ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
20 січня 2010 р. № 2а-579/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючої - судді Гулкевич 1.3.
судді Гулика А.Г.
судді Сакалоша В.М.
при секретарі судового засідання Фейдаш X. М.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3. ОСОБА_4
ОСОБА_5,ОСОБА_6 представник третьої особи не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом
Офіційний спостерігач від кандидата на пост Президента України ОСОБА_7 ОСОБА_8
до Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №117
про про спонукання до вчинення дій ,
19 січня 2010 року офіційний спостерігач ОСОБА_1 від кандидата на пост Президента України ОСОБА_9 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №117, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_10 виборча комісія про зобов'язання окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 117 скласти уточнений протокол про встановлення підсумків голосування в межах територіального виборчого округу № 117 та зобов'язання окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 117 при складенні уточненого ¦протоколу про встановлення підсумків голосування в межах територіального виборчого округу № 117 при заповненні даних протоколу у відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 83 Закону України «Про вибори Президента України»виключити кількість голосів виборців поданих за кожного кандидата на пост Президента України, що взяли участь у голосуванні на підставі постанов окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 117, які були скасовані судом, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
17 січня 2010 року окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 117 прийнято постанови №№ 50-237 про включення громадян до списку виборців. 18 січня 2010 року постановою Львівського окружного адміністративного по справі № 2-а 478/10/1370 іазначені постанови визнано протиправними та скасовано. Проте, виборці, які були внесенні до списку виборців на підставі скасованих постанов вже проголосували та їх голоси були включені до протоколу про встановлення підсумків голосування у територіальному виборчому окрузі № 117 (оскільки протокол був складений до винесення судом відповідного рішення). Таким чином, склалась ситуація, коли протокол про підрахунок голосів виборців у територіальному виборчому окрузі № 117 містить дані про виборців, що не мали права голосу. У відповідності до п. ч. 4 ч. 1 ст. 83 Закону України «Про вибори Президента України»до протоколу заноситься кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях округу. Отже, зазначена цифра, внесена окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 1 1 7 до протоколу, з урахуванням вищевказаного рішення суду, не відповідає дійсності.
В судовому засідання позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задоволити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представники відповідача проти позову заперечили в повному обсязі, подали письмові заперечення на позовну заяву, вважають позов безпідставним та необгрунтованим, а відтак, таким, шо не підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Постанова Львівського окружного адміністративного суду від 18.01.2010 року у справі № 2 а - 478/10/1370. якою скасовано постанови ОВК ТВО № 117 про скарги виборців від 17 січня 2010р., згідно з якими окружна виборча комісія прийняла рішення про включення 169 виборців до списку виборців на різних звичайних виборчих дільницях ТВО № 117, на яку позивач посилається як на одну з підстав своїх позовних вимог, не набрала законної сили.
Крім того, представники відповідача вказали, що згідно з абз. З ч.5 ст.83 Закону України «Про вибори 1 Ірезидента України»до повноважень окружної виборчої комісії належить розгляд на засіданні комісії питань про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка «Уточнений»лише у випадках виявлення у ньому неточностей (описок чи помилок у цифрах) до відправки його до ОСОБА_10 виборчої комісії.
Третя особа без самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача ОСОБА_10 виборча комісія в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечила, хоча була належним чином повідомлена про час, дату і місце проведення судового засідання, заяв про розгляд справи без участі уповноваженого представника та заперечень на позовну заяву від неї не надходило, а, тому, у зв'язку із скороченими строками розгляду справи, суд ухвалив розглядати справу без уповноваженого представника третьої особи.
Суд заслухавши думку представників сторін, об'єктивно і повно дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Пунктом 20 ч.І ст. 92 Конституції України організація, порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України. Питання організації і порядок проведення виборів Президента України, здійснення виборчого процесу, його забезпечення та гарантування врегульовані Законом України «Про вибори Президента України», Кодексом адміністративного судочинства України та іншими законами.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про вибори Президента України»відповідач є суб'єктом виборчого процесу.
Окружна виборча комісія, як передбачено п. 11 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про вибори
Суддя Гулкевич І.З.