ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
21 грудня 2010 р. № 2а-7404/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гулкевич І.З.
при секретарі Оларь В.О.
з участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом
ДПІ у Сихівському р-ні м.Львова
до ПП "Тріедр"
про про скасування юридичної особи ,
Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова (далі ДПІ у Сихівькому районі м. Львова) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про припинення юридичної особи -Приватного підприємства «Тріедр»(далі ПП «Тріедр»). В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що ПП «Тріедр»зареєстрована Департаментом економічної політики та ресурсів Львівської міської ради 28.10.2000 року за № 876-Г. Однак з 2006 року по теперішній час відповідач не подає податкових декларацій та документів фінансової звітності. Заборгованості по платежах відповідача перед бюджетом відсутня. Відповідно до п. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справу повідомлявся належним чином. На підставі ст. 128 КАС України, суд розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши доводи представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", платник податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язаний подавати до державних податкових органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п. 3 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів та балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів покладено на податкову інспекцію. ОСОБА_2 із п. 17 статті 11 зазначеного Закону органи державної податкової служби у межах своєї компетенції та у встановленому законами порядку мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
ПП «Тріедр»згідно Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб?єкта підприємницької діяльності - юридичної особи зареєстроване Департаментом економічної політики та ресурсів Львівської міської ради 28.10.2008 року № 876-Г.
Відповідач узятий на облік як платник податків 05.11.1998 року за № 6899, що підтверджується довідкою ДПІ у Сихівському районі м. Львова.
ОСОБА_2 ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 200 від 21.10.2009 року ПП «Тріедр» починаючи з 2006 року по теперішній час не подає податкову звітність, у зв'язку з чим порушує п.2 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" щодо обов'язків платника податків і зборів подавати податковому органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи й відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи довідок, відповідач заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) не має.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" однією з підстав для постановлення судом рішення щодо припинення юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підставні і обґрунтовані, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу -Приватне підприємство «Тріедр»( м. Львів, вул.. Довженка, 1/74; код ЄДРПОУ 30204500).
Копію постанови суду, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору Виконавчому комітету Трускавецької міської ради Львівської області для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 22.12.2009 року
Суддя Гулкевич І.З.