18 червня 2015 року 810/2116/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Фора" (надалі - позивач) з позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників(надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 16 березня 2015 року №6091/0034/2810 в сумі 17 000 грн.
Позивач позовні вимоги обґрунтував тим, що вважає процедуру проведення перевірки такою, яка не відповідає вимогам чинного законодавства, а висновки акта перевірки, складеного за наслідками такої перевірки - безпідставними та такими, які базуються на невірному тлумаченні норм законодавства.
Представник відповідача подав до суду заперечення в яких проти позову заперечив в повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що підтримує в повній мірі висновки акта перевірки, оскільки такі були зроблені під час фактичної перевірки та підтверджуються обставинами, встановленими посадовими особами безпосередньо при перевірці.
Дослідивши обставини справи, оцінивши доводи сторін, суд встановив наступне.
На підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України посадовими особами відповідача було проведено фактичну перевірку з дотримання позивачем законодавства з питань здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, наявності ліцензій, патентів, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів.
За результатами перевірки було складено Акт «Про результати фактичної перевірки за додержанням суб'єктами господарювання вимог встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» № 26/142/21/32294897 від 25.02.2015 року (надалі - Акт перевірки).
В Акті перевірки зазначено, що посадовими особами ГУ ДФС у м. Києві було встановлено порушення позивачем норм ст.11Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР із змінами та доповненнями «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (надалі - Закону №481), п.20 Постанови КМУ №1251 від 27.12.2010р. «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (надалі - Положення №1251), а саме факт збереження з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, описаних в додатку №1, №2 до Акту перевірки, маркованими марками на яких зазначена сума акцизного податку, сплачена за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі визначених з урахуванням чинних на дату розливу продукції, міцності товару та місткості тари, ставок акцизного податку.
На підставі цього Акту, відповідачем було винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 16 березня 2015 року №6091/0034/2810 в сумі 17 000 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фора" 17.04.2015 зверненулось із скаргою, на оскаржуване рішення, до Державної фіскальної служби України. Відповідно отримало лист про розгляд скарги від 29.04.2015 №9168/6/99-99-10-01-02-25 яким скаргу залишено без розгляду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виниклим між сторонами, суд зазначає наступне.
Зі ст.11 Закону №481 слідує, що алкогольні та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі що імпортуються в Україну позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.226.1, п.226.3, п.226.7 та 226.9 ст.226 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) в редакції станом на час винесення оскаржуваного рішення встановлено наступні правила.
У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.
Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Відповідно до п.19 та п.20 Положення №1251 в редакції станом на час винесення оскаржуваного рішення, - наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).
У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють територіальні органи Міністерства доходів і зборів, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - територіальні органи Міністерства доходів і зборів. Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Системний аналіз зазначених норм приводить суд до висновку, що дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції. Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів збігається з правилом для всієї іпортованої продукції, визначеним у п. 216.4 ПК України, і яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань, у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.
Натомність з матеріалів справи слідує, що при визначенні ставки акцизного податку відповідач керувався датою розливу алкогольної продукції, що не відповідає законодавчому регулюванню в Україні, а тому оскаржуване рішення винесено дотриманням норм чинного законодавства та скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову, - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Терлецька О.О.