ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"22" січня 2013 р. № 809/233/13-а
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Гундяк В.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Передзвін» до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську про скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю (далі-ТзОВ) «Передзвін» звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську про скасування рішення.
Частиною 3 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюються у таких розмірах: 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для зміни майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Зі змісту рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» вбачається, що збільшення податковим органом грошових зобов'язань особи є втручанням до його майнових прав.
Отже, за практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій, тощо є майновою.
Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Як вбачається із змісту позовної заяви ТзОВ «Передзвін» звернулося до суду із вимогою про скасування рішення ДПІ у м.Івано-Франківську за №0002992304 від 23.06.2010 року, на підставі якого до Товариства застосовані штрафні санкції на суму 18 640,65 грн.
Тобто вказане рішення суб'єкта владних повноважень породжує підстави для зміни майнового стану позивача.
За таких обставин адміністративний позов щодо скасування вищевказаного рішення, заявлений ТзОВ «Передзвін», є позовом майнового характеру.
В даному випадку один відсоток розміру майнових вимог складає 186,41 грн.(18 640,65 грн. *0,01= 186,41 грн).
Таким чином судовий збір, який підлягає до сплати ТзОВ «Передзвін», становить 186,41 грн.
Однак до матеріалів позову квитанції про сплату судового збору позивачем не додано.
За таких обставин позовну заяву подано без додержання вимог ч.3 ст.106 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ч.1 ст.108 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаного недоліку.
На підставі наведеного, керуючись ч.3 ст.106, ч.1ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Передзвін» до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську про скасування рішення - залишити без руху.
Надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Передзвін» строк для усунення вказаного недоліку шляхом подання документу про сплату судового збору, розрахованого відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», в розмірі 186,41 грн. до 09 лютого 2013 р. та роз'яснити, що в разі неусунення недоліку у вищезазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Згідно ст.254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя /підпис/ ОСОБА_1