ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" листопада 2011 р. справа № 2a-3375/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Чуприни О.В.
за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.
представника позивача: товариства з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''-ОСОБА_1
представника відповідача: управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську -ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов'язання до вчинення дій, -
19.10.2011 року товариство з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ'' (далі -позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (далі - відповідач) про зобов'язання до вчинення дій щодо відображення у картці особового рахунку сплати платежів.
Заявлені позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог частини 5 і 9 статті 20 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', підпункту 16.4.1. пункту 16.4, підпункту 16.5.1. пункту 16.5 статті 16, підпункту 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами'', частини 3 статті 9, частини 2 статті 12 Закону України ''Про систему оподаткування'', пункту 22.4. статті 22 Закону України ''Про платіжні системи та переказ коштів в Україні'', протиправно відмовив у зарахуванні і відображенні у картці особового рахунку сплати позивачем страхового внеску за березень 2009 року на загальну суму 22 643,97 грн. Зокрема, позивач 16.04.2009 року подав до Івано-Франківської філії відкритого акціонерного товариства ''Селянський комерційний банк ''Дністер''платіжні доручення за №№5, 9, 16 на загальну суму 22 643,97 грн. із призначенням платежу внески з зарплати за березень 2009 року, отримувачем по яких зазначено управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області. Вказані платіжні доручення філією банку прийняті до виконання, проведено відповідне списання зазначених коштів із рахунків позивача, однак у зв'язку із введенням у відкритому акціонерному товаристві ''Селянський комерційний банк ''Дністер''тимчасової адміністрації переказ коштів на рахунки відповідача банківська установа не завершила. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 28.08.2009 року зобов'язано відкрите акціонерне товариство ''Селянський комерційний банк ''Дністер''завершити переказ платежів позивача за вказаними платіжними дорученнями. В розумінні вимог частини 9 статті 20 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''та пункту 22.4. статті 22 Закону України ''Про платіжні системи та переказ коштів в Україні''позивач вважає, що виконав свій обов'язок щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за березень 2009 року на загальну суму 22 643,97 грн. у момент ініціювання переказу та прийняття банківською установою відповідних платіжних доручень на переказ коштів із рахунків позивача. Вважає, що невиконання свого публічного обов'язку зі сторони банківської установи по переказу таких коштів на казначейські рахунки відповідача, звільняє відповідача від повторного виконання ним власного обов'язку щодо сплати тих же страхових внесків до Пенсійного фонду України. Із вказаного приводу позивач у вересні 2011 року звернувся до відповідача із вимогою здійснити відображення у картці особового рахунку позивача сплачених внесків, однак, таке зарахування, на думку позивача, відповідач безпідставно не здійснив.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, та пояснив суду, що відповідно до вимог статті 16 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами''та частини 10 статті 106 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''банк несе відповідальність за порушення порядку своєчасного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету та державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або не повне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції. Днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах. Зазначив, що незалежно від факту зарахування збору до державного бюджету, він вважається сплаченим платником, і останній не може нести відповідальність за не зарахування коштів на рахунок пенсійного фонду з вини банківської установи. Обов'язок відповідача здійснити відповідне зарахування коштів представник позивача обґрунтував частиною 9 статті 20 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''та Порядком ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів.
Відповідач позову не визнав, подав до суду письмове заперечення щодо його задоволення, яке мотивував тим, що за наслідками розгляду звернення позивача відповідачем надано відповідь про неможливість здійснення зарахування таких коштів і відповідного відображення їх слати у обліковій карті платника страхових внесків, а тому відмова у здійснені таких дій вважає законною та обґрунтованими.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів викладених в письмовому запереченні та пояснив, що відповідно до вимог частини 5 і 9 статті 20 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. При такому перерахуванні коштів днем сплати страхових внесків вважається день їх списання з банківського рахунку установою банку незалежно від часу зарахування на банківський рахунок страхувальника. У зв'язку із тим, що кошти в загальній сумі 22 643,97 грн. по платіжних дорученнях позивача за №№5, 9, 16 від 16.04.2009 року взагалі не надійшли на рахунки Пенсійного фонду України, очевидним є факт відповідного не списання банківською установою зазначених коштів із рахунків позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''на час спірних відносин у 2009 році був платником страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Позивач 16.04.2009 року подав до Івано-Франківської філії відкритого акціонерного товариства ''Селянський комерційний банк ''Дністер''платіжні доручення за №№5, 9, 16 на суми 1 250,18 грн., 13 393,79 грн. та 8 000,00 грн. відповідно із призначенням платежу ''внески з зарплати за березень 2009 року'', отримувачем по яких зазначено управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області (а.с. 11-13).
Вказані платіжні доручення 17.04.2009 року прийняті філією банку до виконання, про що вчинено відповідний відтиск штампу банківської установи.
У зв'язку із введенням у квітні 2009 року у відкритому акціонерному товаристві ''Селянський комерційний банк ''Дністер''тимчасової адміністрації переказ коштів на рахунки управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області банківська установа не завершила.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 28.08.2009 року по справі №22/88, яке 14.09.2009 року набрало законної сили, зобов'язано відкрите акціонерне товариство ''Селянський комерційний банк ''Дністер''в особі Івано-Франківської філії завершити переказ платежів товариства з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''згідно платіжних доручень за №№5, 9, 16 на загальну суму 22 643,97 грн. на поточний рахунок Тисменицького відділення Пенсійного фонду України (а.с. 14-19).
З метою примусового виконання вказаного рішення Господарським судом Івано-Франківської області 14.09.2009 року видано наказ (а.с. 20).
В подальшому позивач 19.09.2011 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, якому у 2010 році передано особову справу платника страхових внесків позивача, із заявою №15/09 про зарахування сплати коштів на загальну суму 22 643,97 грн. і відповідного відображення їх у картці особового рахунку як страхових внесків за березень 2009 року (а.с. 21-24).
На звернення позивача за №15/09 відповідач надав відповідь від 27.09.2011 року про неможливість зарахування сплачених коштів 16.04.2009 року у зв'язку із тим, особова справа позивача як платника страхових внесків передана від управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську 28.04.2010 року, а відповідна сплата коштів здійснена до моменту такої передачі відповідачу (а.с. 10).
До спірних правовідносин з приводу сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України підлягає застосування Закон України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
Вирішуючи питання, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд відхиляє доводи представника позивача про необхідність врахування положень Законів України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами''та ''Про систему оподаткування'', виходячи із наступної правової позиції.
За змістом абзацу другого преамбули Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами''цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України ''Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом'', з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України ''Про банки і банківську діяльність'', та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до преамбули Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до приписів пункту 4 частини 2 статті 5 та частини 4 статті 18 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''(чинного на час дії спірних відносин, подачі платіжних документі до банківської установи) виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Системний аналіз вказаних норм Закону вказує на те, що спірні відносини між позивачем і відповідачем, як між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, на час їх дії, були врегульовані Законом України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Із врахуванням вказаного до спірних правовідносин не підлягають застосуванню підпункт 16.4.1. пункту 16.4, підпункт 16.5.1. пункту 16.5 статті 16, підпункт 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами''та частина 3 статті 9, частина 2 статті 12 Закону України ''Про систему оподаткування'', посилання на яких позивач робить у адміністративному позові.
Досліджуючи доводи представника позивача щодо виконання товариством з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''обов'язку зі сплати страхових внесків шляхом ініціювання переказу на такі цілі та прийняття банківською установою відповідних платіжних доручень на переказ коштів із рахунків позивача, судом встановлено наступне.
Частиною 4 і 5 статті 20 Законом України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
За змістом пункту 1 частини 9 статті 20 коментованого Закону днем сплати страхових внесків вважається у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Таким чином, визначальною умовою для встановлення сплати страхувальником платежів до Пенсійного фонду України і відповідного виконання ним власного обов'язку, визначеного статтею 20 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', є факт списання установою банку коштів із рахунків страховика при проведенні платежу у безготівковій формі.
Як встановлено у судовому засіданні рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 28.08.2009 року зобов'язано відкрите акціонерне товариство ''Селянський комерційний банк ''Дністер''завершити переказ платежів позивача згідно платіжних доручень за №№5, 9, 16 від 16.04.2009 року на загальну суму 22 643,97 грн. на поточний рахунок Тисменицького відділення Пенсійного фонду України.
Із описової частини наявного у матеріалах справи вказаного рішення по справі №22/88, яке 14.09.2009 року набрало законної сили, судом встановлено, що постановою Правління Національного банку України від 16.04.2009 року №229 у відкритому акціонерному товаристві ''Селянський комерційний банк ''Дністер''була призначена тимчасова адміністрація строком на один рік (до 16.04.2010 року) і з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку уведений мараторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців -з 17.04.2009 року до 16.10.2009 року. Як випливає із змісту наказу тимчасового адміністратора банку №79-ТА від 20.05.2009 року ''Щодо повернення на поточні рахунки коштів невиконаних платежів клієнтів, що обліковуються на рахунку 3739'', кошти по платіжних документах клієнтів невиконаних банком були повернуті на рахунки клієнтів і здійснено їх блокування до закінчення мараторію та/або відновлення платоспроможності банку.
Відповідно до вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
А тому, вказані вище обставини щодо платежів позивача, встановлені господарським судом, не підлягають доказуванні при вирішенні даної справи.
Таким чином, судовим рішенням від 28.08.2009 року встановлено обставини про те, що кошти позивача по його платіжних дорученнях за №№5, 9, 16 від 16.04.2009 року на загальну суму 22 643,97 грн., які в свою чергу невиконані банком, були повернуті на рахунки товариства з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''.
В судовому засіданні представник позивача не надав суд будь-яких доказів повторної подачі платіжних документів до банківської установи для проведення тих же платежів, доказів списання коштів в сумі 22 643,97 грн. із рахунків позивача за платіжними документами із зазначенням отримувача управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області після розблокування рахунків товариства з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ'' по закінченню мараторію та/або відновлення платоспроможності банку.
Більше того, судом встановлено, що згідно постанови Правління Національного банку України від 13.03.2010 року за №128 ''Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації відкритого акціонерного товариства ''Селянський комерційний банк ''Дністер'' з 15.03.2010 року була відкликана банківська ліцензія та почався процес ліквідації зазначеного банку і призначено ліквідатора.
Таким чином, судом не встановлено факту списання філією відкритого акціонерного товариства ''Селянський комерційний банк ''Дністер''платежів позивача за платіжними дорученнями за №№5, 9, 16 від 16.04.2009 року на загальну суму 22 643,97 грн. з банківського рахунку позивача (НОМЕР_1), в тому числі факту їх часткового чи не своєчасного зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Суд вважає за необхідним зазначити про безпідставне обґрунтування позивачем виконання свого обов'язку по сплаті страхових внесків в результаті невірне трактування ним положень пункту 22.4 статті 22 Закону України ''Про платіжні системи та переказ коштів в Україні'', відповідно до вимог якого при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершенним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
В даному випаду прийняття банком платіжного документа до виконання дійсно є фактом ініціювання такого переказу, однак ні як не завершення самого переказу кошті на рахунки отримувача, зазначеного у платіжному документі.
В силу коментованих вище норм Закону, процес перерахування кошті у безготівковій формі складається з ініціювання власником коштів їх переказу із свого рахунку, шляхом подачі відповідного платіжного доручення платником (дії платника, об'єктивні обставини), прийняття такого платіжного доручення банківською установою, шляхом проставлення відмітки уповноваженої особи банку на платіжному документів (дії платника і банківської установи, об'єктивні і суб'єктивні обставини), подальшого списання банком коштів із рахунків платника (дії банку, суб'єктивні обставини) та як окрема дія -зарахування таких коштів банком чи іншою фінансовою установою, у яких відкриті рахунки одержувача коштів (дії іншого банку, суб'єктивні обставини). У даних відносинах участь беруть чотири суб'єкти: платник; банк, який обслуговує рахунки платника; одержувач коштів; банк чи інша фінансова установа, яка обслуговує рахунки одержувача коштів.
За умови неналежного виконання своїх обов'язків банком, який обслуговує рахунки платника, у випадку не списання ним коштів, не можна дійти висновку про одержання таких коштів одержувачем чи банком (іншою фінансовою установою), яка обслуговує рахунки такого одержувача коштів.
Оскільки сам переказ коштів є багатоскладовою процедурою, саме ініціювання платником переказу і прийняття банком платіжного доручення, без списання із вини банку коштів з рахунків платника на цілі, вказані ним у дорученнях, не вважається виконанням платником своїх обов'язків перед одержувачем коштів, не перерахування яких сталося не з вини такого одержувача.
В даному випаду за позивачем зберігається право вимоги перед банківською установою, яка неналежним чином виконала свої зобов'язання перед власником рахунку, обслуговування якого такий банк здійснює для позивача згідно господарського договору.
Суд також відхиляє доводи представника позивача, що в силу вимог частини 10 статті 106 Законом України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''банки несуть повну відповідальність перед Пенсійним фондом України за не зарахування сплачених страхових внесків на рахунки фонду, в тому числі і щодо права територіальних органів Пенсійним фондом України стягувати із банківських установ не перерахованих платежів.
Відповідно до положень частини 10 статті 106 вказаного Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до банків фінансові санкції за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.
З вказаного вбачається, що територіальні органи Пенсійного фонду України вправі застосовують до банків лише фінансові санкції за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків. Тобто за умови несвоєчасного перерахування або несвоєчасне зарахування сплачених внесків, які все таки ж зараховуються на рахунки Пенсійного фонду України. Право щодо стягнення із банківських установ страхових внесків, які із вини банківської установи платника, не були списані із його рахунків взагалі, у територіальних органів Пенсійного фонду України відсутнє.
За таких обставин суд прийшов до переконливого висновку про те, що в управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську відсутнє право на відображення у картці особового рахунку позивача сплати товариством з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ''платежів за платіжними дорученнями за №№5, 9, 16 від 16.04.2009 року на загальну суму 22 643,97 грн.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити про безпідставність висновків, викладених відповідачем у листі-відповіді від 27.09.2011 року на звернення позивача від 19.09.2011 року. Обставини щодо перебування на час спірних відносин особової справи страховика (позивача) в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України - управлінні Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, - не є тими причинами, які можуть слугувати підствою для відмови у вчиненні дій, про необхідність здійснення яких у своїй заяві від 19.09.2011 року зазначав позивач.
Однак, за умови відсутності у відповідача права на зарахування коштів як внесків до Пенсійного фонду України, із підстав встановлених судом вище, така відмова відповідача не є безумовною підставою для задоволення позову.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю ''Аграрний науково-дослідний інститут ''АНДІ'' до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов'язання до вчинення дій щодо відображення у картці особового рахунку сплати платежів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Чуприна О.В.
Постанова в повному обсязі складена 16.11.2011 року.