про повернення позовної заяви
22 липня 2015 рокум. Ужгород№ 807/1421/15
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1, що діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Мукачівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання незаконним та скасування рішення,-
20 липня 2015 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1, що діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з позовною заявою до Мукачівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України, якою просить суд: 1. Визнати незаконним та скасувати рішення начальника Мукачівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 12 травня 2015 року про складання протоколів про військові адмінправопорушення стосовно військовослужбовців Мукачівського прикордонного загону ст. сержанта ОСОБА_2 та солдата ОСОБА_3; 2. Визнати незаконним та скасувати пункти 8-9 висновку службового розслідування за фактом затримання 25 квітня 2015 року прикордонним правоохоронним представництвом Угорщини одного громадянина Сірії на ділянці ВПС "Лужанка" в частині винності та притягнення до адміністративної відповідальності військовослужбовців Мукачівського прикордонного загону ст. сержанта ОСОБА_2 та солдата ОСОБА_3.
Відповідно до статті 3 частини 1 пункту 1 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 18 КАС України визначена предметна підсудність адміністративних справ, зокрема, відповідно до частини 1 пункту 2 якої, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Аналіз позовної заяви дає підстави суду зробити висновок, що позивач звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду до суб'єкта владних повноважень у справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності, а відтак, відповідно до приписів статті 18 КАС України, дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відповідно до статті 108 частини 3 пункту 6 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність повернути позивачу позовну заяву як таку, що непідсудна цьому адміністративному суду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 18, 108, 160, 165 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1, що діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Мукачівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання незаконним та скасування рішення - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що в силу статті 108 частини 6 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також постановлення ухвали в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених статтею 167 частиною 4 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя С.Є. Гаврилко