17 червня 2015 рокум. Ужгород№ 807/213/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Стенавській А.М.,
за участю сторін:
позивача: Прокурор Свалявського району - представник Машкаринець Т.М. ,
відповідача: Свалявське районне управління юстиції Закарпатської області Реєстраційна служба Свалявського районного управління юстиції - представник Жиганський Ю.В.,
третьої особи: ОСОБА_3 - в судове засідання не з"явився ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за уточненим адміністративним позовом Прокурора Свалявського району в інтересах держави до Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області Реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції, третьої особи ОСОБА_3 про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
09 лютого 2015 року, Прокурор Свалявського району звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області Реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції, третьої особи ОСОБА_3. Позивач уточнював позовні вимоги та за остаточними вимогами просить :
- визнати нечинним рішення державного реєстратора реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області № 12555162 яким на підставі рішення суду за гр.ОСОБА_3 було зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1;
- зобов'язати Свалявське районне управління юстиції Закарпатської області скасувати запис з Реєстру прав власності на нерухоме майно, яким за гр. ОСОБА_3 на підставі скасованого рішення реєстраційною службою Свалявського РУЮ було зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за результатами моніторингу судових рішень прокуратурою району виявлено рішення Свалявського районного суду від 03.12.2013, яким визнано право власності па житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в рівних частках. На підставі вказаного рішення державним реєстратором реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області Жиганським Ю.В. зареєстровано право власності за ОСОБА_3 Вивченням даного рішення встановлено, що останнє прийнято з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права в результаті чого прокуратурою району оскаржено.25.07.2014 року рішенням апеляційного суду Закарпатської області скасовано рішення Свалявського районного суду від 03.12.2013 року та в задоволенні позову ОСОБА_4, ОСОБА_3 до ОСОБА_5, ОСОБА_6 третя особа - відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нерухоме майно - відмовлено. Враховуючи, що дане рішення Свалявського районного суду від 03.12.2013. яке стало підставою реєстрації права власності скасовано, а тому прокуратура району звернулася з позовом про скасування запису про права власності на нерухоме майно.
07 травня 2015 року, позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог по даній справі, що пов"язано з тим, що вказаним позовом визнається не чинним рішення державного реєстратора реєстраційної служби. Однак враховуючи той факт, що реєстраційна служба Свалявського районного управління юстиції не є юридичною особою, а тому відповідно до ст, 50 КАС України не може виступати відповідачем по даній справі, отже належним відповідачем є Свалявське районне управління юстиції.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав повністю та просив суд уточнений адміністративний позов задовольнити, з підстав викладених заяві про уточнення позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив частково, а саме в частині вимоги зобов'язання Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області скасувати запис з Реєстру прав власності на нерухоме майно, яким за гр.ОСОБА_7 на підставі скасованого рішення реєстраційною службою Свалявського РУЮ було зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1. Вважає, що ця вимога не може підлягати до задоволення, оскільки процедура скасування записів чітко визначена Наказом Міністерства юстиції № 3502/05 від 12.12.2011 року.
Третя особа ОСОБА_3 - в судове засідання не з"явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, заперечень чи клопотань до суду не подав.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника прокуратури та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно рішення Свалявського районного суду від 03 грудня 2013 року визнано право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в рівних частках, ( а.с. 30-31).
14 квітня 2014 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
18 квітня 2014 року, відповідно до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та на підставі вищевказаного рішення Свалявського районного суду від 03 грудня 2013 року, державним реєстратором реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області Жиганським Ю.В. на підставі частини другої статті 9 Закону «Про державну реєстрацію речових права не нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 20 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстровано право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_3, що стверджується Рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.04.2015 року № 12555162, що міститься у матеріалах даної справи .
Дане судове рішення було прокуратурою району оскаржено з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права .
25 липня 2014 року, рішенням апеляційного суду Закарпатської області скасовано рішення Свалявського районного суду від 03.12.2013 року та в задоволенні позову ОСОБА_4, ОСОБА_3 до ОСОБА_5, ОСОБА_6 третя особа - відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на нерухоме майно - відмовлено, (а.с. 32 - 33).
Відповідно до ст. 319 ЦПК України, рішення або ухвала апеляційного суду набирають законної сили з моменту їх проголошення.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно ст.346 Цивільного кодексу України право власності припиняється у разі: відчуження власником майна; відмова власника від права власності; знищення майна; викуп пам'яток культурної спадщини; реквізиції; конфіскації; смерті власника та в інших випадках встановлених законом.
Пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 р. №3502/5, передбачено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав, заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.
Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1141, у пункті 41 закріпив, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Таким чином, діючим законодавством закріплено, що скасування запису про реєстрацію права власності можливе лише у випадку скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності.
Статтею 26 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено підстави внесення записів до Державного реєстру прав, де частиною другою даної норми вказується, що записи скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені визнані судом недійсними.
Отже, аналіз вище визначених правових норм дає суду зробити висновок, що у разі скасування судом рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст, пункт 41 Порядку № 1141.
Процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури, визначено Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України 12.12.2011 № 3502/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.12.2011 за № 1429/20167.
Відповідно до п. 2.1 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.
Згідно з п. 2.6 вказаного Порядку, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав, заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.
Аналіз наведених законодавчих положень Закону «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку № 1141 та Порядку 3502/5 дозволяє суду дійти висновку, що запис про скасування державної реєстрації права власності вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виключно на підставі рішення суду, що набрало законної сили, саме про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності.
З огляду на викладені обставини, враховуючи, що рішення суду, на підставі якого проведена державна реєстрація права власності за громадянином ОСОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1 , скасовано судом апеляційної інстанції як незаконне, суд доходить до висновку, що державна реєстрація права власності гр. ОСОБА_3 на житловий будинок, про що вчинений запис за номером 5415050, прийняте на підставі скасованого судового рішення від 03.12.2013 року, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі наведеного, враховуючи, що підстави з яких було здійснено записи до Державного реєстру прав - скасовані 25 липня 2014 року Апеляційними судом Закарпатської області, отже є всі правові підстави для скасування рішення державного реєстратора від 18.04.2015 року № 12555162 про проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, за гр. ОСОБА_3
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають до часткового задоволення, з вище визначених судом підстав.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Уточнений адміністративний позов Прокурора Свалявського району до Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області Реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції, третьої особи ОСОБА_3 про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Свалявського районного управління юстиції Закарпатської області № 12555162 від 18 квітня 2014 року, за яким було проведено державну реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом ОСОБА_3.
3. В іншій частині вимог адміністративного позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 17 червня 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 22 червня 2015 року.
СуддяТ.В. Скраль