Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 липня 2015 р. Справа №805/1539/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
час прийняття постанови:
Постановлена у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Маслоід О.С.,
при секретарі судового засідання - Бирчак К.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Слов'янського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої
дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування
України на випадок безробіття
до ОСОБА_1 (м. Слов'янськ)
про стягнення коштів, -
за участю
представників сторін: від позивача - ОСОБА_2
від відповідача - не з'явився
Слов'янський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі відповідач) про стягнення суми допомоги по безробіттю у розмірі 859,25 грн.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що у період перебування на обліку відповідач була зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця і отримувала допомогу по безробіттю у вказаній сумі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. До суду не надав заяв, клопотань чи заперечень щодо позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
02.04.2007 року відповідач звернулась із заявою до позивача за сприянням у працевлаштуванні та наданням статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.
Наказом від 02.04.2007 року № НТ070402 відповідачу надано статус безробітної відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» (далі Закон) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон № 1533) та призначена допомога по безробіттю.
Ст. 2 Закон № 1533 передбачено, що безробітними визнаються громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Ст. 7 Закон № 1533 визначено, що видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю.
За результатами обробки реєстраційних даних, отриманих від Державної реєстраційної служби України від 23.12.2014 року та звірки з Єдиним державним реєстром юридичних та фізичних осіб-підприємців було виявлено, що відповідач у період з 25.05.1998 року по 22.12.2014 року була зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця, що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
За результатами перевірки позивачем складений акт від 21.01.2015 року № 2 розслідування страхових випадків та обґрунтованість виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533.
Про вказані обставини відповідач позивача не повідомила, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 36 Закону № 1533, яка покладає на осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно наказу від 21.01.2015 року «Про повернення коштів особою» відповідача було зобов'язано повернути допомогу по безробіттю.
За період з 02.04.2007 року по 30.09.2007 року відповідачу виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 859,25 грн., що підтверджується відповідною довідкою.
22.01.2015 року відповідачеві було надіслано претензію № 06-11/163, якою позивач пропонує у добровільному порядку повернути сплачену суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Проте, до теперішнього часу відповідачем сума заборгованості не сплачена.
Ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (надалі Закон № 755) встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно із ч. 3 ст. 46 Закону № 755 фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Ст. 39 Закону № 1533 визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Підставою для повернення відповідачем отриманої допомоги по безробіттю є факт того, що вона була зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця та своєчасно не повідомила про цю обставину позивача.
Ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем доведений факт незаконного отримання відповідачем допомоги по безробіттю у сумі 859,25 грн., яка підлягає поверненню.
З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законами України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», ст. 72, 160, 163, 185, 186, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Слов'янського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму допомоги по безробіттю у розмірі 859,25 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 03.07.015 року у присутності представника позивача.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення буде виготовлено 03.07.2015 року.
Суддя Маслоід О.С.