Постанова від 21.07.2015 по справі 805/2419/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2015 р. Справа № 805/2419/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Добропільського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Добропільський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 6 043,41 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15 травня 2014 року ОСОБА_1 (далі - відповідач), з метою пошуку роботи звернувся до Добропільського міського центру зайнятості (далі - позивач). На підставі особистої заяви, відповідачу був наданий статус безробітного та з 22 травня 2014 року призначена допомога по безробіттю. Наказом Добропільського міського центру зайнятості від 05 грудня 2014 року № НТ141205 відповідачу було припинено реєстрацію у зв'язку з працевлаштуванням безробітного. По результату проведення звірки даних в порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості витрат матеріального забезпечення безробітним встановлено, що ОСОБА_1 у 3 кварталі 2014 року надавав послуги за цивільно - правовим договором Представництву «РФІ/РЛ,ІНК» з 01 вересня 2014 року. Виходячи з наведеного позивач вважає, що відповідачем безпідставно отримана допомога по безробіттю за період з 01 вересня 2014 року по 01 грудня 2014 року в розмірі 6 043,41 грн. З метою досудового врегулювання спору центром зайнятості до відповідача був надісланий лист з повідомленням, про відшкодування коштів в добровільному порядку від 25 березня 2015 року № 04-520, однак, лист повернуто за закінченням терміну зберігання. Сума боргу на теперішній час залишається несплаченою. Просить суд стягнути з відповідача безпідставно нараховану допомогу по безробіттю в сумі 6 043,41 грн.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав.

Відповідно до ч. 4 ст.33 КАС України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою їх місцезнаходження (місця проживання) вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

За таких обставин та враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 7).

На підставі особистої заяви, відповідачу надано статус безробітного за номером ПК 051514051500009, про що свідчить наказ Добропільського міського центру зайнятості від 15 травня 2014 року № НТ140515 про надання статусу безробітного (а.с. 6).

Відповідно до виписки із наказів Добропільського міського центру зайнятості (а.с. 6), згідно наказу Добропільського міського центру зайнятості від 22 травня 2014 року № НТ140522 ОСОБА_1В, призначено допомогу по безробіттю, та цим же наказом розпочато виплату допомоги по безробіттю з 22 травня 2014 року.

Згідно з наказом Добропільського міського центру зайнятості від 25 червня 2014 року № НТ140625 призначено перерахувати виплати допомоги по безробіттю.

Наказом Добропільського міського центру зайнятості від 12 серпня 2014 року № НТ140812 скорочено виплату допомоги по безробіттю з 11 серпня 2014 року по 25 серпня 2014 року у зв'язку з недотриманням безробітним рекомендації щодо сприяння працевлаштування.

Наказом Добропільського міського центру зайнятості від 26 серпня 2014 року № НТ140826 визначено вважати недійсним прийняття рішень, та перерахувати виплати допомоги по безробіттю.

Наказом Добропільського міського центру зайнятості від 05 грудня 2014 року № НТ141205 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», цимож наказом припинено реєстрацію безробітного у зв'язку з самостійним працевлаштуванням відповідно до абзацу 3, абзацу 2 пп. 1 п. 37 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307 (далі - Порядок).

Наказом Добропільського міського центру зайнятості від 23 березня 2015 року прийнято рішення про повернення коштів у встановленому порядку в сумі 6 043,41 грн., відповідно до п. 6.14 Порядку

Відповідно, довідки про суму виплаченої допомоги по безробіттю № 04-506 від 23 березня 2015 року ОСОБА_1 нарахована та виплачена допомога по безробіттю за період з 01 вересня 2014 року по 01 грудня 2014 року в сумі 6 043,41 грн. за реєстраційним номером облікової картки платника податків № НОМЕР_1 (а.с. 8).

Згідно листа Добропільського міського центру зайнятості, допомога по безробіттю перерахована ОСОБА_1 на особистий рахунок, відкритий у ПАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» (а.с. 34).

Як вбачається з матеріалів справи Добропільським міським центром зайнятості проведено звірку даних в порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, якою встановлено, що згідно даних ДПА ОСОБА_1 у 3 кварталі 2014 року надавав журналістські послуги за цивільно - правовим договором Представництву «РФІ/РЛ,ІНК» з 01 вересня 2014 року.

За результатами звірки Добропільським міським центром зайнятості направлений лист від 10 лютого 2015 року №03-258 до Представництва «РФІ/РЛ,ІНК» відповідно до якого позивач просить надати інформацію щодо перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з представництвом «РФІ/РЛ,ІНК», яку підтвердити копіями наказів про прийом та звільнення з роботи, або копією договору цивільно - правового характеру (а.с. 9).

Листом від 24 лютого 2015 року №3/41 Представництво «РФІ/РЛ,ІНК» повідомило, що ОСОБА_2 надає журналістські послуги відповідно до умов цивільно - правового договору від 01 вересня 2014 року. Винагорода за цивільно правовою угодою була перерахована за вересень, жовтень та листопад 2014 року (а.с. 10), про що також свідчать копія цивільно правового договору (а.с. 11-16) та довідка про доходи, вих. №Д/42 від 24 лютого 2015 року (а.с. 16).

Листом від 25 березня 2015 року № 04-520 Добропільський міський центр зайнятості вимагав у відповідача відшкодувати суми незаконно виплаченої допомоги по безробіттю за період з 01 вересня 2014 року по 01 грудня 2014 року в розмірі 6 043,41 грн., який направлявся відповідачу рекомендованим листом поштою та повернуто за закінченням терміну зберігання (а.с. 18-21).

На теперішній час відповідачем не повернута отримана сума допомоги по безробіттю в розмірі 6 043,41 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону № 5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону № 5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, зайнятості особи, встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг);

Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, а до соціальних послуг за цим Законом та Законом № 5067-VI належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях; профорієнтація; пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», компенсації відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення»; надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України «Про зайнятість населення»; надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 статті 23 цього Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Відповідачем особисто підписано заяву від 15 травня 2015 року, згідно з якою, крім іншого, він зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Серед іншого, у вказаній заяві зазначив, що ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Абзацом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 1 Закону № 5067-VI визначено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

З огляду на викладене, відповідач у період перебування на обліку у Добропільського міському центру зайнятості відносився до категорії зайнятого населення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно отримав допомогу по безробіттю за період з 01 вересня 2014 року по 01 грудня 2014 року в розмірі 6 043,41 грн.

Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову Добропільського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 6 043,41 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4-15, 51, 69-72, 86, 94, 122, 158-164, 167, 185-186, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Добропільського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 6 043,41 грн. - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Свердлова 18/23) на користь Добропільського міського центру зайнятості (р/р 37177001004262, одержувач платежу: Добропільський МЦЗ, банк: ГУДКСУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 23126132, МФО 834016) незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 6 043 (шість тисяч сорок три) гривні 41 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Голошивець І.О.