Постанова від 27.07.2015 по справі 525/604/15-а

Справа № 525/604/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2015 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Білецької В.І., при секретарі Лопатка О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Велика Багачка Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась 14 травня 2015 року до Великобагачанського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

З позовної заяви вбачається, що позивачка ОСОБА_1 з 13.05.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області. З 15.05.2013 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір призначеної їй пенсії обчислювався на підставі довідок №157 від 14.05.2013 року та №157 від 14.05.2013 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з останнього місця роботи, виданих Фінансовим управлінням Великобагачанської РДА.

ОСОБА_1 вказує, що відповідач при проведенні розрахунку пенсії не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати, які разом складають 31681, 31 грн.

22 квітня 2015 року позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області із заявою про включення в заробітну плату, з якої їй була обчислена пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати відповідно до довідки фінансового управління Великобагачанської РДА Полтавської області №137 від 22.04.2015 року та здійснення перерахунку пенсії з 15.05.2013 року, на що 28 квітня 2015 року отримала відмову.

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивачка посилається на положення статті 19 Конституції України, статей 33, 37 Закону № 3723-Х11, статті 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-Х11), статті 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-1V), статті 2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі-Закон №108/95-ВР).

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, направила до суду заяву, в якій свої позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити. Справу розглянути в її відсутність (а.с.37).

Представник відповідача - Управління пенсійного фонду України у Великобагачанському районі - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, просила в їх задоволенні відмовити вказуючи на законність дій відповідача при нарахуванні їй пенсії та відмови в проведенні перерахунку. Наголосила, що позивачка є отримувачем особливого виду пенсії - пенсії державного службовця, та що відносини з призначення даного виду спец пенсій регулюються Законом України «Про державну службу». Також посилалася на те, що ст. 2 Закону України «Про оплату праці» не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. У зазначеній нормі згаданого закону відсутнє поняття як матеріальна допомога, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.

Вказала, що вимоги позивача про здійснення управлінням перерахунку її пенсії з урахуванням до складових заробітної плати з якої обчислюється пенсія «Інших виплат» з 15.05.2013 року не мають правового підґрунтя, оскільки відомості про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (за період з 01.01.2007 року по 31.12.2011 року) із врахуванням «Інших виплат» стали відомими управлінню лише 22 квітня 2015 року - після пред'явлення Позивачем довідки фінансового управління Великобагачанської РДА Полтавської області № 137 від 22.04.2015 року.

Також посилалася на те, що з 01.06.2015 року пенсії державним службовцям не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суд, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

В ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 з 13 травня 2013 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Великобагачанському районі Полтавської області. З 15 травня 2013 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір її пенсії обчислювався на підставі довідок № 157 від 14.05.2013 року та №157 від 14.05.2013 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з останнього місця роботи, виданих фінансовим управлінням Великобагачанської РДА. Дані довідки не містили інформації про отриману за час роботи позивачки суму матеріальної допомоги на оздоровлення та суму індексації заробітної плати (а.с.15-18).

22 квітня 2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії на підставі довідки фінансового управління Великобагачанської РДА Полтавської області № 137 від 22.04.2015 року та здійснення перерахунку пенсії з 15.05.2013 року, до якої включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати (а.с.12-14).

За змістом статті 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки; за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-1V до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, відмова управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації зарплати з моменту її звернення (22 квітня 2015 року) із заявою про проведення перерахунку та надання довідки про складові заробітної плати № 137 від 22.04.2015 року є неправомірною (а.с.23).

Суд зобов'язує відповідача провести перерахунок пенсії саме з 22 квітня 2015 року, так як до даної дати позивачкою не було надано управлінню ПФУ у Великобагачанському районі Полтавської області довідки про складові заробітної плати до якої входили матеріальна допомога на оздоровлення та індексація зарплати.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6-14,71,94,159-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області код ЄДРПОУ 22529652, здійснити перерахунок ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки про складові заробітної плати від 22.04.2015 року №137 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати, з 22 квітня 2015 року в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Великобагачанський районний суд Полтавської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя -