Рішення від 01.04.2009 по справі 9/6-н

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" квітня 2009 р.

Справа № 9/6

За позовом Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Ізяслав

до Ізяславської міської ради, м. Ізяслав

про визнання недійсним рішення сімнадцятої сесії Ізяславської міської ради п'ятого скликання від 04.12.07. "Про включення до переліку об'єктів, які передаються в оренду, будівлі по вул.Незалежності, 24", зобов'язати відповідача включити приміщення по вул.Незалежності, 24 в м.Ізяслав до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача : 1. Ізяславська районна рада, м. Ізяслав,

2. Відділ культури і туризму Ізяславської райдержадміністрації, м. Ізяслав

Колегія суддів у складі : головуючий суддя Олійник Ю.П.,

суддя Вибодовський О.Д., суддя Заверуха С.В.

Представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1. -приватний підприємець

ОСОБА_2. - за дов. від 09.01.2008р.,

від відповідача - Колодчук Т.І. - за дов. від 5.08.08р.,

від 1-ї Третьої особи -Божко Л.В. -за дов. від 17.03.09,

від 2-ї Третьої особи - Демянчук Л.О.- начальник відділу

У судовому засіданні , за погодженням сторін, оголошено вступну і резолютивну частину згідно ч.2 ст.85 ГПК України.

Суть спору: Позивач у позовній заяві та його представник у судовому засіданні просять скасувати рішення сімнадцятої сесії Ізяславської міської ради від 4.12.07 „Про включення до переліку об'єктів, які передаються в оренду, будівлі по вул. Незалежності, 24”, та зобов'язати відповідача включити це приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації. Вважають, що дане рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, так як договір оренди нежитлового приміщення, укладений 30.04.02 з відділом культури Ізяславської районної державної адміністрації терміном на 20 років діє і в даний час. При цьому посилаються на Рішення Конституційного Суду України від І3.12.00 № 14-рп/2000 у справі № 1-16/2000 та на п.51 розділу IX Закону України від 18.05.2000 року "Про державну програму приватизації на 2000-2002 роки". Звертається увага на пункти 1.6 та 2.3 договору оренди нежитлового приміщення , згідно яких орендареві надано право на капітальний ремонт приміщення та затверджено кошторисну вартість ремонту в сумі 130131грн. При цьому позивачем проведено ремонтні роботи орендованого приміщення на суму понад сто тисяч гривень, тому позивач має право на включення даного об'єкту в перелік об'єктів приватизації шляхом викупу.

Відповідач у запереченні на позов та його представник у судовому засіданні посилаються на те, що на підставі рішення Ізяславської міської ради від 20.10.06 Ізяславський районний відділ культури 01.06.07 передав приміщення по вул. Незалежності, 24, м. Ізяслав на баланс міської ради, у зв'язку з чим позивачу належало укласти договір оренди з Ізяславською міською радою. За відсутності договору оренди, укладеного з міською радою, позивач немає права на включення приміщення до об'єктів, що підлягають приватизації. Вважає, що договір оренди від 30.04.2002р. укладений з грубим порушенням норм законодавства. Так, експертна вартість об'єкта оренди визначалася станом на 01.09.2000 року, що є порушенням , оскільки експертний висновок є дійсним лише 6 місяців; не визначено всіх істотних умов договору , що є імперативною нормою відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна»(страхування об'єкта, обов'язки щодо забезпечення пожежної безпеки); передача в суборенду частини приміщення для відкриття торгової точки з продажу алкогольних напоїв без згоди орендодавця, що є грубим порушенням ст.22 зазначеного закону; відсутня затверджена програма культурно-масових заходів відповідно до специфіки діяльності «центру дозвілля»; порушення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»щодо обов'язку переукладення у шестимісячний термін договорів оренди, укладених до 1 січня 2007 року; відсутнє погодження умов договору оренди, що підтверджується листом Ізяславської районної ради за вих. №44/01-17 від 05.02.07р. Відповідач не погоджується з фактом здійснення за згодою орендодавця поліпшення орендованого майна вартістю не менше 25% його залишкової вартості. Звертається увага на відсутність затверджених актів про виконання робіт, передбачених кошторисом, кошторис не погоджений з власником орендованого майна у встановленому законодавством порядку. Факт здійснення капітального ремонту, а не поліпшень за згодою орендодавця не може буди підставою для включення об'єкту до переліку, що підлягають приватизації шляхом викупу.

Ізяславська районна рада, надалі 1-а Третя особа, у письмових поясненнях та представник у судовому засіданні посилаються на те, що рішенням 12-ї сесії Ізяславською районної ради від 30.08.00 №7 надано дозвіл районному відділу культури передати в оренду позивачу приміщення бувшого будинку культури. Орендні відносини при цьому регулювались рішенням 12 сесії районної ради від 30.08.00 №6 «Про впорядкування орендних відносин», яким затверджене Положення про оренду майна об'єктів спільної власності територіальних громад роайону та типова форма договору оренди. Договір оренди з позивачем районною радою не погоджувався.

Відділ культури і туризму Ізяславської райдержадміністрації, м. Ізяслав, надалі 2-а Третя особа, у письмових поясненнях та представником у судовому засіданні повідомлено фактичні обставини укладення договору оренди та наступну передачу приміщення на баланс відповідача.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Рішенням 12 сесії Ізяславської районної ради №6 від 30.08.2000р. затверджене Положення про оренду майна об'єктів спільної власності територіальних громад району»та типова форма договору оренди. Визначено, що зазначене положення застосовується при укладенні договорів оренди об'єктів , які знаходяться в управлінні районної ради.

Рішенням 12 сесії Ізяславської районної ради Хмельницької області від 30.08.2000р. № 7 вирішено дозволити районному відділу культури передати в оренду позивачу приміщення бувшого районного Будинку культури.

Рішенням 19 сесії Ізяславської міської ради від 25.12.01 прийнято рішення про передачу управління об'єктами комунальної власності, які відносяться до спільної власності і розташовані на території міста -Ізяславській районній раді за виключенням операцій з передачі у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здачі в оренду, продажу і використання як застави, відчуження іншим способом,які проводяться з дозволу власника -рішення Ізяславської міської ради всі операції, проведені Ізяславською районною радою після прийняття цього рішення є недійсними ( п. 1 та п. 4 рішення ).

Позивачем з відділом культури Ізяславської районної державної адміністрації (балансоутримувач) підписано договір від 30.04.02 оренди нежитлового приміщення по вул. Незалежності, 24, в м. Ізяслав, що використовується під Будинок культури. Відповідно до п. 1.3 договору термін його дії - з 30.04.2002 по 30.04.2022. За умовами договору орендодавець надає, а орендар (позивач) приймає в оренду нежитлове приміщення з метою використання його під центр дозвілля юнацтва. При цьому орендарю надається право на капітальний ремонт Будинку культури та переобладнання його під Центр дозвілля юнацтва (п.1.6 договору). Згідно п.3.2 орендар має право за погодженням з органом, уповноваженим управляти майном та дозволу орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна (приміщення), проводити його реконструкцію , технічне переоснащення майна , що підвищує його вартість.

На час передачі вказаного приміщення його вартість склала 110852,00грн., що підтверджується експертною оцінкою агентства нерухомого майна «Гудвіл» станом на 01.09.2000р.

Згідно додаткової угоди №2 від 26.03.03 укладеної між позивачем та 2-ю третьою особою, позивач надає ОСОБА_2для відкриття торгової точки 30 кв.м. приміщення, на умовах договору оренди,

Рішенням виконавчого комітету Ізяславської міської ради №115 від 26.09.02 визнано право комунальної власності на об'єкти в межах м.Ізяслав, в тому числі на будинок по вул. Незалежності, 24 (будинок культури). На підставі вказаного рішення 22.10.02 Ізяславським РБТІ видано свідоцтво про право комунальної власності Ізяславської міської ради на будинок по вул. Незалежності, 24 (будинок культури) з реєстраційним написом. У технічному паспорті, виготовленому 22.10.02 та інвентарній картці від 31.08.07 зазначене приміщення визначено як будинок культури.

Рішенням виконавчого комітету Ізяславської міської ради від 24.12.02 № 162 “Про надання дозволу на відкриття молодіжного центру “Дозвілля” позивачу надано дозвіл на відкриття молодіжного центру “Дозвілля” по вул. Незалежності, 24, в м. Ізяслав.

Ізяславською міською радою прийнято рішення від 20.12.06 пропонувати районній раді та відділу культури райдержадміністрації ініціювати розірвання договору оренди приміщення по вул. Незалежності, 24, укладеного з позивачем, так як договір укладено з порушенням ст.ст.2,10,22 Закону України «Про оренду державного та коммунального майна». Однак, Ізяславська района рада у листі від 05.02.07 послалась на те, що районною радою договір оренди приміщення не погоджувався.

Ізяславський районний відділ культури 01.06.07 по акту приймання-передачі передав з балансу на баланс Ізяславській міській раді приміщення по вул. Незалежності,24, площею 914,6 м. кв.

Позивач листом № 283 від 4.10.07 звернувся з заявою до Ізяславської міської ради про включення в перелік об'єктів приватизації шляхом викупу орендарем будівлі комунальної власності територіальної громади м. Ізяслав, розташованої за адресою: вул. Незалежності, 24, в м. Ізяслав. На 16 сесії Ізяславської міської ради від 19.10.07 вирішено відмовити у проханні про викуп орендованого приміщення у зв'язку з тим, що не укладений договір оренди з міською радою.

Листом № 1291 від 31.10.07 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням сесії міської ради від 19.10.07 в задоволенні заяви про включення в перелік об'єктів приватизації шляхом викупу орендарем будівлі № 24 по вул. Незалежності в м. Ізяслав відмовлено у зв'язку з тим, що останнім не укладено договору оренди з міською радою.

Заявою від 26.11.07 позивач просив відповідача про укладення договору оренди нежитлового приміщення по вул. Незалежності, 24. Рішенням 17-ої сесії Ізяславської міської ради від 04.12.07 включено до переліку об'єктів права комунальної власності територіальниої громади міста, які передаються в оренду, приміщення по вул. Незалежності, 24.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем проведено ремонт орендованого приміщення, що підтверджується кошторисом на ремонт будівлі станом на 2000 рік, накладними на закупівлю будівельних матеріалів, платіжними документами на суму 77063,23грн. Згідно звіту про незалежну оцінку майна ПП «Ізяслав-експерт» станом 31.01.08 ринкова вартість будівлі по вул. Незалежності, 24 склала 210604грн. без ПДВ.

Позивачем подано позов про скасування рішення сімнадцятої сесії Ізяславської міської ради від 4.12.07 „Про включення до переліку об'єктів, які передаються в оренду, будівлі по вул. Незалежності, 24”, та зобов'язання відповідача включити це приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Досліджуючи надані сторонами докази, наведенні міркування, судом приймається до уваги наступне.

Згідно п.19 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються , крім інших , питання про вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку.

Згідно Положення про оренду майна об'єктів спільної власності територіальних громад району, затв. рішенням Ізяславської районної ради №6 від 30.08.2000р. передбачена можливість укладення договорів оренди майна , яке перебуває у спільній власності територіальних громад району і знаходяться в управлінні районної ради. Однак, згідно п. 1 та п. 4 рішення Ізяславської міської ради від 25.12.01 передбачено передачу управління об'єктами комунальної власності, які відносяться до спільної власності і розташовані на території міста -Ізяславській районній раді за виключенням операцій з передачі у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здачі в оренду, продажу і використання як застави, відчуження іншим способом, які проводяться з дозволу власника -рішення Ізяславської міської ради Крім того, зазначено, що всі операції, проведені Ізяславською районною радою після прийняття цього рішення є недійсними .

Рішенням 12 сесії Ізяславської районної ради Хмельницької області від 30.08.2000р. № 7 вирішено дозволити районному відділу культури передати в оренду позивачу приміщення бувшого районного Будинку культури.

Позивачем підписано з відділом культури Ізяславської районної державної адміністрації (балансоутримувач) договір від 30.04.02 оренди нежитлового приміщення по вул. Незалежності, 24, в м.Ізяслав, що використовується під Будинок культури за згодою Ізяславської районної Ради (рішення від 30.08.2000р. № 7). При цьому згода Ізяславської міської ради відсутня. Крім того, відсутнє погодження умов договору Ізяславською районною Радою.

Судом не приймається до уваги посилання позивача про зміну власника будівлі в 2007 році у зв'язку з вищезазначеним та враховуючи рішенням виконавчого комітету Ізяславської міської ради №115 від 26.09.02 , яким визнано право комунальної власності на об'єкти в межах м.Ізяслав, в тому числі на будинок по вул. Незалежності, 24 (будинок культури), свідоцтво про право комунальної власності Ізяславської міської ради на будинок по вул. Незалежності, 24 (будинок культури) з реєстраційним написом, що видано 22.10.02 Ізяславським РБТІ . Крім того, як зазначено вище Ізяславська района рада ні на момент укладення договору оренди від 30.04.02, ні пізніше не була власником зазначеного майна. Тому відповідно безпідставне і посилання позивача на ч. 2 ст. 15 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, яка крім того, набрала чинність хронологічно пізніше договору оренди від 30.04.02.

Натомість судом враховується , що спірне рішення 17-ої сесії Ізяславської міської ради від 04.12.07 про включено до переліку об'єктів права комунальної власності територіальниої громади міста, які передаються в оренду, приміщення по вул. Незалежності, 24 прийнято на підставі заяви позивача від 26.11.07, який просив відповідача про укладення договору оренди, відповідно за бажанням позивача. Крім того, зазначене відповідало нормам Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»щодо обов'язку переукладення у шестимісячний термін договорів оренди, укладених до 1 січня 2007 року.

У зв'язку із зазначеним підстави для визнання недійсним спірного рішення відповідача відсутні.

Згідно ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України , цим та іншими законами до їх відання. Згідно п.30 ст. 26 зазначеного Закону до виключної компетенції, сільських, селищних та міських рад належить, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

При цьому згідно ч.ч. 1 та 3 ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств" місцеві ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають у комунальній власності і підлягають продажу на аукціоні, за конкурсом або шляхом викупу; включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації або з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.

Однак, на момент вирішення спору наявна відмова Ізяславської міської ради від 19.10.07 у проханні позивачу про викуп орендованого приміщення у зв'язку з тим, що не укладений договір оренди з міською радою. Зазначене рішення позивачем не оскаржено і не скасовано. Відповідно відсутні підстави зобов'язання відповідача включити це приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Крім того, судом враховується , що згідно Згідно п.1 та п.30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання, які поставлені позивачем про приватизацію. Натомість позивач у позовній вимозі просить суд зобов'язати раду не розглянути питання на пленарному засіданні ради, а просить суд вчинити певні дії, тобто вирішити питання , яке відноситься до компетенцій органу місцевого самоврядування.

За таких обставин у позові належить відмовити у зв'язку з безпідставністю.

Згідно ст.49 ГПК України судові витрати по справі підлягають покладенню на позивача у зв'язку з відмовою у позові.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43 ,44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД

ВИРІШИВ:

У позові Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Ізяслав до Ізяславської міської ради м. Ізяслав про визнання недійсним рішення сімнадцятої сесії Ізяславської міської ради п'ятого скликання від 04.12.07. "Про включення до переліку об'єктів, які передаються в оренду, будівлі по вул.Незалежності, 24", зобов'язання відповідача включити приміщення по вул.Незалежності, 24 в м.Ізяслав до переліку об'єктів, що підлягають приватизації відмовити.

Суддя Ю.П. Олійник