Постанова від 07.02.2012 по справі 1170/2а-5372/11

УКРАЇНА -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2012 року Справа № 1170/2а-5372/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чубари Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі звернулося до адміністративного суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області щодо зобов'язання відповідача включити в щомісячні акти звірки за травень-листопад 2011р.: 120111,28 грн. -суми щомісячної державної адресної допомоги відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008р. №265 та суми витрат на доставку; 387,45 грн. -витрати на виплату та доставку пенсій громадянам держав-учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україні.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач у порушення вимог чинного законодавства, зокрема ст.21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі за текстом -Закон № 1105-XIV), постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. №265 „Деякі питання пенсійного забезпечення громадян” в акти не включені суми щомісячної державної адресної допомоги та суми витрат на доставку, до загальної суми невключених витрат входять суми витрат на виплату та доставку пенсій громадянам держав-учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну.

В судове засідання, призначене на 07.02.2012р. представник позивача не з'явився, надавши до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. (а.с.86)

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 07.02.2012р. не з'явився, надавши до суду заяву про розгляд справи без участі представника, зазначивши, що заперечує проти позову в повному обсязі. (а.с.87)

В своїх письмових запереченнях представник відповідача посилається на те, що 16.05.2003р. Міністерством юстиції України зареєстрована постанова правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві на професійних захворювань України від 04.03.2003 р. №5-4/4, якою затверджено „ОСОБА_1 відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника на виробництві або професійного захворювання” (далі за текстом -ОСОБА_1 №5-4/4).

ОСОБА_1 №5-4/4 передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між фондом та Пенсійним фондом, а не їх робочими органами.

Крім того, відповідач посилається на те, що відділенням дотримано процедуру звірки витрат по особовим справам потерпілих повністю, складено акти та таблиці розбіжностей у чіткій відповідності до нормативних актів, які встановлюють дану процедуру.

Відшкодування державної адресної допомоги ОСОБА_1 №5-4/4 не передбачає.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області дотримано процедуру звірки витрат по особовим справам потерпілих повністю, складено акти та таблиці розбіжностей у чіткій відповідності до нормативних актів, які встановлюють дану процедуру. (а.с.89-90)

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Згідно п.5 ст.24 Закону №1105-XIV, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Судом встановлено, що за період з травня по листопад 2011р. управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області щомісяця проводились звірки витрат по особових справах потерпілих та було складено акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подані дані акти управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кіровоградській області, що підтверджується актами щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за травень-листопад 2011 року. (а.с. 12-18)

У зв'язку з виникненням розбіжностей між УПФУ в Петрівському районі та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області щодо вищезазначених витрат, ними складено по кожному місяцю окремо таблиці розбіжностей із зазначенням причин, по яким відповідач не приймало до відшкодування витрати, визначені Головним управлінням Пенсійного фонду. (а.с.19-25)

Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 265, якою передбачена виплата державної адресної допомоги, відшкодування якої є предметом заявленого позову є помилковим.

Пунктом 1 постанови КМУ від 26.03.2008 р. № 265 встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Пунктом 2 постанови КМУ від 26.03.2008 р. № 265 встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Таким чином, підстави виплати щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою КМУ від 26.03.2008 р. № 265, безпосередньо не пов'язані з фактами нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності.

Пунктом 4 Постанови КМУ від 26.03.2008 р. № 265 встановлено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

З набранням чинності Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 року № 1105-XIV, обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності та у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до підпунктів „г”, „д” п.1 ст. 21 зазначеного Закону покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до статті 2 Закону № 1105-ХІV, який набрав чинності з 01.04.2001 р. з наступними змінами та доповненнями, особи, право яких на отримання відшкодування раніше було встановлено згідно з законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.

Згідно з підпунктами „г”, „д” пункту 1 статті 21 Закону № 1105-ХІV Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію в зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до п.5 ст.24 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний, в тому числі, співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо до того хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Згідно постанови правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року №5-4/4 „Про затвердження ОСОБА_1 відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” (далі по тексту - ОСОБА_1 №5-4/4) органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії в зв'язку втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійного захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа, наступного за звітним подають відповідно головним управлінням пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійного захворювання України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійного захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування даним фондом Пенсійному фонду України витрати, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області при складані актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих та таблиць розбіжностей дотримано процедуру звірки витрат по особовим справам потерпілих.

ОСОБА_1 №5-4/4 не врегульовує спірних правовідносин, що виникли в цьому випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків має застосовуватися за відсутності спору.

У разі незгоди Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підписання акта звірки в судах адміністративної юрисдикції мають вирішуватися вимоги про стягнення витрат, а не вимоги про зобов'язання включити до цього акту звірки суми заборгованості.

ОСОБА_1 №5-4/4 визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі - Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

Органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.

Таким чином, відповідно до ОСОБА_1 Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.

Витрати, понесені місцевим органом Пенсійного фонду України у зв'язку з виплатою пенсій, передбачених статтею 26 Закону № 1788-ХІІ, підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Нормами ОСОБА_1 встановлені порядок та правила підписання актів звірки розрахунків, за якими у разі відсутності спору щодо сум виплат відшкодування таких витрат відбувається на централізованому рівні. При цьому чинне законодавство у разі відмови Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у включенні до актів звірки сум виплачених місцевим органом Пенсійного фонду України пенсій, передбачених статтею 26 Закону № 1788-ХІІ, не містить такого способу захисту прав Пенсійного фонду України (в особі його управлінь), як зобов'язання відповідних відділень Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підписати акт звірки по особових справах потерпілих, або включити суми таких витрат до актів звірки. ОСОБА_2 щодо підписання актів звірки розрахунків підлягають застосуванню лише при відсутності спору між сторонами.

У випадку відсутності згоди на підписання актів звірки по особових справах потерпілих та прийняття до заліку витрат на виплату таких пенсій з боку відділень Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, тобто за наявності спору між сторонами, такий спір вирішується в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції шляхом пред'явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом висунення вимог про прийняття до заліку понесених витрат на виплату пенсій або вимог про підписання актів звірки.

Пунктом 4 зазначеного ОСОБА_2 вказаний вичерпний перелік виплат, які здійснюються Пенсійним фондом України та відшкодовуються в подальшому Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. У цьому переліку не зазначена державна адресна допомога, як така, що підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Тобто, включення в щомісячні акти звірки суми щомісячної державної адресної допомоги даним ОСОБА_2 не передбачено.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав управління пенсійного фонду щодо відшкодування понесених ним витрат, тому позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86,94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В. Чубара