Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 2-а-189/11
10 лютого 2011 року Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі
судді Рішко Г.І.
при секретарі Стрижак О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Виноградів адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Виноградівського районного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача зробити перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку до рівня не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років та забезпечити їх виплату за період з 08 квітня 2010 року по 10 лютого 2012 року.
Відповідачем було надіслано позивачці лист, яким поінформовано її, що з січня 2007 року призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованими, так і незастрахованими особами здійснюється органами праці та соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету. Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими з народженням та похованням» в діючій редакції не передбачено таких видатків матеріального забезпечення вищевказаних допомог.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з"явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача також в судове засідання не з"явився, від нього надійщла заява про розгляд справи за його відсутності.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є матір"ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження /а.с.10/ та відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року N 2811- XII (Далі -Закон № 2811) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до статті 13 Закону № 2811 право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Статтею 15 Закону № 2811 встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Крім того, частиною 3 прикінцевих положень Закону № 2811 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різнчці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Частиною четвертою статті 1 Закону № 2811 передбачено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Зокрема, Порядком встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Так, абзацом 3 пункту 22 Порядку встановлено, що для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Під час розгляду справи, судом встановлено, що позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок або встановлення іншого, ніж мінімальний, розміру допомоги по догляду за дитиною, із доданими документами, передбаченими Порядком.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи викладені вище обставини та пояснення сторін у справі, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, адже Законом № 2811 чітко встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, з обмеженнями передбаченими прикінцевими положеннями такого Закону.
Так як позивач не подавав відповідачеві документи про сукупні доходи його сім'ї, суд дійшов висновку, що відповідач при обчисленні допомоги позивачеві по догляду за дитиною діяв відповідно до Конституції України та принципів, визначених статтею 2 КАС України, оскільки розмір допомоги по догляду за дитиною прямо залежить від сукупного доходу сім'ї, що отримує допомогу.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів суду правомірність вчинення оскаржуваних дій.
Враховуючи такі обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В свою чергу суд вважає необхідним роз'яснити позивачеві про його право звернутися до відповідача із заявою про призначення та перерахунок допомоги по догляду за дитиною відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 з поданням декларації про доходи та майновий стан.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11 ,14, 69-71, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими з народженням та похованням", суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_3