Постанова від 07.09.2011 по справі 2-а-3295/11

Справа № 2-а-3295/11

Постанова

Іменем України

07 вересня 2011 року м. Херсон

Комсомольський районний суд м. Херсона в складі:

головуючого -судді Скорик С.А.,

при секретареві -Тарнавській О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона на неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати дії відповідача незаконними та зобов”язати провести йому перерахунок основної пенсії з 01.04.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, та з 01.03.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.

Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги, просив зобов”язати відповідача здійснити перерахунок основної пенсії позивача з 01.04.2009 р. та з 01.03.2011 року, виплатити з урахуванням виплачених сум.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з”явився, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, під власний підпис. Від представника позивача надійшла заява про слухання справи у його відсутність, просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні здійснюється на засадах, відповідно до яких, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Після виходу на пенсію позивач продовжила працювати у зв'язку із чим за її заявою Пенсійним фондом проводився перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, тобто за 60 календарних місяців підряд до 01 липня 2000 року та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”від 28.12.2007 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ст. 152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, таким чином зазначені зміни втратили чинність 22.05.2008 року, у зв'язку із чим на думку суду, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”почала діяти в редакції від 23.12.2004 року.

З матеріалів справи вбачається, що при перерахунку пенсії за 2009 рік пенсійним фондом брався заробіток при індивідуальному коефіцієнті заробітку 1, 76986 за період роботи з 01.01.1993 р. по 31.12.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 31.03.2009 р., та коефіцієнті страхового стажу 0, 56138 (з урахуванням кратності 1, 35) за 41 рік 07 місяців 08 днів трудової діяльності, обчислений з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік -1 197, 91 грн.

При перерахунку пенсії за 2011 рік пенсійним фондом брався заробіток при індивідуальному коефіцієнті заробітку 1, 79968 за період роботи з 01.01.1993 р. по 31.12.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 31.03.2011 р., та коефіцієнті страхового стажу 0, 58838 (з урахуванням кратності 1, 35) за 43 роки 07 місяців 08 днів трудової діяльності, обчислений з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік -1 197, 91 грн.

Відповідно до п. 2 Положення “Про Пенсійний фонд України”, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та цим Положенням.

Підпункт 3 пункту 11 Постанови №530 від 28.05.2008 року встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Враховуючи наведене вбачається, що під час перерахунку пенсії в за 2009 р. та 2011 р. відповідач мав застосовувати показники заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії - за 2008 р. та 2010 р., відповідно, натомість як вбачається з матеріалів перерахунку пенсії для перерахунку пенсії застосовувались показники заробітної плати за 2007 рік, у розмірі 1197, 91 грн., що на думку суду, є порушенням встановленого порядку.

Таким чином, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в повній відповідності з вимогами ст. ст. 40, 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-ІV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто в 2009 році із застосовуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії - за 2008 рік, в 2011 році із застосовуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії - за 2010 рік, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 152 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, п. 2 Положення “Про Пенсійний фонд України”, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121, ст. ст. 70, 71, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона на неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком -задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2008 р., починаючи з 01.04.2009 р. та виплатити з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2010 р., починаючи з 01.03.2011 р. та виплатити з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона судовий збір в розмірі 3 грн.40 коп.

Відповідно до вимог ст. 256 КАС України постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць виконуються негайно.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського адміністративного апеляційного суду через Комсомольський районний суд м. Херсона протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:ОСОБА_2