23 липня 2015 р.м.ОдесаСправа № 500/2202/15-а
Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Присакар О.Я.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Яковлева Ю.В.
судді - Домусчі С.Д.
судді - Вербицької Н.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 30 квітня 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру та зобов'язання вчинення певних дій,
встановила:
Позивач ОСОБА_2 20.04.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив:
- визнати протиправними дії УПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років та обмеження її розміру;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Одеської області від 11.07.2012 року за № 222 та встановити розмір пенсії з 01.04.2015 року в сумі 6942,94 гривень.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ОСОБА_2 з 01.11.2005 року отримує пенсію за вислугу років, яку розраховано відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Позивач звернувся до УПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90 % середньомісячного заробітку, на що йому було відмовлено. Також позивач зазначив, що УПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області безпідставно здійснило перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від заробітної плати станом на 01.07.2012 року відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Позивач вважав, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 11.07.2012 року № 222 у розмірі 90 відсотків від заробітної плати. З огляду на зазначене, позивач вважав такі дії УПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області протиправними та такими, що порушують і обмежують його права, передбачені законодавством.
Справа була розглянута в порядку скороченого провадження.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 30 квітня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру та зобов'язання вчинення певних дій задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугою років та обмеження її розміру.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області провести ОСОБА_2 з 10.04.2015 року перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11.07.2012 року за № 222 виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
В апеляційній скарзі УПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції було встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області та з 01.11.2005 року отримує пенсію за віком, яку розраховано відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що підтверджено протоколом № 1 від 20.01.2006 року (а.с. 26).
Як вбачається з матеріалів справи, загальний стаж роботи позивача складає 25 років 26 днів, у тому числі 15 років 08 місяців 10 днів стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах (а.с. 28).
Позивач отримував пенсію за вислугу років з 01.11.2005 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. З 01.07.2012 року при перерахунку пенсії по заробітній платі позивачу було застосовано процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%.
З матеріалів справи вбачається, що 10.04.2015 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90 % середньомісячного заробітку (а.с. 29). Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області № 49/І-01 від 17.04.2015 року, позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку отримуваної ним пенсії, у зв'язку із тим, що 01.07.2012 року при перерахунку пенсії по заробітній платі позивачу було застосовано процент розрахунку пенсії від заробітку 80 відсотків, у зв'язку зі змінами в законодавстві, які набули чинності відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (а.с. 29 зворотній бік).
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати. До якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668- VI зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI не зазнали.
На думку колегії суддів, при перерахунку пенсії за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 90%. Внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в даному випадку спірних правовідносин не стосуються.
Перерахунок пенсії, призначеної до 01.10.2011 року, проводиться виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії. Нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року) суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами, що порушує ст. 22 Конституції України.
Аналогічна позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 11.11.2014 року (справа № К/800/52003/14), від 28.10.2014 року (справа № К/800/55369/13), від 09.12.2014 року (справа № К/800/17314/13).
В рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5-рп2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій вказано, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Тобто, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Аналогічна правова позиція зі спірного питання викладена Верховним судом України постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 та у постанові від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає не суттєвими та такими, що висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 30 квітня 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру та зобов'язання вчинення певних дій - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев
Суддя:/підпис/С.Д. Домусчі
Суддя:/підпис/Н.В. Вербицька