Ухвала від 22.07.2015 по справі 2а-2244/12/0770

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 року Справа № 876/181144/12

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Костіва М.В. та Бруновської Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ-Карпати» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.11.2012р. в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ-Карпати» до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській обл. про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки,-

ВСТАНОВИЛА:

04.07.2012р. позивач Товариство з обмеженою відповідальністю /ТзОВ/ «АВТ-Карпати» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції /ОДПІ/ Закарпатської обл. № 0000302343 від 20.03.2012р. в частині застосування суми 84025 грн. 70 коп. штрафних санкцій (а.с.2-7).

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.11.2012р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.113-116).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив позивач ТзОВ «АВТ-Карпати», який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення по справі, яким заявлений позов задоволити (а.с.118-122).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що у складеному Акті перевірки відповідачем не описано у повній мірі виявлені порушення порядку проведення касових операцій із покликанням на норми чинного законодавства. Також під час судового розгляду не враховано прийнятий позивачем наказ № 5в від 01.02.2011р., яким був відмінений наказ № 1в від 04.01.2011р. та встановлено ліміт залишку готівки в касі на 2011 рік в розмірі 12084 грн. Із врахуванням цього наказу загальна сума перевищення ліміту залишку готівки в касі товариства на кінець робочого дня 09.12.2011р. склала 11194 грн. 95 коп., а не 23278 грн. 95 коп. як хибно вважає податковий орган, при цьому загальна сума перевищення ліміту залишку в касі позивача за охоплений перевіркою період становить 11215 грн. 90 коп., а не 42012грн. 85 коп.

У зв'язку із реорганізацією Мукачівської ОДПІ Закарпатської обл. у Мукачівську ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській обл., судом апеляційної інстанції в порядку ст.55 КАС України допущено заміну відповідача його правонаступником - Мукачівською ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській обл. (підстава: постанови КМ України № 160 від 21.05.2014р. «Про утворення Державної фіскальної служби» та № 311 від 06.08.2014р. «Про утворення територіальних органів ДФС та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів КМ України»).

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, протягом 13.02.2012р.-24.02.2012р. із продовженням терміну перевірки на 5 (п'ять) робочих днів з 27.02.2012р. по 02.03.2012р. відповідачем проведена планова виїзна перевірка ТзОВ «АВТ-Карпати» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2010р. по 31.12.2011р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010р. по 31.12.2011р., за результатами якої складено Акт перевірки № 753/23-01/32548063 від 13.03.2012р. (а.с.8-56).

Перевіркою встановлено порушення податкового законодавства, в тому числі:

п.3.5 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р., а саме перевищення залишку готівки в касі підприємства на суму 42012 грн. 85 коп.;

п.2.11 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р., а саме порушення термінів звітування за одержані під звіт готівкові кошти на загальну суму 45711 грн. 81 коп.

На підставі зазначеного Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000302343 від 20.03.2012р., згідно якого до ТзОВ «АВТ-Карпати» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 95453 грн. 65 коп., в тому числі 84025 грн. 70 коп. (42012 грн. 85 коп. х 2) за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі та 11427 грн. 95 коп. (45711 грн. 81 коп. х 25 %) за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки.

06.06.2012р. позивач подав до Державної податкової служби /ДПС/ України скаргу № 20 на податкове повідомлення - рішення Мукачівської ОДПІ Закарпатської обл. № 0000302343 від 20.03.2012р., яка рішенням ДПС України № 11110/6/10-2415 від 25.06.2012р. залишена без задоволення, а спірне податкове повідомлення-рішення - без змін (а.с.58-60).

Матеріалами справи стверджується, що під час проведення перевірки позивачем представлено ревізорам відповідача копію наказу № 1в від 04.01.2011р. про встановлення ліміту каси ТзОВ «АВТ-Карпати» у розмірі 1500 грн. (а.с.61). Інших документів, які б скасовували цей наказ чи встановлювали новий ліміт каси підприємства, платником податків в ході перевірки не надавалось, таких документів не було надано і після підписання акту перевірки. При цьому, позивачем не подавалися зауваження, пояснення під час перевірки з цього приводу.

Перевіркою, при ліміті залишку готівкових коштів в касі підприємства в сумі 1500 грн., встановлено:

наявність видаткового касового ордеру № 236 від 12.08.2011р. на ім'я ОСОБА_3 на суму 11509 грн., в якому видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача; згідно касової книги 12.08.2011р. залишок готівки на кінець робочого дня становив 595 грн. 95 коп.;

наявність видаткового касового ордеру № 340 від 25.11.2011р. на ім'я ОСОБА_4 на суму 10340 грн., в якому видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача; згідно касової книги 25.11.2011р. залишок готівки на кінець робочого дня становив 788 грн. 95 коп.;

наявність видаткового касового ордеру № 362 від 09.12.2011р. на ім'я ОСОБА_5 на суму 22680 грн., в якому видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача; згідно касової книги 09.12.2011р. залишок готівки на кінець робочого дня становив 598 грн. 95 коп.

Розглядувані правовідносини регулюються приписами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1.2 глави 1 цього Положення визначено, що ліміт залишку готівки в касі - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення (п.2.7 глави 2 вказаного Положення).

У відповідності до п.2.8 глави 2 зазначеного Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат (п.2.9 глави 2 цього Положення).

Згідно п.2.11 глави 2 даного Положення видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Відповідно до п.3.5 глави 3 вказаного Положення у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування : номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

У разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (п.7.24 глави 7 Положення).

Згідно ст.1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день та за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

За таких обставин дії відповідача по застосуванню штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки на підставі Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995р. є підставними та обґрунтованими.

В частині доводів апелянта колегія суддів враховує, що складений Акт перевірки чітко та повно висвітлює виявлені під час проведення перевірки порушення норм з регулювання обігу готівки та відповідачем дана їм правильна правова кваліфікація.

Колегія суддів критично оцінює представлення позивачем наказу № 5в від 01.02.2011р., оскільки такий був наданий лише після проведення перевірки. Також до прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення позивач не був позбавлений можливості скерувати копії вказаного наказу до контролюючого органу, який призначив перевірку, для їх врахування під час прийняття податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Оцінюючи в сукупності вищевказані норми законодавства та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що вимоги позивача про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ № 0000302343 від 20.03.2012р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 84025 грн. 70 коп. є безпідставними, через що заявлений позов не підлягає до задоволення.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.94, 160, 195-197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ-Карпати» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.11.2012р. в адміністративній справі № 2а-0770/2244/12 залишити без задоволення, а згадану постанову суду - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: М.В.Костів

Н.В.Бруновська