Ухвала від 22.07.2015 по справі 826/8227/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/8227/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

УХВАЛА

Іменем України

22 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретаря судового засідання Самсонової М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Інституту психології ім.Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в м. Києві до Інституту психології ім.Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України про надання дозволу на проведення перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в місті Києві звернулася до суду з позовом, у урахуванням уточнень, до Інституту психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача терміном на 15 робочих днів, з 27.07.2015 по 14.08.2015 (включно).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позапланова виїзна перевірка відповідно до положень Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" проводиться на підставі рішення суду, підстави для проведення якої у наявності.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2015 р. позовні вимоги задоволено: надано Державній фінансовій інспекції в місті Києві дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України, в частині проведення перевірки окремих питань, терміном на 15 робочих днів, з 27.07.2015 по 14.08.2015 (включно).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що законність підстав для проведення позапланової перевірки відповідача була предметом розгляду у справі №826/18742/14, за наслідками якої винесено постанову, що набрала законної сили, відповідно до якої надано дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту. Внаслідок того, що перевірка не була проведена, позовні вимоги про надання повторно дозволу на проведення перевірки є обґрунтованими.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2015 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що у 2014 році позивачем проводилась перевірка всієї фінансово-господарської діяльності Інституту, після чого, відповідачем повідомлялось про вжиті заходи щодо усунення виявлених недолік.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у зв'язку з надходженням до Державної фінансової інспекції України звернення громадянина ОСОБА_1. з приводу неналежного розгляду його попередніх звернень та неналежної проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності Інституту психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України, Державної фінансової інспекції України листом від 05.11.2014 № 24-18/677 доручила Держфінінспекції в місті Києві вирішити питання щодо організації позапланової ревізії Інституту, внаслідок чого позивач звернувся суду з позовом до відповідача про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту психології ім. Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.01.2015 у справі №826/18742/14, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 у справі № 826/18742/14, адміністративний позов Державної фінансової інспекції в місті Києві задоволено повністю, надано дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту психології ім. Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України в частині проведення перевірки окремих питань терміном на 15 робочих днів з 02.02.2015 року по 16.02.2015 року (включно).

Позивачем не була проведена позапланова перевірка у зв'язку з закінченням терміну на її проведення, оскільки рішення суду набрало законної сили після закінчення терміну на який дозволялось провести перевірку.

Повторно Державна фінансова інспекція України листом від 05.05.2015 №24-18/225 доручила Держфінінспекції в місті Києві вирішити питання щодо вжиття заходів для виконання доручення від 05.11.2014 № 24-18/677, а саме: повторно звернутися до суду з позовом про надання дозволу на проведення перевірки у порядку статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», з приводу організації позапланової ревізії Інституту, під час якої дослідити питання вказані у зверненні громадянина ОСОБА_1.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року № 765, Головне контрольно-ревізійне управління перетворено у Державну фінансову інспекцію. Згідно п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади" № 1074 від 20.10.2011 року. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади.

Закон України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (назва Закону зміна згідно Закону №5463 від 16.10.2012) на Закон України « Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (надалі Закон № 2939) визначав статус Державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Згідно статті 2 Закону № 2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 8 Закону № 2939 орган державного фінансового контролю: 1) здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень; 2) розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому; 3) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб; 4) здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Президентом України.

Статтею 10 Закону № 2939 визначені права органу державного фінансового контролю.

Відповідно до п.7 статті 10 Закону № 2939 позивач має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

За змістом статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органами державного фінансового контролю можуть проводитись виїзні ревізії, як в плановому, так і в позаплановому порядку.

Частиною 6 статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Згідно з пунктом 6 частини 5 статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема, у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

З матеріалів справи вбачаться, що згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.01.2015 у справі №826/18742/14 позивачу вже був наданий дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту психології ім. Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України в частині проведення перевірки окремих питань терміном на 15 робочих днів з 02.02.2015 року по 16.02.2015 року. Проте, така перевірка не була проведена.

Таким чином, приймаючи до уваги положення ст.72 КАС України, вищенаведені норми закону та встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог, оскільки при винесенні рішення суд першої інстанції вірно встановив про наявність підстав для проведення держфініспекцією позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача, оскільки в дорученні, яке підлягає виконанню позивачем, містяться факти, що можуть свідчити про порушення відповідачем законів України.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доводи апелянта не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст ухвали виготовлено 23.07.2015р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Інституту психології ім.Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2015 р., залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в м. Києві до Інституту психології ім.Г.С.Костюка Національної академії педагогічних наук України про надання дозволу на проведення перевірки, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Кобаль М.І.

Епель О.В.