Справа: № 826/8080/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
Іменем України
21 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді суддів за участю секретаря представника позивача представника відповідача прокурораБорисюк Л.П., Ключковича В.Ю., Петрика І.Й. Приходько К.М. Дубаневича О.З. Горяної Т.М. Колодчиної Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпостачзбут» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 червня 2015 року у справі за позовом Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпостачзбут» про стягнення штрафу в розмірі 17 000 грн., -
В травні 2015 року Заступник прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до ТОВ «Укрспецпостачзбут» в якому просив стягнути з відповідача штраф у розмірі 17 000 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 червня 2015 року позов задоволено.
Стягнуто з ТОВ «Укрспецпостачзбут» до Державного бюджету України на рахунки відкриті в управліннях Державного казначейства за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106 штраф у розмірі 17 000 грн.
Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято рішення № 1273 від 23.09.2014 про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів (термін виконання до 23.12.2014), у зв'язку з порушенням вимог пункту 3 Розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354.
Однак, строком до 23.12.2014 ТОВ «Укрспецпостачзбут» не скасувало реєстрацію випуску акцій ЗАТ «Укрспецпостачзбут» (свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів № 206/10/1/02 від 20.06.2002), що свідчить про невиконання рішення Комісії № 1273 від 23.09.2014.
Розглянувши матеріали справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Уповноважена особа Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку дійшла висновку, що ТОВ «Укрспецпостачзбут» не виконало Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.09.2014 № 1273 за що п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.
Механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення (зокрема, порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій); нерозміщення, відмови від розміщення або не затвердження результатів розміщення акцій встановлений Порядком скасування реєстрації випусків акцій, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 травня 2013 року за № 822/23354.
Відповідно до п. 3 розділу 3 вказаного Порядку, для скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення до реєструвального органу подається заява про скасування реєстрації випусків акцій та документи відповідно до Порядку № 737.
Виконанням рішення Комісії про усунення порушень законодавства про цінні папери вважається дата подання документів для скасування реєстрації випуску акцій відповідно до Порядку у термін, встановлений цим рішенням. Якщо за результатами розгляду такого пакету документів Комісією прийняте рішення про відмову, то рішення Комісії вважається не виконаним.
Також необхідно зазначити, що відповідно до п. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до ст. 108 ЦК України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Обов'язок вчинення дій для скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації (перетворення) також було передбачено Порядком скасування реєстрації випусків акцій, та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженим Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за № 180/3473.
Обов'язок вчинення дій щодо скасування реєстрації випуску акцій акціонерного товариства у зв'язку з його перетворенням покладається на правонаступника акціонерного товариства.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства, реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних.
Відповідно до п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність юридичних осіб у вигляді штрафів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
За даних обставин, ТОВ «Укрспецпостачзбут» були застосовані фінансові санкції, передбачені правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженим Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 у вигляді штрафних санкцій у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
Факт накладення штрафу підтверджується Постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.01.2015 № 38-ЦД-1-Е.
Зазначена постанова відповідачем до ЦТД НКЦПФР або до суду в установлений законом строк оскаржена не була.
На день подання позову до суду штраф у розмірі 17 000 грн. залишається не сплаченим.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», штрафи, накладені ЦТД НКЦПФР стягуються у судовому порядку.
Підстави для накладення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку штрафних санкцій, а також дотримання нею встановленої законодавством процедури, що передує стягненню санкцій в судовому порядку підтверджуються: копією акта № 20-ЦД-1-Е від 15.01.2015; копією постанови № 38-ЦД-1-Е від 28.01.2015 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; копією постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 19.01.2015 та від 24.12.2014.
Оскільки відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про стягнення з відповідача штрафу в сумі 17 000 грн.
Разом з тим, колегія суддів критично оцінює посилання відповідача на притягнення його до відповідальності двічі за одне й те саме діяння, оскільки вказане правопорушення на ринку цінних паперів є триваючим.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпостачзбут» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 червня 2015 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 червня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк В.Ю. Ключкович І.Й. Петрик
Повний текст ухвали складено та підписано - 24.07.2015
Головуючий суддя Борисюк Л.П.
Судді: Ключкович В.Ю.
Петрик І.Й.