Ухвала від 21.07.2015 по справі 234/12586/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Ткачова С.М.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2015 року справа №234/12586/14-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А.,

секретар судового засідання - Святодух О.Б.,

за участю позивача - ОСОБА_4,

за участю представника відповідача - Ігнатенко О.М.,

за участю представників прокуратури - Сєрової Н.С., Сущенка В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокуратури Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 03 червня 2015р. у справі № 234/12586/14-а за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, за участю - Прокуратури Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, в якому просила:

- визнати протиправною діяльність відповідача щодо припинення виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати здійснити з 22.10.2014 року виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 03 червня 2015р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Прокуратура Донецької області з постановою суду першої інстанції не погодилась, подала апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування фактичних обставин справи, просила скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідачем неправомірно було припинено виплату допомоги ОСОБА_4 всупереч Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Постановам Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року та № 509 від 01.10.2014 року.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а постанову суду залишити без змін з наступних підстав.

ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з 21.10.2014 року як особа, що переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, на підставі постанови КМУ №509 від 01.10.2014 року, про що їй видана довідка №1426/1034 від 21.10.2014 року.

22.10.2014 року, позивачем надано до УПСЗН Краматорської міськради заяву про призначення їй щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року.

Рішенням УПСЗН Краматорської міськради від 28.10.2014 року ОСОБА_4 та її доньці було призначено допомогу переміщеним особам на проживання в розмірі 1326 грн. строком на шість місяців з 22.10.2014 року по 21.04.2015 року.

Однак розпорядженням по особовому рахунку позивача НОМЕР_1 вирішено припинити виплату вищевказаної допомоги з 22.10.2014 року відповідно до наказу АЦ при СБУ №33/6/а від 07.10.2014 року та розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року, про що позивачу видане повідомлення №01-08/7753 від 21.11.2014 року. Тобто фактично виплати, передбачені постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року ОСОБА_4 не проводилися.

02.09.2014 року був прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», що набрав чинності 15.10.2014 року, яким були визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Додатково гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року, який набрав чинності 22.11.2014 року.

З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, була прийнята постанова КМУ від 01.10.2014 року №509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб. Згідно п.1 Порядку довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Також 01.10.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно п.2 цього Порядку грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно п.3 зазначеного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн.

На підставі наведеного, право на отримання допомоги, передбаченої постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року, мають фізичні особи, переміщення яких відбулося або з тимчасово окупованої території України або з районів проведення антитерористичної операції.

Згідно ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року.

На виконання абз.3 п.5 ст.11 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» Кабінетом Міністрів України 30.10.2014 року було прийнято розпорядження №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

Відповідно ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 року район проведення антитерористичної операції це визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.

Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» визначені такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07.04.2014 року; Харківська область - з 07.04.2014 року до 14.09.2014 року.

Таким чином, зокрема, Донецька область повністю віднесена до району проведення антитерористичної операції.

07.11.2014 року було видане розпорядження КМУ №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження». До Переліку увійшли певні міста обласного значення та населені пункти (райони) Донецької та Луганської областей.

Також, 07.11.2014 року була прийнята постанова КМУ № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей». Згідно п.8 затвердженого Тимчасового порядку фінансування, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 р. №509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Таким чином, згідно останнім наведеним нормативно-правовим актам територія антитерористичної операції, яка на даний час охоплює Донецьку та Луганську області, розділяється на тимчасово неконтрольовану та контрольовану Україною територію.

З сукупного застосування постанов КМУ №505 від 01.10.2014 року, №595 від 07.11.2014 року, розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року випливає, що щомісячна адресна допомога особам, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції, надається громадянам, які перемістилися з неконтрольованої Україною території АТО на контрольовану територію АТО, або на територію України, яка під АТО взагалі не підпадала (крім Криму).

ОСОБА_4 перемістилася з м. Красногорівка Мар'їнського району Донецької області, тобто з території проведення антитерористичної операції, яка контролюється Україною, на аналогічну територію - м. Краматорськ Донецької області. Зазначені населені пункти не входили до Переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року).

Таким чином, відповідач хоча й призначив своїм рішенням від 28.10.2014 року щомісячну адресну допомогу з 22.10.2014 року родині ОСОБА_4 як переміщеним особам, однак 21.11.2014 року припинив своє рішення з 22.10.2014 року у зв'язку зі змінами в законодавстві, що не призвело до реальних виплат та не потягло нецільового використання державних коштів.

Розпорядження по особовому рахунку ОСОБА_4 НОМЕР_1 про вирішення припинити виплату вищевказаної допомоги з 22.10.2014 року та повідомлення №01-08/7753 від 21.11.2014 року не було оскаржено і відповідно не скасовано.

На підставі викладеного судова колегія не погоджується з доводами апелянта, що вона, як переміщена особа, мала право на отримання щомісячної адресної допомоги з 22.10.2014 року.

Необхідно зазначити, що Розпорядженням КМУ від 18.02.2015 року № 128-р внесено зміни до розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085, а саме в Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження включено м. Красногорівку Мар'їнського району Донецької області.

10.03.2015 року ОСОБА_4 надала до УПСЗН Краматорської міськради заяву про призначення їй щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року у відповідності із Довідкою № 1426/1034 від 21.10.2014 року.

Рішенням УПСЗН Краматорської міськради від 12.03.2015 року на сім'ю позивача було призначено допомогу переміщеним особам на проживання в розмірі 1326 грн. з 10.03.2015 року по 09.05.2015 року, 1105 грн. з 10.05.2015 року по 09.07.2015 року та 884 грн. з 10.07.2015 року по 09.09.2015 року по особовому рахунку №632109 від 13.03.2015 року.

На підставі викладеного, колегія суддів робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Прокуратури Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 03 червня 2015р. у справі № 234/12586/14-а за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, за участю - Прокуратури Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 03 червня 2015р. у справі № 234/12586/14-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Ухвалу складено в повному обсязі протягом п'яти днів.

Колегія суддів М.Г. Сухарьок

Т.Г. Гаврищук

А.А. Блохін