Справа №2-а-184/10
08 квітня 2010 року. Броварський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого - судді - Міхієнкової Т.Л.
при секретарі - Сюр О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни"
встановив:
У грудні 2009 року позивач звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області про стягнення недоплаченої, щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" за 2008-2009 роки, який обгрунтувала наступним чином. Відповідно до ст.1 Закону України від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" позивач є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 вищезазначеного Закону їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але така допомога виплачується їй значно в меншому розмірі.
Зазначає, що Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, керуючись ст.ст. 147, 150, 152 Конституції України та ст.ст. 45, 51, 61, 63, 65 Закону України "Про Конституційний Суд України", вирішив визнати такими, що не відповідають Конститу ції України і є неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" пункт 12 статті 71, яким призупинено дію статті 6 Закону України № 2195 IV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни", пункт 3 положення статті 71 "Про Державний бюджет України на 2007 рік" №489 V від 19.12.2006 року визнані неконституційними.
Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Згідно частини 2 статті 19 та частини статті 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевощ самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, зважаючи не вищевикладене, невиплата позивачу соціальної допомоги, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.
Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривень, з 1 липня - 482 гривні, з 1 серпня - 544 гривні
Таким чином, сума соціальної допомоги за 2008 рік становить 1816,50 грн.
Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня і до кінця року становить 544 грн.
Таким чином, сума соціальної допомоги за 2009 рік становить 1795,50 грн.
Сума недоотриманої соціальної допомоги за 2008 - 2009 рр. становить 2309, 10 грн.
01.12.2009 р. позивач зверталася до відповідача із заявою про проведення1 перерахунку та виплату різниці недоплаченої їй, як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги. Але їй було відмовлено.
Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області здійснити перерахунок та виплатити їй недоплачену, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2008 - 2009 рр. в сумі 2309 грн. 10 коп.
В судове засідання позивач не з'явилася. В поданій письмовій заяві просить розлядати справу у її відсутності, вимоги підтримує повністю і просить їх задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області в судове засідання не з'явився, від них надійшло письмове клопотання з проханим розглядати справу у їх відсутність. В поданих письмових запереченнях позов не визнають і просять відмовити в його задоволенні.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У листопаді 2004 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про соціальальний захист дітей війни". Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний захист дітей війни" особам, на яких поширюється дія вказаних нормативно-правових актів, передбачені різноманітні пільги та соціальні виплати.
Зокрема, дітям війни, до яких відносяться громадяни України, яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, передбачено підвищення до пенсії або їх щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується пенсійним посвідченням за № 128956, виданим 20.02.2007 року на ім'я позивача, де у графі "Для відміток" проставлено штамп "Дитина війни". Позивач є пенсіонером за віком, пенсію отримує в Управлінні Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області. Статус позивача відповідачем не заперечується.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ч. 2 ст. З цього Закону встановлені ним державні соціальні гарантії дітям війни не можуть бути обмежені аб<&! скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Незважаючи на це, у 2006 році дію Закону України "Про соціальний захист дітей війни" повністю, а у 2007 році окремо дію ст. 6 цього Закону було зупинено законами про Державний бюджет України на 2006-2007 роки. Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів" до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" вносились зміни, якими з 01.01.2008 р. виплата підвищення дітям війни передбачалась лише в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 та від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 зупинені дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007-2008 роки було визнано неконституційними, а відтак з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. діти війни мали законне право на підвищення пенсій у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 152 Конституції України чітко визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність із дня ухваленні' Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, рішенні' Конституційного Суду України від 09.07.2007 року зворотньої дії в часі не має, відтак на період до 09 липня 2007 року не поширюється.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" позивач має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107- VI від 28.12.2007 року встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціаіьного захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
22 травня 2008 року Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), деякі положення Закону №107-VI, зокрема пункт 41 розділу II.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, задоволенню підлягають вимоги позивача лише за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 І років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які 1 втратили працездатність.
При цьому, ч. З ст. 28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Однак, враховуючи той факт, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної, пенсії за віком, та, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає , хмеханізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" для розрахунку зазначеного підвищення дітям війни.
Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як розрахункова величина для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни", оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру ж щомісячної доплати до пенсії саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне з пенсійне страхування".
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення її на 30 % з розміру мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року.
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню в частині стягнення сум недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період з 22 травня 2008 р. по 31 грудня 2009 року.
Керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. З, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області щодо нарахування щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за 2008 - 2009 роки.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київськ області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення її на 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана на протязі 10 днів, а в разі неподання такої заяви постанова набирає законної сили з дня закінчення терміну подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: