"21" квітня 2010 р. справа № 2а-2845/09/0870
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Кожана М.П.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
при секретарі судового засідання: Ганноченку А.О.
позивача - представник не з'явився
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької
на ухвалу: Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.2009р. у справі № 2а-2845/09/0870
за позовом: Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
до: Регіональна комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Запорізькій області
про: скасування рішення, -
встановила:
08.05.2009р. Позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить скасувати рішення відповідача -регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Запорізькій області від 27.03.2009р. щодо відмови в скасуванні пільг Мелітопольського учбово-виробничого підприємства Всеукраїнської громадської організації «Українське товариство сліпих».
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.2009р. відмовлено у відкритті провадження у справі.
Дана ухвала обґрунтована тим, що діючим законодавством не передбачено право позивача на звернення до суду із позовами про скасування рішення регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Запорізькій області.
Враховуючи те, що ані Законом України «Про державну податкову службу», ані будь-яким іншим Законом (на який би посилався позивач) не передбачено права податкової інспекції звертатися до суду із вимогами щодо скасування рішень, вказаний спір не є компетенцією адміністративного суду. Тому, на підставі ч.2 ст.109 КАС України судом першої інстанції відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі у зв'язку з тим, що заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження, справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання по суті.
Позивач обґрунтовує апеляційну скаргу тим, що суд першої інстанції не врахував положення ст.124 Конституції України, а також ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач зазначає що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Він звернувся до адміністративного суду саме із позовом щодо скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Відповідач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, зазначає, що ухвала суду першої інстанції прийнята без порушення норм матеріального та процесуального права та просить залишити ухвалу без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Відповідач зазначає, що Мелітопольска ОДПІ в своєму позові просить скасувати рішення про скасування пільг, але відповідно до Протоколу № 3 засідання регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Запорізькій області від 27.03.2009 року регіональна комісія приймала рішення щодо розгляду питання щодо скасування пільг, а не приймала рішення про скасування пільг, оскільки рішення щодо скасування пільги може прийматись лише Міжвідомчою Комісією відповідно до п. 13 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1010 від 08.08.2007 року, а також ст. 14-3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Розпорядженням в.о.голови суду ОСОБА_2 від 21.04.2010р. дану справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Кожана М.П., суддів Проценко О.А., Туркіної Л.П.
Суд належним чином повідомив учасників адміністративного процесу про дату, час і місце слухання справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи.
Позивач 21.04.10р. звернувся до суду із заявою у якій просить розглянути справу без участі його представника.
Відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до положень ст..2 КАС України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1.ч.1. ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідач - Регіональна комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Запорізькій області здійснює владні управлінські функції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України N 637, 06.06.2001 «Про затвердження Типового положення про регіональну комісію з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі»та Постанови Кабінету Міністрів України N 1010, 08.08.2007 «Про затвердження Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів».
Позивач звернувся до адміністративного суду саме щодо скасування рішення суб'єкта владних повноважень - Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Запорізькій області, що прямо передбачено ч.2 ст.2 та п.1ч.1 ст.17 КАС України.
Враховуючи вищезазначені обставини, колегія суддів приходить до висновку, про те що під час ухвалення ухвали по даній справі судом першої інстанції не повно з'ясовано усі обставини справи, також їм надана не вірна оцінка, а тому колегія суддів вважає за необхідне ухвалу суду від 12.05.2009р. по даній справі скасувати та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, п.3.ч.1 ст.199, п.4 ч.1.ст 202, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.2009р. у справі № 2а-2845/09/0870 -задовольнити.
Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.2009р. у справі № 2а-2845/09/0870 - скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення та відповідно до ч.2.ст.211 КАС України не може бути оскаржена оскільки не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий: М.П. Кожан
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна