Справа №2а/1770/1468/2012
08 серпня 2014 р.м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у колегіальному складі: головуючого судді Жуковської Л.А., суддів - Сала А.Б., Нор У.М., за участю секретаря судового засідання Рибачок С.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1,
представник позивача:ОСОБА_2,
відповідача 1:представник ОСОБА_3,
відповідача 2: представник не з'явився,
відповідача 3: представник не з'явився,
третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про визнання поважними причин пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду у адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1
доУправління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, Сектору Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області ОСОБА_5
про визнання наказів протиправними, скасування свідоцтва про хворобу та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Рівненській області, Сектору медичного забезпечення Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України ; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області ОСОБА_5 про визнання наказів протиправними, скасування свідоцтва про хворобу та поновлення на посаді начальника Управління Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області.
08 серпня 2014 року в судовому засіданні судом розглядалося питання щодо визнання поважності причин пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до суду 13.04.2012 року, тобто за межами строків звернення до адміністративного суду, встановлених КАС України.
Однак, на думку суду, є підстави визнати поважними причин пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду з наступного.
Так, матеріалами справи стверджується, що позивач по справі, оспорюваних наказів УМВС України в Рівненській області від 29.12.2012 року №272 о/с, від 06.02.2012 року №27 о/с не отримував, доказів, що свідчать про протилежне, судом не встановлено.
Також, суд зазначає, що будь-які відомості, які стверджували б факт отримання ОСОБА_1 свідоцтва про хворобу №552 від 16.09.2011 року, виданого військово-лікарською комісією при ГУМВС України в Львівській області також відсутні. Жодних доказів щодо вручення або направлення вказаних документів позивачу уповноваженими особами здійснювати вказані дії представлено суду не було.
Відповідно до статті 138 далі КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Частиною 3 статті 162 КАС України передбачено, що якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.
Суд враховує, що у відповідності з частиною 2 статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною другою статті 99 КАС України ( у редакції, чинній на час звернення до суду з цим позовом) було визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно ч. 3 ст. 99 КАС України визначено строки звернення до суду у такій категорії справ як публічні спори. Водночас за змістом ч. 3 ст. 99 КАС України перебіг строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення, обчислюються з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до частини першої статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з частиною четвертою статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи вказані положення правових норм адміністративного судочинства та обставини справи, суд досліджує питання поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, встановлює поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, надаючи їм відповідну правову оцінку.
Таким чином, суд приходить до переконання, що причини пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду є поважними, що стверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а відтак приймає відповідне процесуальне рішення - ухвалу про визнання поважними причин пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 3,5, 70, 99, 100, 138, 159,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Визнати поважними причини пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, Сектору Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області ОСОБА_5 про визнання наказів протиправними, скасування свідоцтва про хворобу та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала окремо не оскаржується, заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Головуючий суддя Жуковська Л.А.
Судді Сало А.Б.
ОСОБА_6