Справа № 9732/09/1570
16 квітня 2010 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Колесниченко О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу земельних ресурсів у м. Іллічівську Одеської області, Іллічівської міської ради, державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при ОСОБА_2 комітеті України по земельних ресурсах» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 про скасування Державного акту про право власності на земельну ділянку та зобов'язання вчинити певні дії, -
Ухвалою від 20.07.2010 року Одеським окружним адміністративним судом було прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області, Іллічівської міської ради, державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при ОСОБА_2 комітеті України по земельних ресурсах» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 про скасування Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ОД №075361 від 13.07.2004 року, зобов'язання Іллічівської міської ради та відділу Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_1 ОСОБА_2 акту про право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, с. Бурлача Балка, вул. Єсеніна, 24; зобов'язання державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при ОСОБА_2 комітеті України по земельних ресурсах» внести зміни у координати земельних ділянок, які розташовани під №22 та №24 по вулиці Єсеніна у селі Бурлача Балка міста Іллічівськ Одеської області.
Свої вимоги, позивач обґрунтовує порушенням його права власності на земельну ділянку внаслідок того, що частина земельної ділянки, яка належить йому на праві власності, війшла до складу суміжної земельної ділянки, яка належить ОСОБА_3 та на яку він отримав державний акт на підставі рішення Іллічівської міської ради.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, згідно с. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що міська рада, зокрема, має право розпоряджатися землями територіальної громади, яке вона здійснює шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування і вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу. При цьому за змістом зазначеної статті сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Згідно положень ст.ст. 125, 126 ЗК України наявність державного акту про право власності та державної реєстрації права власності є обов'язковою умовою виникнення права власності на земельну ділянку, а їхнє скасування є позбавленням особи такого права.
Таким чином, вирішуючи питання про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_3, який є третьої особою у даній справі, на земельну ділянку шляхом скасування державного акту про право на земельну ділянку, це є за своєю суттю вирішенням спору про позбавлення його права власності та вирішення питання про наявність або відсутність у ОСОБА_3 права власності на нерухоме майно, тобто вирішенням спору про право третьої особи, що згідно ст. 15 ЦПК України віднесено до компетенції судів загальної юрисдикції та цей спір повинен розглядатись за правилами цивільно-процесуального судочинства, що виключає можливість розгляду вказаних позовних вимог адміністративними судами.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що заявлені у справі позовні вимоги в частині скасування Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ОД №075361 від 13.07.2004 року та зобов'язання Іллічівської міської ради та відділу Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_1 ОСОБА_2 акту про право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, с. Бурлача Балка, вул. Єсеніна, 24, випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, та повинні розглядатись в порядку цивільно-процесуального судочинства, суд доходить висновку, що провадження у справі в вищезазначеній частині позовних вимог підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України.
Керуючись статтями 17, 157, 158-160, 165 КАС України, суддя, -
Провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до відділу Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області та Іллічівської міської ради про скасування Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ОД №075361 від 13.07.2004 року, зобов'язання Іллічівської міської ради та відділу Держкомзему у м. Іллічівськ Одеської області вчинити дії щодо видачі ОСОБА_1 ОСОБА_2 акту про право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, с. Бурлача Балка, вул. Єсеніна, 24 - закрити.
Роз'яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення з даними позовними вимогами не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-дневний строк з дня винесення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Колесниченко