УКРАЇНА -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-5199/11
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Чубара Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області про визнання вимоги незаконною та її скасування,-
ФОП ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області, в якому просить визнати незаконною та скасувати вимогу начальника УПФУ в Олександрівському районі Кіровоградської області
Відповідно до п.4 ч.1 ст.106 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Позивачем подано адміністративний позов без додержання вимог, встановлених п.4 ч.1 ст. 106 КАС України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що вимога Пенсійного фонду про сплату боргу є злочинною, а вимагання Пенсійним фондом у обов'язковому порядку сплатити страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування може складати ознаки злочину, передбаченого ст.ст.364, 365, 206 Кримінального кодексу України.
Згідно ст.1 КПК України призначенням Кримінально-процесуального кодексу України є визначення порядку провадження у кримінальних справах.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
В п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.4 Кримінально-процесуального кодексу України суд, прокурор, слідчий і орган дізнання зобов'язані в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину, вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину, осіб, винних у вчиненні злочину, і до їх покарання.
Зважаючи на викладене, позивачу необхідно визначитись з підставою звернення до суду та навести обґрунтування в частині наявності порушення прав позивача суб'єктом владних повноважень в сфері публічно-правових відносин чи наявності в діях відповідача складу злочину вчиненого відносно позивача.
Відповідно до ч.4,5 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Позивачем подано адміністративний позов без додержання вимог, встановлених ч.4,5 ст. 106 КАС України.
Так, адміністративний позов підписано -ОСОБА_1, як фізичною особою-підприємцем, проте документи, які б свідчили про те, що позивач має статус фізичної особи-підприємця відсутні.
Позивачеві необхідно надати копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.
Згідно ч.1 ст.108 КАС України позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст.106 КАС України підлягає залишенню без руху до виправлення недоліків.
За таких обставин, адміністративний позов підлягає залишенню без руху до виправлення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.108, ст.ст.160,165 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області про визнання вимоги незаконною та її скасування - залишити без руху.
Позивачу надати строк до 27 грудня 2011р. для усунення зазначених недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Позивачу роз'яснюється, що в разі невиконання зазначених вимог, адміністративний позов буде вважатися неподаним та повернутий позивачу.
Відповідно до ч.6 ст.108 КАС України, залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Суддя (підпис) Н.В. Чубара
З оригіналом згідно
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2