Справа № 1170/2а-5148/11
Рядок звіту № 6.2.1
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про повернення позовної заяви
13 грудня 2011 року м. Кіровоград
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Н.В. Чубара, розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 < Позивач в особі > < 3-тя особа позивача > до Розкішненської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області < Відповідач в особі > < 3-тя особа відповідача > про визнання рішення незаконним, -
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Розкішненської сільської ради, в якому просить визнати незаконним рішення тринадцятої сесії Розкішненської сільської радишостого скликання № 74 від.
Відповідно до правил предметної підсудності адміністративних справ, встановлених п.1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів справи публічно-правовий спір виник між позивачем та Розкішненською сільською радою з приводу рішення прийнятого останньою .
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає в тому числі: сільську, селищну, міську раду; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до частин 1, 2 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами; обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами
Враховуючи зазначені положення Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” Розкішненська сільська рада є органом місцевого самоврядування, а тому даний спір має розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись п. 6 ч. 3 ст.108 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Розкішненської сільскої ради про визнання рішення сільської ради незаконним - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали з доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5 денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається в 5 денний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.В. Чубара