Постанова від 05.02.2007 по справі 9/881ад

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.02.07 Справа № 9/881ад.

Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом

Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області в особі Новопсковського відділення, м. Старобільськ

до Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський», с. Осинове

про стягнення 190919 грн. 62 коп.

в присутності представників:

від позивача - Головіна Н.В. - ст.держ.подат.інспектогр, дов. № 19/10 від 09.01.07,

від відповідача -Онищенко О.В., дов. № 3 від 25.01.07.

Суть спору: позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача, СВОК «Слобожанський», на користь місцевого бюджету заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 190919,62 грн.

Відповідач надав суду висновок ТПП України про форс-мажорні обставини від 21.05.02р. № 2095/05-4 та Інформацію про умови, що склалися для посівів кукурудзи за період травень-липень 2006 року. У судовому засіданні представник відповідача не погодився з позовом, оскільки вважає, що сума боргу не відповідає дійсності.

У судовому засіданні 26.01.07р. відповідач звернувся з клопотанням про закриття провадження у справі, посилаючись на ч. 1 ст. 2, п. 6 ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст. 50 КАС України, оскільки справа не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Суд відхилив клопотання з урахуванням прикінцевих та перехідних положень КАС України.

Заперечення відповідача зводяться до того, що позивач, відповідно до ст.ст. 99, 100 КАС України пропустив строк для звернення з адміністративним позовом до суду. Відповідач стверджує що позов може бути задоволений лише частково з урахуванням строку давності, встановленого пп. 15.1.1, 15.1.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі -Закон 2181). Крім того, відповідач посилається на п.п. 1.15, 17.1, пп. а) та б) п. 19.2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.03р. № 889-ІV (далі -Закон 889), п. 1.1 ст. 1, 1.11 Закону 2181.

В обгрунтування позову позивач виклав таке.

Відповідач зареєстрований в якості суб'єкта господарювання Новопсковською райдержадміністрацією 02.03.2000р. за № 04051589Ю0010039, та перебуває як платник податків в Новопсковському відділенні Старобільської МДПІ.

Станом на 04.12.06р. відповідач допустив заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 190919,62 грн.

Сума заборгованості підтверджується актом перевірки від 21.07.06р. № 416/30733635-2342 Про результати виїзної планової перевірки СВОК «Слобожанський»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.04р. по 30.06.06р. Цим документом було встановлено заборгованість нарахованого, але не сплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб за цей період в сумі 189476,76 грн. та донараховано за актом станом на 04.12.06р. податку на суму 1442,86 грн.

За заявою відповідача рішенням № 11-24 від 31.07.06р. про розстрочення податкових зобов'язань йому було надано розстрочення сплати податку в сумі 1869,33 грн. терміном до 20.11.06р., яка сплачена не в повному обсязі.

Оцінивши доводи позивача та відповідача і надані докази, суд вважає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України річний строк для звернення до адміністративного суду встановлений лише для осіб з приводу захисту прав, свобод та інтересів, тобто для суб'єктів господарювання, установ та організацій.

Підпункти 15.1.1 та 15.1.2 ст. 15 Закону 2181 щодо строків давності стосуються лише узгоджених податкових зобов'язань.

Відповідно до п. 4.1 Порядку заповнення відомостей про нараховані та виплачені фізичним особам сум доходів і утриманих з них податків, затв. наказом ДПА України від 30.12.97р. № 473 (чинного з 29.09.03р.), який регулює подання органам державної податкової служби України тих відомостей про суми виплачених доходів і утриманих з них податків фізичних осіб, які передбачені ст. 9 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів" та постановою КМУ від 6 листопада 1997 року № 1232 "Про заходи щодо впровадження ідентифікаційних номерів фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів", довідки подаються до органів державної податкової служби щоквартально до 15 числа місяця, наступного за звітним періодом.

Особливість паперового носія форми № 8-ДФ у тому, що зазначені форми містять загальну інформацію, передбачену для накопичення даних про нарахування (сплачені) на користь платника податку сум доходів та сум утриманих з них податків. Використання паперових носіїв цих форм звітності не дає змогу безпосередньо визначити податкові зобов'язання платника податку.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.91р. № 1251-ХІІ (далі -Закон 1251) податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком.

Відповідно до пп. 8.1.1 ст. 8 Закону 889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст. 7 цього Закону.

Згідно з п. 1.15 ст. 1 Закону 889 податковий агент -юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента -юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до пп. 8.1.2 ст. 8 Закону 889 податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до пп. 16.3.2 Закону 889 юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на утримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Держказначейства України.

Аналогічний порядок здійснення нарахування, утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку передбачався і Декретом КМУ від 26.12.92р. № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» (далі -Декрет 13-92), який діяв до набрання чинності Закону 889. Статтею 9 Декрету 13-92 передбачено, що нарахування, утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності, які провадять виплати доходів.

Приймаючи до уваги те, що матеріалами справи, у т.ч. витягами з картки особового рахунку про сплату податку з доходів фізичних осіб, витягами з картки особового рахунку про сплату податку з доходів фізичних осіб по акту документальної перевірки станом на 01.10.06р. та 04.12.06р., підтверджено наявність боргу відповідача з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 190919,62 грн., позовні вимоги визнаються обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з відповідача, сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський», код 30733635, , 92342, Луганська обл., Новопсковський р-н, с. Осинове, вул. Леніна, 214 б, в доход місцевого бюджету заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 190919,62грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 12.02.2007р.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя А.Г.Ворожцов