ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
Іменем України
22.01.07 Справа № 4/580пн-ад.
Суддя господарського суду Луганської області Батюк Г.М., при секретарі судового засідання Бурмірській О.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Акціонерного товариства закритого типу «Луганський домобудівний комбінат», м.Луганськ
до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська, м.Луганськ
про спонукання виконати певні дії
у присутності представників сторін:
від позивача -Скрильникова Л.О., дов. № 330 від 13.12.06;
- Бойко Г.П., дов.№ 331 від 13.12.06;
від відповідача -Молчанова С.В., дов. № 2185/02-1 від 02.08.06;
Суть спору: позивачем заявлено вимоги про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська провести перерахунок пільгових пенсій Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М. відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та відкликати, направлені АТЗТ «Луганському ДБК», розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»по вищезазначеним особам з моменту призначення їм пільгових пенсій.
Згідно з п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав законної сили з 01.09.05, до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи суб'єктний склад сторін у справі, де в якості відповідача виступає суб'єкт владних повноважень, та з урахуванням рекомендацій Верховного суду України, провадження у даній справі порушено за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У судовому засіданні 19.01.07 по справі була оголошена перерва до 22.01.07
Постанова господарського суду Луганської області виноситься 22.01.07.
Позивач надав до суду заяву про зміну предмету позову, зданою до суду 16.01.07, та просить суд визнати неправомірні дії УПФУ в Ленінському районі м.Луганська щодо призначення пільгових пенсій Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., не у відповідності до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська провести перепризначення пільгових пенсій Філіпенко М.С., Куликову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., відповідно до ст. 100 Закону України « Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська відкликати , направлені АТЗТ «Луганському ДБК», розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відносно Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., з моменту призначення їм пільгових пенсій.
Представник позивача в судовому засіданні заяву про зміну предмету позову, зданою до суду 16.01.07, підтримав.
Вказана заява про зміну предмету позову, зданою до суду 16.01.07, прийнята судом, як така, що не суперечить ст. 51 КАС України. Позовними вимогами слід вважати про визнання неправомірні дії УПФУ в Ленінському районі м.Луганська щодо призначення пільгових пенсій Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., не у відповідності до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська провести перепризначення пільгових пенсій Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська відкликати , направлені АТЗТ «Луганському ДБК», розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відносно Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., з моменту призначення їм пільгових пенсій.
Відповідач у запереченні на позовну заяву від 14.12.06 № 15436/07, у запереченні на додаткові доводи позовних вимог від19.01.07 № 477/02-1, проти позову заперечує, з наступних підстав:
- оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначається за рішенням адміністрацій підприємств, орган, який призначає пенсію, в свою чергу, виносить рішення про призначення пенсії на підставі наданих документів або про відмову в призначенні. Підстав для відмови в призначенні або призначенні пенсії за ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не було;
- питання щодо порядку застосування Списків №№1,2 було врегульоване тільки у 2005 році, а саме, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.05, "Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", пунктом 3 якого встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи та до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. Тобто, до 2005р. при призначені пенсій за віком на пільгових умовах для органа, який призначає пенсію, не мало суттєвого значення, на які Списки йде посилання у пільгових довідках при визначенні адміністраціями підприємств права осіб на пенсію, та з інших підстав, викладених у запереченнях.
Сторони не досягли примирення.
Дослідивши матеріали справи, додатково надані представниками сторін документи, суд дійшов до наступного.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступне:
- позивач вважає дії відповідача під час призначення пенсій колишнім працівникам АТЗТ «Луганський ДБК», такими, що не відповідають законодавству ;
- особам, які працювали на роботах зі шкодливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення»( до 01.01.1992р.) пенсії призначаються на умовах передбачених ст. 100 цього Закону, а саме відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше законодавством;
- за ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»пенсії призначаються особам, які до 01.01.1992 працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, і на день введення в дію цього закону мають повний пільговий стаж на зазначених роботах
( чоловік -12,6 років, жінки - 10 років);
- колишні працівники позивача Філіпенко М.С., Куликову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., мали на 01.01.1992 повний пільговий стаж, необхідний для призначення їм пенсій відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»відшкодуванню ПФУ підлягають лише фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.»б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а пенсії призначенні до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відшкодуванню не підлягають.
Відповідач позовні вимоги відхилив, з підстав визначених вище.
Оцінивши обставини справи та доводи сторін у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст.13 п.«б« Закону України «Про пенсійне забезпечення»право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, мають:
- чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Згідно з частиною 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.03 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 №64/8663, встановлений Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
До документів пенсійної справи при призначенні пільгової пенсії з урахуванням пільгового стажу роботи після 01.08.1992р. додаються: довідка, уточнююча характер роботи, виписка із наказу про проведення атестації робочих місць, перелік професій і посад, робочі місця яких атестовані, погоджений з державною експертизою умов праці.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 зобов'язав керівників підприємств та організацій незалежно від форми власності й господарювання провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним працюючих осіб. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладено на керівників підприємств, установ, організацій.
Так, основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці є наказ по підприємству, організації (п.9 "Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці", затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992р. №442). Підприємства та організації, в свою чергу, повинні надсилати до органів Пенсійного фонду, за місцем знаходження підприємства, організації один примірник наказу, або в кожному конкретному випадку надавати органам Пенсійного фонду України витяг із наказу по підприємству, організації.
Первинні документи (протоколи замірів, картки оцінки умов праці та інші документи) в органи Пенсійного фонду України не надсилаються. Право розгляду вказаних документів мають тільки працівники Державних експертиз умов праці.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.02 №497 Державна експертиза праці зобов'язана надавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновок щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію на пільгових умовах. Під час проведення цієї експертизи перевіряється відповідність проведення атестації встановленому порядку та методичним рекомендаціям. Якщо при позачерговій атестації робочого місця за умовами праці не підтвердилось право на пільгове пенсійне забезпечення, виплати по призначених пільгових пенсіях припиняються з дати видання наказу за результатами цієї атестації.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.05,.зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.05 №1451/11731, затверджено "Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", пунктом З якого зазначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 в довідці повинні бути вказані: періоди роботи, включені в спеціальний стаж; професії або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або його номер, в який включається цей період; первинні документи за датою виконаної роботи, на основі яких видана довідка.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій передбачений Законом України "Про пенсійне забезпечення", частиною 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.04 за № 64/8663, де встановлюється, що відшкодування провадиться підприємствами, які підтверджували пільговий стаж відповідно відпрацьованого часу на певному підприємстві.
Крім того, згідно ст. 101 Закону підприємства та організації несуть відповідальність за достовірність даних і документів для оформлення пенсій.
Відповідно до ст. 100 Закону пенсії призначаються особам, які працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та станом на 01.01.1992року мали повний стаж на зазначених роботах. Цей факт підтверджується документами того часу, коли виконувалась робота, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення та на підставі довідки уточнюючої особливий характер роботи, яка видається підприємством, на якому працював пенсіонер із посиланням на "Списки №2 виробництв, цехів, професій і посад робота на яких дає право на державну пільгову пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах", що затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173. Відповідальність за представлення таких документів покладається на адміністрацію підприємств, установ, організацій.
Однак, згідно до матеріалів пенсійної справи Філіпенко Миколи Семеновича - пільгова довідка від 12.07.02 №13, видана АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" за період з 22.02.1972 по 01.04.1993 йде з посиланням на Список №2, розділ XXVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів", підрозділ "а" -"робітник", пункт 14612 - "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій". У даному випадку у довідці має місце посилання на Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994р.
Пенсію Філіпенко М.С. призначено з 26.08.02 за Списком №2 відповідно до ст.13 п. "б" Закону України "Про пенсійне забезпечення" із зарахуванням наявного пільгового стажу - 21 рік 01 місяць «10 днів, набутого в АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат". У даному випадку право на пільгове пенсійне забезпечення за п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ( далі- Закон) підтверджено наказом по підприємству за результатами атестації робочих місць, а також висновком Державної експертизи умов праці про якість її проведення. Посада "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій" передбачена також у Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Відповідач надав пояснення, що для призначення пенсії за вимогами ст. 100 Закону заявнику було б достатньо пільгової довідки, виданої АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" тільки за 12 років 06 місяців, тобто при стажі до 01.01.1992. За таких умов заявник міг би мати право на пільгове пенсійне забезпечення за ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначається за рішенням адміністрацій підприємств, орган, який призначає пенсію, в свою чергу, виносить рішення про призначення пенсії на підставі наданих документів або про відмову в призначенні. Підстав для відмови в призначенні або призначенні пенсії за ст. 100 Закону не було.
Так згідно до матеріалів пенсійної справи Кулікова Олексія Костянтиновича - пільгова довідка №14/31 від 04.04.05, видана АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" за період з 26.01.1971 по 10.03.1971, йде з посиланням на Список №2, розділ XXXII "Загальні професії" - "електрозварник ручної зварки". У даному випадку має місце правильне посилання на Список №2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затверджений постановою Ради Міністрів УРСР від 22.08.1956 №1173.
Пільгова довідка №14/31 від 04.04.05 за період роботи з 11.03.1971 по 22.08.1982, з 08.02.1993 по 19.11.1996, видана АТЗТ "Луганським домобудівельний комбінат, йде з посиланням на Список №2, розділ XXVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів", підрозділ 2290000а-14612 - "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій". У даному випадку у довідці має місце посилання на Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994.
Пенсію Кулікову О.К. призначено з 23.03.05 за Списком №2 відповідно до ст.13 п. "б" Закону України "Про пенсійне забезпечення" із зарахуванням наявного пільгового стажу - 15 років 04 місяця 10 днів, набутого в АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат". У даному випадку право на пільгове пенсійне забезпечення за п. "б" ст. 13 Закону підтверджено наказом по підприємству за результатами атестації робочих місць, а також висновком Державної експертизи умов праці про якість її проведення.
Посада "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій" також передбачена у Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Однак, згідно довідок про пільговий стаж Кулікова О.К. право на призначення пенсії за ст. 100 Закону у заявника відсутнє, оскільки до 01.01.1992 їм відпрацьовано тільки - 11 років 06 місяців 27 днів. Підстав для відмови в призначенні або призначенні пенсії за ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не було.
Однак, згідно до матеріалів пенсійної справи Кравцова Володимира Анатолійовича - пільгові довідки від 11.11.05 № 14/230, від 11.11.05 №6 видані АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" за періоди з 01.05.1968. по 16.04.1990, з 09.04.1993 по 31.07.1998, з 03.08.1998 по 05.02.01, з посиланням на Список №2, розділ XXVII "Будівництво", пункт 27а - "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій". У даному випадку у всіх довідках має місце посилання на Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.03.
Пенсію Кравцову В.А. призначено з 19.11.05 за Списком №2 відповідно до ст.13 п. "б" Закону України "Про пенсійне забезпечення" із зарахуванням наявного пільгового стажу - 29 років 09 місяців 12 днів, набутого в АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат". У даному випадку право на пільгове пенсійне забезпечення за п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підтверджено наказом по підприємству за результатами атестації робочих місць, а також висновком Державної експертизи умов праці про якість її проведення.
Посада "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій" також передбачена у Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Для призначення пенсії за ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кравцову В.А. достатньо було б однієї пільгової довідки за період стажу з 01.05.1968р. по 16.04.1990р., виданої з посиланням на Список №2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р. Оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначається за рішенням адміністрацій підприємств, орган, який призначає пенсію, в свою чергу, виносить рішення про призначення пенсії на підставі наданих документів або про відмову в призначенні. Підстав для відмови в призначенні або призначенні пенсії за ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не було.
Також, згідно до матеріалів пенсійної справи Скрипника Віктора Семеновича - пільгова довідка №14/157 від 27.05.05., видана АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" за період з 13.11.1974 по 22.08.1985 з посиланням на Список №2 розділу XXXIII "Загальні професії", підрозділ 23200000-19756 "Електрогазозварники, зайняті на різанні та ручному зварюванні..." У даному випадку у довідці має місце посилання на Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994.
Пенсію Скрипнику В.С. призначено з 03.08.05 за Списком №2 відповідно до ст.13 п. "б" Закону України "Про пенсійне забезпечення" із зарахуванням наявного пільгового стажу - 10 років 09 місяців 10 днів, набутого в АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" та 06 років 11 місяців 25 днів, набутого у ДПВО "Луганський верстатобудівний завод", при загальному пільговому стажі 17 років 09 місяців 05 днів. У даному випадку право на пільгове пенсійне забезпечення за п. "б" ст. 13 Закону, підтверджено наказом по підприємству за результатами атестації робочих місць, а також висновком Державної експертизи умов праці про якість її проведення. Посада "електрозварник ручної зварки" міститься також у розділі XXXII "Загальні професії" Списку №2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затверджений постановою Ради Міністрів УРСР від 22.08.1956р. №1173.
Для призначення пенсії за ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Скрипнику В.С. достатньо було б посилання у пільговій довідці на Список №2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р. Оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначається за рішенням адміністрацій підприємств, орган, який призначає пенсію, в свою чергу, виносить рішення про призначення пенсії на підставі наданих документів або про відмову в призначенні. Підстав для відмови в призначенні або призначенні пенсії за ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не було.
Так, згідно до матеріалів пенсійної справи Михайлова Мечислава Михайловича - пільгова довідка №14/25 від 21.03.05, видана АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат" за період з 17.04.1972р. по 25.04.1990р., з 21.09.1992р. по 31.03.1994р. з посиланням на Список №2, розділ XXVII "Будівництво", пункт 27а -" монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій". У даному випадку у довідці має місце посилання на Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.03.
Пенсію Михайлову М.М. призначено з 09.09.05 за Списком №2 відповідно до ст.13 п. "б" Закону України "Про пенсійне забезпечення" із зарахуванням наявного пільгового стажу -19 років 06 місяців 20 днів, набутого в АТЗТ "Луганський домобудівельний комбінат". У даному випадку право на пільгове пенсійне забезпечення за п. "б" ст. 13 Закону підтверджено наказом по підприємству за результатами атестації робочих місць, а також висновком Державної експертизи умов праці про якість її проведення.
Посада "монтажник по монтажу стальних і залізобетонних конструкцій" також передбачена у Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956.
Для призначення пенсії за ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Михайлову М.М. достатньо було б однієї пільгової довідки за період стажу з 17.04.1972р. по 25.04.1990р., виданої з посиланням на Список №2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р. Оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначається за рішенням адміністрацій підприємств, орган, який призначає пенсію, в свою чергу, виносить рішення про призначення пенсії на підставі наданих документів або про відмову в призначенні. Підстав для відмови в призначенні або призначенні пенсії за ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не було.
Як свідчать матеріали справи, на час призначення пенсії Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М. діяв Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій ( далі- Порядок) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України №224/30 від 30.04.02, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.02 №536/6824, згідно п.п. 28,29 якого встановлено, що на підставі всіх поданих документів власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи посадова особа оформляє подання про призначення пенсії та не пізніше дня досягнення працівником пенсійного віку повідомляє
його про виникнення права на пенсію; в 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання, ознайомлює з ним заявника і разом з профспілковим комітетом розглядає питання про можливість представлення працівника до призначення пенсії. При позитивному вирішенні питання документи і подання разом із заявою працівника направляються до органу, що призначає пенсію, за місцем знаходження підприємства. У випадках, коли адміністрацією підприємства не підготовлені всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у трьохмісячний термін (п.5 Порядку).
Згідно пункту 31 Порядку встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення, перерахунок та поновлення виплати раніш призначеної пенсії.
Пунктом ЗЗ Порядку, встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для призначення пенсії документів, орган, що призначає пенсію, повинен розглянути подані документи та прийняти рішення щодо призначення або відмови в призначенні пенсії.
Як вбачається, спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 02.12.05 №398/196, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.05 №1567/11847, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №224/30 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Питання щодо порядку застосування Списків №1,2 було врегульоване тільки у 2005 році, а саме, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.05., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.05. №1451/11731, "Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", пунктом 3 якого встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи та до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. Тобто, до 2005р. при призначені пенсій за віком на пільгових умовах для органа, який призначає пенсію, не мало суттєвого значення, на які Списки йде посилання у пільгових довідках при визначенні адміністраціями підприємств права осіб на пенсію.
На підставі викладеного, суд вважає, що при призначенні пенсій на пільгових умовах за ст.13 п."б" Закону. України "Про пенсійне забезпечення" Михайлову М.М., Кравцову В.А., Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Скрипнику В.С. спеціалістами відділу пенсійного забезпечення ретельно розглянуті документи зазначених пенсійних справ та виконано всі вимоги діючого пенсійного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 70-71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести належними доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не доведено обґрунтованість його доводів щодо спонукання відповідача виконати певні дії.
За таких обставин в задоволені позову про визнання неправомірні дії УПФУ в Ленінському районі м.Луганська щодо призначення пільгових пенсій Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., не у відповідності до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»слід відмовити.
Суд вважає, в задоволені позову про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська провести перепризначення пільгових пенсій Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»слід відмовити.
За таких обставин в задоволені позову про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська відкликати , направлені АТЗТ «Луганському ДБК», розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відносно Філіпенко М.С., Кулікову А.К., Кравцову В.А., Скритник В.С., Михайлову М.М., з моменту призначення їм пільгових пенсій слід відмовити.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом п'ятиденного строку.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 51,87, 94, 98, 150,158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні позовну відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 29.01.07 у відповідності до вимог ст. 167 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Г.М.Батюк