Рішення від 17.07.2015 по справі 910/14179/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.2015Справа №910/14179/15

За позовом: Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області

до Публічного акціонерного товариства "БРОКБІЗНЕСБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Куреного Олександра Вікторовича

про зобов'язання вчинити дії

Суддя: Шкурдова Л.М.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Голуб'ятникова Ю.А. - пред.по дов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства "БРОКБІЗНЕСБАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію про зобов'язання включити грошові вимоги до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Брокбізнесбанк».

Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.06.2015 порушено провадження у справі №910/14179/15.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача перед позивачем рахується заборгованість в сумі 560,92 грн за оренду за договором №12/02-4546-ОД, в сумі 895,52 грн по сплаті орендної плати за договором №12/02-4698-ОД, заборгованість в сумі 68,70 грн за відшкодування витрат по сплаті земельного податку по договору №76, в сумі 153,24 грн за відшкодування витрат по сплаті земельного податку по договору №112. Позивач вказує, що він звертався до ліквідатора ПАТ «Брокбізнесбанк» Куренного О.В. щодо погашення заборгованості. Позивачем надіслано на адресу ПАТ «Брокбізнесбанк» заяву про грошові вимоги до ПАТ «Брокбізнесбанк» і визнання кредитором на суму 1678,38 грн.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, вказуючи про те, що на підставі постанови Правління Національного банку України №107 від 28.02.2014 рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №9 від 28.02.2014 з 03.03.2014 по 02.06.2014 в АТ "Брокбізнесбанк" введено тимчасову адміністрацію, Постановою Правління Національного банку України від 10.06.2014 №339 відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації АТ "Брокбізнесбанк" та за рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №45 від 11.06.2014 в АТ "Брокбізнесбанк" розпочато процедуру ліквідації. У відповідності до ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в газеті «Урядовий кур'єр» №106 та «Голос України» №113 від 14.06.2014 року було розміщено оголошення щодо відкликання банківської ліцензії, ініціювання ліквідації банку та початок приймання вимог кредиторів. Відповідач вказує, що у встановлений законом строк позивач не звертався до уповноваженої особи фонду.

В судовому засіданні 10.07.2015 року відповідачем заявлено клопотання про припинення провадження у даній справі, в зв'язку з тим, що позовні вимоги про зобов'язання включити грошові вимоги до реєстру акцептованих вимог кредиторів мають розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

У судовому засіданні 10.07.15 року оголошено перерву до 17.07.15 року.

В судовому засіданні 17.07.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Враховуючи наявність доказів належного повідомлення позивача про час і місце проведення судового засідання, відсутність доказів неможливості прибуття в судове засідання представника позивача, достатність матеріалів для прийняття рішення по суті, суд, розглядає справу за відсутності представника позивача за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Звертаючись з позовом до суду позивач вказує, що у відповідача перед позивачем рахується заборгованість по сплаті орендної плати та відшкодування витрат по сплаті земельного податку по договорам оренди та договорам на відшкодування витрат по сплаті земельного податку, які було укладено з ПАТ «Брокбізнесбанк», у розмірі 1678,38 грн. Позивач вказує, що 27.02.2015 року позивач звертався до ПАТ «Брокбізнесбанк» із заявою про грошові вимоги до боржника і визнання його кредитором банку на суму 1678,38 грн. Однак, вимоги позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів внесені не були, що стало підставою звернення позивача з даним позовом.

Відповідно до п.4 ст.49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебіг ліквідаційної процедури.

Заперечення відповідача з приводу того, що спір має розглядатись в порядку адміністративного судочинства судом не береться до уваги, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.1, п.6 ст.1 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Згідно ч.2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами за своєю суттю зводиться до вимог позивача щодо погашення заборгованості відповідача за договорами оренди та договорами про відшкодування витрат по сплаті земельного податку, які за своєю правовою природою є цивільно-правовими та укладені сторонами, як суб'єктами господарювання з метою здійснення господарської діяльності.

У пункті 17 Постанови ВГСУ № 10 від 24.10.2011 р. зазначено, що до справ за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень, які не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах, належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України,Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.

Господарським судам підвідомчі, зокрема, справи, пов'язані з неплатоспроможністю суб'єктів господарювання, в тому числі банків. В даному випадку відбувається ліквідація банку, в зв'язку з його неплатоспроможністю, уповноважена особа державного органу - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виконує покладені на неї законом функції ліквідатора установи, при цьому сама суть взаємовідносин сторін банку і кредитора щодо забезпечення задоволення кредиторських вимог в ліквідаційній процедурі боржника не змінюється.

Виходячи з юридичної природи спору, що виник між сторонами, враховуючи те, що такий спір не стосується сфери повноважень суб'єктів публічно-правових відносин, а виникає саме з відносин оренди нежитлових приміщень та виникнення боргу за несвоєчасні розрахунки за договорами, підстави для задоволення клопотання відповідача про припинення провадження у даній справі відсутні, а вказана справа розглядається господарським судом міста Києва.

Судом встановлено, що 11 серпня 2011 року між регіональним відділенням Фонду держмайна України у Дніпропетровській області (орендодавець) та ПАТ «Брокбізнесбанк» (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна №12/02-4546-ОД, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме нерухоме майно - нежитлове вбудоване приміщення (далі - Майно) площею 3,12 кв.м., розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Аверіна, 57 на першому поверсі 3-х поверхового будинку, що перебуває на балансі ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області (далі - Балансоутримувач).

Згідно акту приймання-передачі приміщення було передано в оренду та згідно акту приймання-передачі від 31.07.2014 року повернуто з оренди.

Відповідно до умов Договору оренди нерухомого майна № 12/02-4546-ОД орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (далі - Методика розрахунку), або за результатами конкурсу на право оренди державного Майна, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - липень 2011 - 542 грн. 45 коп. Орендна плата за перший місяць оренди - серпень 2011 визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за серпень. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до Державного бюджету та Балансоутримувачу (ДМУ ГУМВС) у співвідношенні 50 % до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 271 грн. 23 коп.; 50 % Балансоутримувачу у розмірі 271 гри. 22 коп., щомісяця, не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

11.08.2011 між ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та ПАТ «Брокбізнесбанк» був укладений договір на відшкодування витрат по сплаті земельного податку №76 нарахованого на частку земельної ділянки під будівлею, де розташоване нежитлове приміщення яке передане в оренду Орендарю на підставі вищевказаного договору оренди від 11.08.2011 №12/02-4546-ОД.

13 грудня 2011 року між регіональним відділенням Фонду держмайна України у Дніпропетровській області (далі - Орендодавець) та ПАТ «Брокбізнесбанк» (далі - Орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна №12/02-4698-ОД, що належить до Державної власності, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування Державне окреме нерухоме майно - нежитлове вбудоване приміщення площею 3,0 кв.м., розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, площа Червона, 2а, на першому поверсі 4-х поверхового будинку, що перебуває на балансі ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області (далі - Балансоутримувач).

Згідно акту приймання-передачі від 11.08.2011р. приміщення було передано в оренду та згідно акту приймання-передачі від 31.07.2014 року приміщення було повернуто з оренди.

За умовами договору оренди нерухомого майна №12/02-4698-ОД орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 (далі - Методика розрахунку), або за результатами конкурсу на право оренди державного Майна, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - серпень 2011 - 1150 гри. 06 коп. Орендна плата за перший місяць оренди - грудень 2011 визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за вересень, жовтень, листопад, грудень. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до Державного бюджету та Балансоутримувачу (ДМУ ГУМВС) у співвідношенні 50 % до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 575 грн. 03 коп.; 50 % Балансоутримувачу у розмірі 575 гри. 03 коп., щомісяця, не пізніше 15 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

13.12.2011 між ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та ПАТ «Брокбізнесбанк» був укладений договір на відшкодування витрат по сплаті земельного податку від №112 нарахованого на частку земельної ділянки під будівлею, де розташоване нежитлове приміщення яке передано в оренду орендарю на підставі договору оренди від 12.12.2011 №12/02-4698-ОД.

Сума заборгованості за оренду та відшкодування витрат по сплаті земельного податку по договорам оренди та договорам на відшкодування витрат по сплаті земельного податку, які було укладено з ПАТ «Брокбізнесбанк», станом на теперішній час становить 1678 грн. 38 коп., з яких сума заборгованості за оренду по договору оренди нежитлового приміщення від 11.08.2011 №12/02-4546-ОД складає 560,92 грн. за травень 2014 р., сума заборгованості за відшкодування витрат по сплаті земельного податку по договору від 11.08.2011 № 76 на відшкодування витрат по сплаті земельного податку складає 68,70 гри. за період з січня 2014 р. по червень 2014р., сума заборгованості за оренду по договору оренди нежитлового приміщення від 13.12.2011 №12/02-4698-ОД складає 895,52 грн. за травень 2014 р., сума заборгованості за відшкодування витрат по сплаті земельного податку по договору від 13.12.2011 № 112 на відшкодування витрат по сплаті земельного податку, який було укладено з ПАТ «Брокбізнесбанк», складає 153,24 грн. за період з січня 2014 р. по червень 2014р.

Доказів оплати орендної плати за договорами та доказів відшкодування витрат по оплаті земельного податку відповідачем суду не надано, наявність заборгованості не спростовано.

Предметом розгляду справи є вимоги позивача про зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Брокбізнесбанк» включити грошові вимоги позивача щодо оплати заборгованості по вищевказаним договорам до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

На підставі постанови Правління Національного банку України №107 від 28.02.2014 рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №9 від 28.02.2014 з 03.03.2014 по 02.06.2014 в АТ "Брокбізнесбанк" введено тимчасову адміністрацію.

Постановою Правління Національного банку України від 10.06.2014 №339 відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації АТ "Брокбізнесбанк". За рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №45 від 11.06.2014 в АТ "Брокбізнесбанк" розпочато процедуру ліквідації.

Рішенням виконавчої дирекції фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.05.2015 р. № 103 продовжено строки здійснення процедури ліквідації АТ «Брокбізнесбанк» строком на 1 рік до 10.06.2016 включно та продовжено строки повноважень уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ «Брокбізнесбанк» Куреного О.В. строком на 1 рік до 10.06.2016 включно.

Згідно з нормами статті 110 Цивільного кодексу України особливості ліквідації банків встановлюються Законом України «Про банки та банківську діяльність.

Відповідно до статті 77 Закону України «Про банки та банківську діяльність» фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до ч. 8 Перехідних Положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відтак, станом на момент звернення Позивача з даним позовом до суду у Відповідача було відкликано банківську ліцензію та розпочато процедуру ліквідації.

Визначення поняття "кредитор банку" містять приписи Закону України "Про банки і банківську діяльність". Так, відповідно до статті 2 Закону, кредитор банку - юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

Згідно з ч. 2 ст.46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня призначення уповноваженої особи Фонду з ліквідації, зокрема:

- строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав (п.п.З);

- припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку (п.п. 4);

- втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Статтею 45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет, а також здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Оголошення щодо відкликання банківської ліцензії, ініціювання ліквідації банку та початок прийняття вимог кредиторів було розміщено в газеті «Урядовий кур'єр» №106 та «Голос України» № 113 14.06.2014.

Відповідно до статті 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду (ч.2 ст.49 Закону).

Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду (ч.3 ст.49 Закону).

Чинним законодавством визначений перелік обов'язкових дій для включення кредитора(ів) до реєстру акцептованих вимог кредиторів, однією з яких, зокрема, є заявлення кредитором уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду.

Як вбачається з матеріалів справи 27.02.2015 року позивач звертався до ПАТ «Брокбізнесбанк» із заявою про грошові вимоги до боржника і визнання кредитором на суму 1678,38 грн., тобто 30 денний строк звернення з кредиторськими вимогами позивачем пропущений.

Заявлене позивачем клопотання про поновлення строку звернення з кредиторськими вимогами судом до уваги не береться, оскільки строк звернення з кредиторськими вимогами до боржника, встановлений Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», не є процесуальним, та чинним законодавством не передбачено можливість визнання поважними причини пропуску строку та/або поновлення строку для заявлення кредиторами уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що вони не містять належних доказів звернення позивача до Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Брокбізнесбанк» в 30-денний строк з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку, у зв'язку з чим підстави для включення позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Брокбізнесбанк» відсутні.

Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, покладаються судом на позивача (ст. 49 ГПК України).

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 35, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Суддя Л.М. Шкурдова

Повне рішення складено: 21.07.15р.