21.07.15р. Справа № 904/9846/13
За скаргою: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України
У справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення 116 189 240, 03 грн.
Суддя Бєлік В.Г.
Представники:
від скаржника (боржника): Бібленко І.В. представник за довіреністю № 1527/01 від 06.04.2015р.
від ВДВС: Кузьміна І.С. посвідчення ДН № 0898 від 15.10.2012р.
від стягувача : не з'явився
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області (суддя Євстигнеєва Н.М.) від 20.01.2015 р. відмовлено у задоволенні скарги №14/2-4470 від 20.11.2014 р. Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.02.2015 р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2015 р. залишено без задоволення, ухвалу - без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 28.04.2015 р. касаційну скаргу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.02.2015 у справі № 904/9846/13 Господарського суду Дніпропетровської області частково задоволено, ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2015 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.02.2015 у справі № 904/9846/13 скасувати, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
20.05.2015 р. розпорядженням керівника господарського суду Дніпропетровської області № 425 призначено повторний автоматичний розподіл справи для розгляду скарги.
Протоколом про автоматичний розподіл від 20.05.2015 р. скаргу призначено до розгляду судді Бєлік В.Г.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.05.2015 р. прийнято скаргу до розгляду та призначено її розгляд на 18.06.2015 р.
18.06.2015 р. оголошувалась перерва до 09.07.2015 р., з 09.07.2015 р. на 21.07.2015 р.
21.07.2015 р. представник Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України надав клопотання про заміну Державної виконавчої служби України на Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів № 17 від 21.01.2015 р. "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої системи юстиції", якою постановлено ліквідувати Державну виконавчу службу України.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні скарги з огляду на наступне.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2014 у справі № 904/9846/13 (суддя Євстигнеєва Н.М.) позов задоволено частково. Стягнуто з Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 92092863,15грн. основного боргу, 8984713,09 грн. 3% річних, 916161,81грн. інфляційних втрат, 60408,41 грн. витрати зі сплати судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.
Господарським судом Дніпропетровської області на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області 25.02.2014 року видано наказ № 904/9846/13 про стягнення з Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 92092863,15грн. основного боргу, 8984713,09 грн. 3% річних, 916161,81грн. інфляційних втрат, 60408,41 грн. витрати з оплати судового збору.
25.11.2014 р. стягувач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області із скаргою на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, в якій просив:
- визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови від 24.10.2014 року ВП №43481477 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2014 року у справі №904/9846/13;
- визнати недійсною постанову від 24.10.2014 року ВП №43481477 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2014 року у справі №904/9846/13;
- зобов'язати орган державної виконавчої служби скасувати постанову від 24.10.2014 року ВП №43481477 про зупинення виконавчого провадження;
- зобов'язати орган державної виконавчої служби поновити провадження ВП №43481477 про що винести відповідну постанову.
Скарга вмотивована тим, що дія Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 1 січня 2013 року, і не поширюється на примусове стягнення заборгованості, яка виникла після зазначеної дати, а також судового збору, тому Компанія переконана в незаконності оскаржуваної постанови, вважає дії Державної виконавчої служби противоправними.
Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України заперечує проти задоволення скарги посилаючись на те, що приписи Закону України "Про виконавче провадження" зобов'язують державного виконавця, незалежно від часу виникнення заборгованості підприємства паливно-енергетичного комплексу, обов'язково зупинити виконавче провадження у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості до закінчення строку дії процедури заборгованості.
Так, у відповідності до матеріалів справи, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України 29.05.2014 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 43481477 з примусового виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2014 у справі № 904/9846/13.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Сіщуком В.В. 24.10.2014 винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 43481477 на підставі пункту 15 частини 1 статті 37, статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії (ст. 5 Закону).
Відповідно до частин першої та другої статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підтверджується внесенням підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру.
Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005р. №568 "Про затвердження переліку підприємств".
Згідно з абзацом 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року.
Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2012 року у справі № 1-26/2012 за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) встановлено, що:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно з пунктом 1.4 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованістю є підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
Відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", розрахункова дата - дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 01.01.2013, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 01.01.2011, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 01.07.2011.
Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і Законом.
Згідно з частинами 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 статті 6 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", однією з умов застосування кожного механізму погашення заборгованості, встановленого цим Законом, є підтвердження учасниками розрахунків сум заборгованості в тій частині, яку передбачається погасити на умовах, визначених цим Законом. У процесі підтвердження заборгованості учасниками розрахунків самостійно в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, на підставі відповідних документів встановлюються та уточнюються суми дебіторської та кредиторської заборгованостей, що підлягають погашенню. За результатами встановлення та уточнення сум заборгованості складається акт про наявність та розмір заборгованості, яку передбачається погасити із застосуванням механізмів, визначених цим Законом. Залежно від причини виникнення та обраного механізму погашення заборгованості до документів, на підставі яких складається акт про наявність та розмір заборгованості, можуть бути віднесені документи, що відповідно до законодавства підтверджують наявність в учасників розрахунків кредиторської або дебіторської заборгованості, а також копії рішень відповідних органів виконавчої влади про ліквідацію юридичних осіб - боржників або кредиторів тощо. Порядок підтвердження заборгованості при застосуванні різних механізмів її погашення на умовах, визначених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм погашення заборгованості за отриманий газ визначено постановою Кабінету Міністрів № 217 від 18.06.2014 р. "Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу" та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджено реєстр нормативів перерахування коштів. У відповідності до цього реєстру 100% коштів від населення та 100% коштів, сплачених бюджетними установами та іншими споживачами за надану боржником теплову енергію, перераховуються на спеціальні рахунки гарантованого постачальника природного газу.
Таким чином, вищезазначеними нормами права для підприємств, що включені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"визначено інший порядок виконання зобов'язань, в тому числі рішень судів, ніж встановлений Законом України "Про виконавче провадження".
З огляду на викладене, суд вбачає достатньо правових підстав для відмови в задоволенні скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.
Розглянувши клопотання Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про заміну Державної виконавчої служби України на Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, суд вважає його таким, що підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволення скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України. та задовольнити клопотання Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про заміну Державної виконавчої служби України на Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
Керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Відмовити у задоволенні скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.
Замінити орган, державної виконавчої служби, дії якої оскаржуються - Державну виконавчу службу України на Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та протягом п'яти днів може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому для оскарження судових рішень.
Суддя В.Г. Бєлік