Справа № 2-а-1501/10
09 грудня 2010 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:
головуючого -судді Савіцького Л.П.,
при секретарі -Сегень Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нетішині адміністративну справу за позовом дку письмового провадження в залі суду в м. Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Нетішині про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання провести перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
ОСОБА_1 в поданій суду позовній заяві просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, зобов 'язати його провести перерахунок та виплатити щомісячну соціальну державну допомогу у розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком за червень-листопад 2010 року і посилається на те, що відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», він має статус «дитини війни», що підтверджено відповідним посвідченням. Відповідно до ст. б цього ж Закону, дітям війни з 01.01.2006 року повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте дана норма Закону не виконувалась, допомогу він почав отримувати лише з 01.10.2008 року, однак не в повному об'ємі, що є порушенням його законних прав.
В судове засідання позивач не з 'явився, згідно заяви просить справу слухати у його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник Управління ПФУ в м. Нетішині в судове засідання не з'явилася, в письмовому запереченні позов не визнала, просила справу розглянути у її відсутності.
З урахуванням клопотань сторін, у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно ст.ст. б та 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на ЗО % мінімальної пенсії за віком. Така допомога виплачується із коштів Державного бюджету управлінням Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що позивач є «дитиною війни» в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до ст. б цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі ЗО % від мінімальної пенсії за віком.
Законами України «ПроДержавний бюджет України...» на 2007, 2008роки дія ст. б Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинялась.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року та рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та п. 41 розд. 2 ст. б Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині зупинення дії ст. б Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та визначення іншого розміру надбавки до пенсії дітям війни.
Зазначені рішення Конституційного Суду України набрали чинності відповідно з 09.07.2007 року та з 22.05.2008 року, є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Крім того, вони мають преюдиціальне значення при розгляді позовів у зв'язку з
правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
З дня ухвалення рішення Конституційного Суду України положення зазначених законів на відповідні роки є нечинними і право дітей війни на отримання зазначеної в спеціальному законі надбавки до пенсії відновлено, не призупинялася дія таких і в 2010 році, тому за червень - листопад 2010 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішині безпідставно та противоправно не нараховано та не виплачено передбачену ст. б Закону України «Про соціальний захист дітей війни» надбавку до пенсії і вона підлягає нарахуванню та виплаті.
Крім цього, у відповідності із ч. З ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод громадянина і органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, що визначено ч. 2 ст. 19 Основного Закону. При визнанні неконституційними рішень про обмеження прав громадянина, суд вважає, що відповідач повинен був діяти згідно Закону, який визначав додаткові права позивача на соціальну допомогу, яка є соціальною гарантією. Остання за своїм змістом є складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, своєрідним відшкодуванням з боку держави втрат позивачки в період війни, а тому, позбавлення та звуження цього права є неприпустимим.
Не є підставою для невиконання державою своїх зобов'язань щодо реалізаг соціальної гарантії ОСОБА_1 (отримання ним щомісячної соціальної допомоги у розмірі зи % мінімальної пенсії за віком як «дитині війни») відсутність бюджетних асигнувань для виплати вказаної вище допомоги, оскільки це не узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини, рішення якого застосовуються при розгляді справ.
Разом з тим, враховуючи положення ч. З ст. 105 та ч. 2 ст. 162 КАС України, якими визначено вимоги адміністративного позову та повноваження суду при вирішенні справи по суті, у разі визнання судом бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень протиправною, що має місце і в даному випадку, суд може зобов'язати такого відповідача вчинити певні дії, які той зобов'язаний виконати, зокрема провести нарахування та виплатити в повній мірі недоплачену щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Причому, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, спосіб захисту інтересів позивача, обраний судом, не обов'язково повинен збігатися з тим, що запропонував позивач у своїх вимогах.
Тому, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. З ст. 22 Конституції України, ст. б Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч.2 ст. 11, ч. З ст. 105, ст. ст. 159-163 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині по невиплаті встановленого Законом України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії ОСОБА_1 за період з червня по листопад 2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині таку надбавку до пенсії за зазначений період нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ст. б Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з врахуванням виплачених сум надбавки.
Постанова може бути оскаржена у Львівський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий