Постанова від 21.02.2007 по справі 16/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"21" лютого 2007 р.

Справа № 16/22

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С. розглянув матеріали адміністративної справи № 16/21

за позовом: прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, м. Кіровоград

до відповідача: комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 6, м. Кіровоград

про стягнення 75 700, 54 грн.

за участю секретаря судового засідання Котенко В.О.

представників сторін:

від прокуратури - Скориніна О.В., посвідчення № 423;

від позивача - Тімохіна Ю.В., довіреність № 2 від 02.01.07;

від відповідача - Кривенко М.П., довіреність № 42 від 13.02.07.

Прокурор Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 6 заборгованості по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 75 700,54 грн.

В судовому засіданні представник позивача подав уточнення № 07-/32 від 19.02.07 р. до адміністративного позову, в яких зазначає, що згідно поданих розрахунків по внесках на обов'язкове державне пенсійне страхування включається період з 01.02.06 р. по 31.07.06 р. відповідно з розрахунками - зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування заборгованість по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виникла з 20.03.06 р. по 20.08.06 р. і складає 74 733,08 грн., а тому начальником управління Пенсійного фонду в м. Кіровограді було винесено рішення № 299 від 30.08.06 р. і до відповідача було застосовано санкції в сумі 779,95 грн. 32% -1-5% та нарахована пеня в сумі 187,41 грн. Позивач в уточненнях просить господарський суд не брати до уваги акт № 182 від 04.09.06 р., так як основними доказами у даній справі є копії звітів. Враховуючи вищевикладене позивач просить господарський суд, прийняти рішення у формі постанови про стягнення з відповідача суми позову 75 700,54 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді.

14 лютого 2007 р. відповідач подав до господарського суду заперечення без номера від 14.02.07 р. на позовну заяву. В поданих до господарського суду запереченнях відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки комунальному ремонтно-експлуатаційному підприємству № 6 м. Кіровограда виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради в повному обсязі не надавалася дотація на різницю між економічно обґрунтованим тарифом та затвердженим. Тобто фактично за період, що стягується заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.10.05 р. по 31.10.06 р.) комунальне ремонтно-експлуатаційне підприємство № 6 здійснювало господарську діяльність на основі збиткових тарифів.

Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01 р. № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.

Пунктом 4 цього ж Положення, Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо стягнення, з метою накопичення коштів в бюджеті Пенсійного фонду України, у передбаченому законом порядку несплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, та з метою недопущення утворення дефіциту бюджету та використання акумульованих коштів для виплати пенсій одній з самих незахищених верств населення.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.02 р. за № 442/6730 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яке здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.

Згідно п. 6 ч. 2.2 Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-господарської діяльності платників щодо правильності нарахування і сплати страхових внесків та цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до п. 6 та п. 7 ч. 2.3 Положення Управління має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків; застосовувати фінансові санкції, передбачені законом.

Таким чином, управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, звертаючись із позовом до суду про стягнення заборгованості по виплатах сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, діє як орган державно ї влади при здійсненні управлінських функцій і відповідно, як суб'єкт владних повноважень.

Відповідно до п. 4 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 1058-IV (надалі - Закон) страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

До страхових внесків згідно статті 1 Закону, відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно п. 2 ст. 20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до статей 18, 19, 20 п.п. 1 п. 8 Розділу 15 Закону страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (до 31.03.2005р. - 32%, з 31.03.2005 р. - 32,3%, з 01.01.2006 р. - 31,8%) від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників і відраховує та перераховує страхові внески від об'єкті оподаткування застрахованих осіб - найманих працівників за ставкою 1-2 % від їх сукупного оподатковуваного доходу.

Згідно з пунктом 6 та 12 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальником у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.

Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня у розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно ч. 12 ст. 106 Закону нарахування пені, передбаченої частинами 9 і 10 цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Комунальне ремонтно-експлуатаційне підприємство № 6 зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, а тому відповідно до цього є платником по платежах до бюджету управління.

Згідно розрахунку позивача картки особового рахунку комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 6 заборгованість відповідача перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді за період з 20.03.06 р. по 20.08.06 р. складає 74 733,08 грн. - недоїмки по страхових внесках, 779,95 грн. - фінансових санкцій, 187,41 грн. - пені, що підтверджується матеріалами справи: копіями розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті та рішенням № 299 від 30.08.06 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату і неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, яке отримане відповідачем та не оскаржене у встановленому законом порядку (а.с. 7, 9-27, 29-31, 58-63).

На день звернення до суду комунальне ремонтно-експлуатаційне підприємство № 6 вказану заборгованість по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 75 700,54 грн. не сплатило, у зв'язку з чим прокурор Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою.

Заперечення відповідача та викладені в них доводи, господарський суд, вважає безпідставними та неналежними, оскільки посилання відповідача на те, що комунальне ремонтно-експлуатаційне підприємство № 6 здійснювало господарську діяльність на основі збиткових тарифів, не звільняє його від сплати недоїмки.

Отже, відповідач не надав до суду доказів сплати боргу, в матеріалах справи вказані докази відсутні, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

Отже, господарський суд вважає позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

Керуючись п. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. 254, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 6 (25002, м. Кіровоград, вул. Жовтневої революції, 16 корп. 3, код 23224400, п/р 2600901552316 ФВАТ "Держ.Екс-Імп.Банк України", МФО 323389) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 4, р/р 256073011226, МФО 323475 в Облуправлінні Ощадбанку, код 20650088) заборгованість по внесках на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування в сумі 74 733,08 грн., а також 779,95 штрафних санкцій та 187,41 грн. пені.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дні її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повний текст постанови буде виготовлено 26.02.2007 р.

Примірники постанови сторонам у справі, прокурору Ленінського району м. Кіровограда та прокурору Кіровоградської області.

Суддя

Л. С. Коротченко