Справа № 1905/1222/2012
"08" листопада 2012 р. Заліщицький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Дудяка С.В.
при секретарі Богдану В.М.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Заліщики справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області ОСОБА_2 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
В позовній заяві та в судовому засіданні позивач просить скасувати постанову № 000107 від 18.09.2012 року державного інспектора державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення у вигляді 850 гривень штрафу в дохід держави, за те, що вона самовільно зайняла земельну ділянку площею 0,0250 га із земель житлової та громадської забудови в межах с. Синьків, Заліщицького району для ведення особистого селянського господарства, порушивши ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України покликаючись на те, що вона не згідна з постановою про вчинення нею адміністративного правопорушення передбаченого ст. 53-1 КУпАП та накладеним стягненням у вигляді 850 гривень штрафу в дохід держави, так як вважає, дану постанову необґрунтованою, такою, що не відповідає нормам КУпАП та винесеною з перевищенням компетенції суб'єкта владних повноважень, оскільки постанова про адміністративне правопорушення у її присутності не складалася та їй не надавалася копія даного документу.
Відповідач в судове засідання не з'явився і не повідомив суду про причини неявки.
Суд вважає, що відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин, а, тому, справу слід розглянути без участі відповідача і позов задоволити на підставі пояснень позивача та наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задоволити, виходячи з наступних підстав: відповідно до ст.ст. 245, 180 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
18.09.2012 року державним інспектором державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області ОСОБА_2 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на позивачку у вигляді 850 гривень штрафу в дохід держави, що вона самовільно зайняла земельну ділянку площею 0,0250 га із земель житлової та громадської забудови в межах с. Синьків, Заліщицького району для ведення особистого селянського господарства, порушивши ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Позивач з накладеним на неї стягненням не згідна і пояснила, що рішенням Синьківської сільської ради від 27.11.1993 року за заявою її батька ОСОБА_3 йому передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 0,25 га. для будівництва і обслуговування житлового будинку. 24.02.2012 року її батько помер, так і не здійснивши приватизацію відповідної земельної ділянки. Доказів вчинення правопорушення відповідачем в матеріалах справи не представлено. Копію постанови про накладення адміністративного стягнення позивачу не було вручено, чим порушено ст.254 КУпАП. В постанові про адміністративне правопорушення інспектора державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області ОСОБА_2 не вказано де саме вчинено адміністративне правопорушення, де саме розташована дана земельна ділянка, та не вказано її кадастрового номеру, що дає достатні підстави вважати дану постанову такою, що не може служити доказом вчинення правопорушення.
Згідно п.3 ч.1ст. 293 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови та при наявності підстав, приймає рішення, яким скасовує постанову і закриває справу.
Таким чином, суд вважає, що факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП не доведений належним чином, постанова у справі про адміністративне правопорушення складена з порушенням вимог чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню, а провадження в справі - закриттю.
Керуючись ст.ст. 258, 287, 293 КУпАП, ст.ст. 158-163 КАС України, суд
Позов задоволити.
Постанову № 000107 від 18.09.2012 року державного інспектора державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 53-1 КУпАП скасувати і провадження в справі закрити.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Головуючий: підпис
Копія вірна:
Суддя: ОСОБА_4