Постанова від 17.07.2015 по справі 459/2030/15-а

Справа № 459/2030/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2015 р. Червоноградський міський суд Львівської області в складі судді Рудакова Д.І., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

30.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Червонограді та отримує пенсію за віком з урахуванням стажу державного службовця, але вважає, що при нарахуванні їй пенсії не були враховані - сума індексації заробітної плати за роботу на державній службі, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода. 08.06.2015 року вона звернулася до УПФУ в м. Червонограді із заявою про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено, з чим вона незгодна. Просила суд зобов'язати УПФ у м. Червонограді, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаних сум за період з 08 грудня 2014 року.

17.07.2015 року представник відповідача подав заперечення на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід ураховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу». Оскільки матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і виплачені суми індексації, то такі не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.

Згідно ст. 183-2 ч.4 КАС України справу слід розглянути без виклику сторін в порядку скороченого провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» також передбачено, що, у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п.п.4,5 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗУ «Про державну службу», в такому порядку:

- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії проводиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державного службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

08.06.2014р. позивачка звернулася до Управління ПФУ в м. Червонограді Львівської обл. з проханням провести перерахунок розміру пенсії, узявши до уваги суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, згідно норм чинного законодавства на підставі наданої довідки від 05.06.2015 р.. №3972/6-5.

Як вбачається з довідки, у складові заробітної плати ОСОБА_1І, за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, включені надбавки, премії та інші виплати, а саме: індексація заробітної плати у сумі 5202,38 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 6554,68 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 6256,51 грн., грошова винагорода - 6424,48 грн.

Окрім цього, у вказаній довідці зазначено, що на усі виплати, включені у ній, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді своїм рішенням від 16.06.2015 р. №7297/03-33/4 (копія додається) відмовило їй у перерахунку пенсії з посиланням на абз.2 ст.33 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу);

Окрім цього, згідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування " "до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановлено законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Зі змісту ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до ст.2 даного Закону, у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Заробітна плата державного службовця відповідно до абз.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в абз.6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання

обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

Згідно з абз.7 ст.33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою.

Відповідно до ч.1 ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку) сукупного оподатковуваного доходу граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Також до уваги слід взяти положення ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка вказує, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Із аналізу вищенаведених норм, вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд не погоджується із висновками Управління ПФУ у м. Червонограді про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки відповідач при розгляді питання про перерахунок пенсії державного службовця взяв до уваги лише положення ЗУ «Про державну службу» та ЗУ «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час на думку суду до застосування підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - а саме ст. 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 ЗУ«Про пенсійне забезпечення».

Разом з тим, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

Позивачка ставить вимоги про перерахунок пенсії починаючи з 08 грудня 2014 року, однак довідка нового зразка була отримана нею 05.06.2015 року, що підтверджується копією вищевказаної довідки.

За таких обставин, з метою повного захисту прав та інтересів позивачки, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача провести перерахунок розміру пенсії державного службовця, з врахуванням виплачених сум, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, грошової винагороди, які позивачка отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з дня отримання довідки про підтвердження нарахування та виплату цих видів оплати праці.

Керуючись ст.ст.7, 9, 11, 71, 158-163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м.Червонограді Львівської області по невключенню до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління ПФУ у м. Червонограді зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі ст.37 ЗУ «Про державну службу» з врахуванням виплаченої індексації заробітної плати у сумі 5202,38 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 6554,68 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 6256,51 грн., грошової винагороди - 6424,48 грн. з дня отримання довідки про підтвердження нарахування та виплату цих видів оплати праці, а саме з 05.06.2015 р. та надалі проводити нарахування та виплату пенсії з врахуванням даних сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області суд в 10-денний строк з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги.

Суддя: