465/2571/15-п
3/465/1400/15
іменем України
16 липня 2015 року суддя Франківського районного суду м. Львова Кузь В.Я., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ДАІ м. Львова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 Мейера , за ст. 124 КУпАП,-
Працівниками ВДАІ м. Львова скеровано до суду матеріали про притягнення ОСОБА_1 Мейера до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП, з підстав викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, пояснення адмінправопорушника містять текст на іноземній мові, без здійснення відповідного перекладу на державну мову (відсутні дані про перекладача), а відтак суд позбавлений можливості належним чином оцінити документи та докази по справі про адміністративне правопорушення.
Крім того, до матеріалів справи не долучено підтвердження роз"яснення процесуальних прав адмінправопорушнику передбачених ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України на данській мові.
Особа адмінправопорушника належним чином не встановлена, а саме, відсутні будь-які дані, про документи, що підтверджують його прізвище, ім"я, по- батькові, місце народження, реєстрації та проживання, місце праці.
У протоколі відсутні дані про вилучення документів та видачу тимчасового дозволу на керування транспортним засобом.
За даних обставин, протокол не відповідає вимогам ст.256 КпАП України.
За вказаних вище підстав, дані матеріали були повернуті відповідно до постанов судді від 23 квітня 2015 року та 12 червня 2015 року.
Разом з тим, не усунувши недоліки, зазначені в попередній постанові, матеріали скеровані до суду повторно із долученням письмових пояснень ОСОБА_2, згідно яких вона, була присутньою при вчиненні дорожньо-траспортної пригоди та здійснювала переклад між адмінправопорушником та працівниками ДАІ.
Однак, такі пояснення не можуть бути підставою для забезпечення перекладу, оскільки такі обставини не відображені в протоколі про адміністративне правопорушення, а відтак залучення перекладача ОСОБА_2 відбулось із порушенням вимог закону.
Відповідно до ст..251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються також протоколом про адміністративне правопорушення.
Оскільки фабула правопорушення викладена у протоколі не відповідає диспозиції інкримінованої статті кодексу, то дана обставина, серед решти недоліків позбавляє можливості суд прийняти одне із рішень, передбачених ст. 284 КУпАП.
З огляду на зазначені вище обставини, вважаю за необхідне адміністративний матеріал повернути , як такий, що не може бути предметом розгляду у суді, оскільки не відповідає вимогам ст. 256 КпАП України.
Без усунення недоліків та приведення матеріалів у відповідність з вимогами закону, їх скерування до суду є недоречним.
На підставі викладеного, керуючись : ст.ст. 256, 277, 278, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Матеріали адміністративної справи № 3/465/1400/15 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 Мейера за ст. 124 КУпАП, повернути начальнику ВДАІ ГУМВСУ у Львівській області, як такі, що не можуть бути предметом розгляду в судовому порядку без усунення зазначених недоліків.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Львівської області ,шляхом подачі скарги через Франківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Суддя В. Кузь