Постанова від 27.02.2007 по справі 16/241

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"27" лютого 2007 р.

Справа № 16/241

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Таран С.В., розглянувши матеріали справи № 16/241

за позовом: приватного підприємства «Агро-група», м. Кіровоград

до відповідача: Олександрівської районної державної адміністрації, смт.Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області

про визнання недійсним рішення

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Туз В.Ж., довіреність б/н від 12.09.06 р., представник;

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні 21.02.2007 р. оголошувалась перерва до 23.02.2007 р. та в судовому засіданні 23.02.2007 р. - до 14 год. 27.02.2007 р.

Приватним підприємством «Агро-група» подано позов про визнання недійсним рішення районної комісії по визначенню збитків Олександрівської райдержадміністрації від 14.01.2005 р. та про визнання за приватним підприємством «Агро-група» права на відшкодування збитків.

З урахуванням ухвали Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.12.2006 р. (а.с.77-78) господарським судом Кіровоградської області здійснено заміну первинного відповідача - районної комісії Олександрівської районної державної адміністрації по визначенню збитків землекористувачам та власникам землі належним відповідачем - Олександрівською районною державною адміністрацією (ухвала суду від 29.12.2006 р.).

В зв'язку із проведенням заміни первісного відповідача на належного позивачем подано заяву, в якій він просить визнати рішення Олександрівської райдержадміністрації від 14.01.2005 р. нечинним (а.с.97-99).

Заявою б/н від 23.02.2007 р. (вх.№02-05/6085 від 23.02.2007 р.) позивачем уточнено позовні вимоги: він просить визнати недійсним протокольне рішення районної комісії по визначенню збитків Олександрівської райдержадміністрації від 14.01.2005 р. (а.с.105).

Відповідач позов заперечив, посилаючись на те, що комісія по визначенню збитків є допоміжним робочим органом для забезпечення покладених на райдержадміністрацію повноважень, не має статусу юридичної особи і була створена лише на період виконання вищевказаної роботи по конкретному випадку. Крім того, відповідач звернув увагу суду на те, що в підтвердження понесених збитків чи витрат на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів та інших видів сільськогосподарських робіт) позивачем не було подано ніяких документів, тому в задоволенні заяви останнього було відмовлено (а.с.107-108).

Відповідач в судове засідання 27.02.2007 р. не з'явився, хоча належним чином був сповіщений про час та місце його проведення, що підтверджується матеріалами справи (а.с.112).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.

Верховною Радою України 06.07.2005 року прийнято Кодекс адміністративного судочинства України, який набрав чинності 01.09.2005 року.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових осіб і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно пункту 2 статті 18 цього кодексу окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.

Пунктом 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог статей 1, 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» Олександрівська районна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади, є самостійною юридичною особою, здійснює виконавчу владу на території Олександрівського району Кіровоградської області, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Статтею 2 вказаного закону визначено основні завдання місцевих державних адміністрацій:

1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;

2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;

3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;

4) підготовка та виконання відповідних бюджетів;

5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;

6) взаємодія з органами місцевого самоврядування;

7) реалізація інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 р. (далі-Порядок), передбачено обов'язок районних державних адміністрацій створити комісії по визначенню розмірів збитків.

Приватне підприємство «Агро-Група» 22.06.2004 р. звернулась до Олександрівської районної державної адміністрації з заявою, в якій просило призначити комісію для встановлення розміру збитків, нанесених заявникові протиправними діями фермерським господарством «Задвір» та визначити їх розмір (а.с.41, 53). Вказана заява підписана генеральним директором ПП «Агро-група» Долгушевим М.Ю.

Розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації №484-р «Про районну комісію» від 14.07.2004 р. створено районну комісію по визначенню збитків землекористувачу Долгушеву М.Ю.

Докази створення відповідачем по справі районної комісії по визначенню збитків приватному підприємству "Агро-Група" в матеріалах справи відсутні, на вимогу суду- не подано.

Згідно пояснень представника позивача дана комісія була створена для визначення збитків позивачеві, інших розпоряджень по створенню районних комісій по відшкодуванню збитків землекористувачам або власником землі Олександрівською районною державною адміністрацією не приймалось.

Відповідно до пункту 2 Порядку до складу комісій включаються представники: Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Між тим із змісту додатку до розпорядження №484-р від 14.07.2004 р., яким затверджено склад комісії по визначенню збитків землекористувачу Долгушеву М.Ю., вбачається, що склад зазначеної комісії не відповідає пункту 2 Порядку, а саме: до складу комісії не включено представників органів у справах містобудування і архітектури; до того ж, головою комісії призначено заступника голови районної державної адміністрації, в той час як очолювати комісію повинен представник виконавчого комітету міської (міста обласного значення) ради.

Крім того, господарським судом враховується наступне.

Згідно протоколу засідання районної комісії по визначенню збитків землекористувачу Долгушеву М.Ю. від 14.01.2005 р. комісією розглядалось питання про визначення збитків, які були заподіяні фермерським господарством "Задвір" приватному підприємству "Агро-Група".

Як вбачається із змісту вказаного протоколу фермерське господарство "Задвір" провело оранку земельної ділянки, площею 22,09 га в листопаді 2000 року, а весною 2001 року було засіяно ячменем. Комісією було затребувано інформацію про розподіл земельних ділянок між землекористувачами, копії договорів на оренду земельних паїв, документи за 2000 рік про надходження продукції із спірної земельної ділянки. Документи не були представлені, не було подано і документів, що підтверджують понесені заявником витрати на незавершене сільськогосподарське виробництво.

В зв'язку з відсутністю документів, які б свідчили про заподіяння фермерським господарством "Задвір" збитків, у задоволенні заяви районною комісією по визначенню збитків приватному підприємству "Агро-Група" було відмовлено.

Згідно пояснень відповідача від 23.02.2007 р. (а.с.106) протокол засідання районної комісії по визначенню збитків від 14.01.2005р. є єдиним документом, складеним комісією за результатами розгляду питання по визначенню збитків землекористувачу ПП "Агро-Група", відтак рішення комісії, оформлене протоколом від 14.01.2005 р., слід розглядати як акт, яким оформлено результати роботи комісії із вказаного питання.

Відповідно до частини 3 Порядку результати роботи комісій оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Відповідачем вказаних вимог не дотримано: на протокольному рішенні комісії від 14.01.2005 р. відсутні відмітки про його затвердження Олександрівською районною державною адміністрацією.

Згідно статті 29 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав і бере на себе цивільні обов'язки через свої органи, що діють у межах прав, наданих їм законом або статутом (положенням).

Це означає, що дії органів юридичної особи кваліфікуються як дії самої юридичної особи, а їх повноваження можуть визначатися лише законом або статутом.

В даному випадку дії комісії по визначенню збитків, слід кваліфікувати як дії органу, що її створив, та результати роботи якої підлягають його обов'язковому затвердженню.

Протокольне рішення комісії від 14.01.2005 р. не містить посилань на норми права, на підставі яких воно приймалось, не затверджено Олександрівською районною державною адміністрацією, прийнято комісією, склад якої не відповідає вимогам чинного законодавства.

За таких обставин суд прийшов до висновку щодо невідповідності вказаного рішення вимогам чинного законодавства, зокрема прийнято без додержання вимог Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993 р.

За таких обставин позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160, 162, 163, 254, пунктом 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсним протокольне рішення районної комісії по визначенню збитків Олександрівської районної державної адміністрації від 14.01.2005 р.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

С.В. Таран