Постанова від 22.06.2015 по справі 175/2039/15-а

22.06.2015

Справа № 175/2039/15-а

Провадження № 2-а/175/27/15

Справа № 2а-175/2039/1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2015 року суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Ребров С.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в смт.Ювілейне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про здійснення перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії порушив її конституційне право на розмір вже призначеної пенсії, шляхом зменшення розміру відсоткового показника з 83% на 80% заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії.

Ухвалою суду було відкрито скорочене провадження у даній справі в межах строку звернення до адміністративного суду, в іншій частині позов залишено без розгляду.

Відповідач надав письмове заперечення на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ, який набрав чинності 01.10.2011 року, було внесено змін у статтю 37 ЗУ «Про державну службу» та було встановлено пенсії державним службовцям в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якою було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В постановах суддів не визначено порядок виконання судового рішення, а саме не вказано відсоток розрахунку розміру пенсії. Оскільки, в постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вказано дату здійснення перерахунку пенсії з 01.09.2013 року, тобто у період дії ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ,то при виконанні рішення суду, згідно вимог чинного законодавства, застосовується 80%.

З'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що з 18.09.2010 року відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014 року, постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 11.10.2013 року скасовано, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок розмірі пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення починаючи з 01.09.2013 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

21.05.2015 року Позивач звернулася до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області із заявою про здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням судових рішень.

Листом від 22.05.2015 року № 1844/04/35 відповідачем повідомлено ОСОБА_1, що перерахунок пенсії їй буде здійснено виходячи з 80 % від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, виходячи з чинної на час звернення за перерахунком пенсії ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідач мотивує своє рішення тим, що відсоток розрахунку пенсії, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям, які звернулись за перерахунком до 01.10.2011 року призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, утому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен відбуватися на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80% обумовлений положеннями Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу», є необґрунтованими.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.

Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зміни, що відбулися у Законі України «Про державну службу» стосувались лише граничного показника у розмірі 80% заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії, але ж законом не встановлено такого розміру при проведені перерахунку пенсії.

Тобто, ані зміни внесені ЗУ №3668-УІ від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у розмір, ані Прикінцеві та перехідні положення не давали права відповідачу зменшувати розмір відсоткового показника пенсії з 83 % на 80 % заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії для позивача, яка стала пенсіонером до набуття чинності Закону №3668-УІ.

Враховуючи викладені обставини суд приходить до висновку, що при перерахунку на підставі судового рішення пенсії ОСОБА_1, відповідач повинен був застосовувати норми Закону України «Про державну службу» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Суд вважає, що, здійснюючи перерахунок пенсії на 80% заробітної плати, відповідач порушив конституційне право позивача на розмір вже призначеної у 2010 році пенсії в розмірі 83 % шляхом звуження та обмеження її права, оскільки на момент призначення позивачу пенсії діяла інша норма закону, а перерахунок пенсії на даний час покликаний саме відновленням порушеного відповідачем права пенсіонера на отримання пенсії у належному розмірі, що встановлено постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014 року, яка набрала законної сили.

Керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про здійснення перерахунку пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо зменшення розміру пенсії до 80% суми заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014 року.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області з 26.11.2014 р. здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю у розмірі 85% суми заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" із урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, з урахуванням проведених раніше виплат.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі апеляційної скарги з одночасним направленням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.О.Ребров