Постанова від 16.06.2010 по справі 2а-16/10/1170

Копія

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 року Справа № 2а-16/10/1170

№ 2-а-16/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чубари Н.В.

при секретарі Коробченко Є.К.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1,

- від позивача -ОСОБА_2,

- від відповідача -ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (надалі -позивач) до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі -відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати дії відповідача щодо складення відносно ФОП ОСОБА_1 рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16 грудня 2009 року № 0002691710/0 на суму 8036,27 грн. протиправними; скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16 грудня 2009 року № 0002691710/0 на суму 8036,27 грн.

В обґрунтування вимог зазначає, що посадовими особами відповідача проведено документальну планову перевірку про що складено акт № 143/1710/НОМЕР_1 від 04.12.2009 р. На підставі акту відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Позивач зазначає, що відповідачем неправомірно визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві та письмових поясненнях.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях (а. с. 18 -20).

В судовому засіданні 16.06.2010 р. на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови в повному обсязі відкладено до 21.06.2010 р.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач є фізичною особою -підприємцем за законодавством України, зареєстрований виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 11.06.2007 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а. с. 11). Позивач є платником податку на додану вартість на підставі свідоцтва № 100133346 про реєстрацію платника податку на додану вартість (а. с. 12).

Посадовими особами відповідача здійснено документальну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 14.06.2007 р. по 30.09.2009 р.

За результатами перевірки складено акт № 143/1710/НОМЕР_1 від 04.12.2009 р. (а. с. 7 -10).

В ході перевірки встановлено порушення пп. 7.3.1 п. 7.3, пп. 7.4.1., пп. 7.4.5 п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.97 р. (надалі -Закон № 168/97-ВР) та п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань з платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (надалі -Закон № 2181-ІІІ) в результаті чого позивачем занижено податок на додану вартість в сумі 2874,65 грн., в тому числі за вересень 2008 р. в сумі 2874,65 грн.; несвоєчасне включення до складу податкових зобов'язань вартість транспортних послуг за вересень та листопад 2008 року.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002691710/0 від 16 грудня 2009 року, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість в розмірі 8036,27 грн., в т.ч. 2874,65 грн. основний платіж та 5161,62 грн. штрафні санкції (а. с. 6).

Судом встановлено, що позивачем надавались транспортні послуги в серпні -вересні 2008 року на загальну суму 88232,04 грн., в т.ч. ПДВ -14705,34 грн. Податковий кредит за відповідний період складає 33438,90 грн., в т.ч. ПДВ -5573,15 грн. Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, складає 9132,19 грн.

З вищевказаної суми сплати до бюджету ПДВ за серпень 2008 р. позивачем суму ПДВ 6257,54 грн. включено до податкового зобов'язання декларації з ПДВ за жовтень 2008 р., а суму ПДВ 2874,65 грн. не включено до податкового зобов'язання за вересень та жовтень 2008 року.

А тому суд приходить до висновку про те, що податковим органом правомірно визначено суму податкового зобов'язання за серпень 2008 року в сумі 2874,65 грн. Крім того, представником позивача в судовому засіданні не заперечувався вказаний факт.

Також встановлено, що позивачем не включено до податкового зобов'язання за листопад 2008 р. суму ПДВ 1191,06 грн. Вказану суму позивачем було включено до податкового зобов'язання за грудень 2008 р.

Спір між сторонами виник у зв'язку з тим, що позивач не заперечуючи факту не включення ним ПДВ в сумі 2874,65 грн. до податкового зобов'язання за вересень та жовтень 2008 р.(тобто не заперечуючи суми податкового зобов'язання за основним платежем), вважає, що податковим органом неправильно було обраховано суму штрафних санкцій в розмірі 5161,62 грн.

Згідно пп. 17.1.3 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у пп. «б»пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10 % від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50 % такої суми та не менше 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Враховуючи те, що позивачем самостійно було включено суми податку на додану вартість 6257,54 грн. та 1191,06 грн. в наступних податкових періодах, то, відповідно, відповідач не мав права застосовувати штрафні санкції, передбачені пп. 17.1.3 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ.

Разом з тим, відповідно до пп. 17.1.2 ст. 17 цього Закону, платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом, самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.

Зважаючи на те, що позивач, включивши суми ПДВ 6257,54 грн. та 1191,06 грн. в наступних податкових періодах, не збільшила ці суми на 5% штрафу, то на момент проведення перевірки несплачені 5% штрафи являлись податковими зобов'язаннями позивача.

Таким чином суд приходить до висновку про те, що суми штрафних санкцій, які підлягають стягненню з позивача, мають становити: 5% від суми податкового зобов'язання 6257,54 грн. становить 312,88 грн., 5% від суми податкового зобов'язання у розмірі 1191,06 грн. становить 59,55 грн. та 50% від суми податкового зобов'язання, визначеного податковим органом за вересень 2008 р. в сумі 2874,65 грн. (за основним платежем) у відповідності до пп. 17.1.3 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ.

Отже, сума штрафних санкцій повинна становити: 312,88 + 59.55 + 1437,32 = 1809,75 грн.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що податковим органом неправомірно було визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5161,62 грн., а тому податкове повідомлення -рішення підлягає скасуванню в частині нарахування штрафної санкції в сумі 3351,87 грн. (5161,62 грн. -1809,75 грн.).

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції щодо визначення ФОП ОСОБА_1 штрафної (фінансової) санкції у розмірі 3351,87 грн. на підставі податкового повідомлення -рішення № 0002691710/0 від 16 грудня 2009 року, протиправними.

Скасувати податкове повідомлення -рішення № 0002691710/0 від 16 грудня 2009 року, яким визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість в частині визначення штрафної (фінансової) санкції в розмірі 3351,87 грн.

Присудити позивачеві судові витрат з державного бюджету України в розмірі 1,70 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 21.06.2010 р.

Суддя Чубара Н.В.