Копія
Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11 червня 2010 року Справа № 2а-1062/10/1170
Кіровоградський оружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Чубари Н.В.
при секретарі: Коробченко Є.К.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Долинське лісове господарство»(надалі -позивач) до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі -відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення начальника Долинської міжрайонної державної податкової інспекції № 1 від 01.07.2009 р. «Про відмову у включенні організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (установ)»; спонукати Долинську міжрайонну державну податкову інспекцію включити до Реєстру неприбуткових організацій (установ), дані про ознаку неприбутковості Державного підприємства «Долинське лісове господарство»- «002»(«Установи, організації, створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів»). Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю оскаржуваного рішення через його невідповідність чинному законодавству.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позові.
Відповідач в судове засідання уповноваженого представника не направив, надіславши заперечення на позовну заяву в письмовому вигляді та клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача за наявними у справі документами. Зазначає про те, що відповідач не може бути включений до реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки здійснює діяльність, спрямовану на отримання прибутку та статутні документи не відповідають вимогам, що застосовуються до неприбуткових організацій. У зв'язку з цим просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з підстав, викладених в письмових запереченнях (а. с. 23 -24).
В судовому засіданні 11.06.2010 р. на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови в повному обсязі відкладено до 16.06.2010 р.
Розглянувши позовну заяву, долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач по справі - ОСОБА_2 підприємство «Долинське лісове господарство»є юридичною особою за законодавством України, зареєстроване Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 02.04.1998 р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію позивача (а. с. 6).
24.06.2009 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про реєстрацію ДП «Долинське лісове господарство»як неприбуткового підприємства.
Рішенням в.о.начальника Долинської МДПІ ОСОБА_3 від 01.07.2009 р. № 1 було відмовлено позивачу у включенні організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (а. с. 18). Рішення було прийнято на підставі п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Як встановлено в ході судового розгляду справи підставою для відмови у включенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій стало те, що п. 7.4 ст. 7 Статуту підприємства суперечить п. п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", оскільки підприємство в силу наведених положень має можливість отримувати прибуток. Зокрема, відповідно до п. 7.4 ст. 7 Статуту позивача зазначено, що джерелом формування фінансових ресурсів підприємства є бюджетне фінансування та прибуток. Крім того, довідкою про включення до ЄДРПОУ зазначено вид діяльності позивача «Оптова торгівля деревиною». Також у письмових запереченнях відповідач зазначив про те, що оскільки згідно установчих документів позивача, не зазначено порядок розподілу майна при його ліквідації, в задоволенні заяви було відмовлено.
Суд визнає необгрунтованим посилання податкового органу на наведене положення статуту, як на підставу для відмови у реєстрації неприбуткової організації, виходячи з наступного.
Відповідно до пп. "а" пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Згідно статуту позивача ОСОБА_2 підприємство «Долинське лісове господарство»засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України і входить до сфери управління Кіровоградського обласного управління лісового та промислового господарства (а. с. 9).
Підприємство створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; ведення мисливського господарства, охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування підприємству.
Відповідно до п. п. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених в абзаці "є" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, та у вигляді пасивних доходів.
Аналіз вищенаведеної норми дає підстави для висновку, що, по-перше, від оподаткування звільняються не будь-які доходи неприбуткових організацій, а лише визначені в цій нормі, по-друге, Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачає можливість отримання неприбутковою організацією доходу, який є базою оподаткування.
Зазначене підтверджується положеннями частини 2 п. п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" згідно якої, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Тобто передбачений відповідний порядок оподаткування операцій неприбуткової установи у залежності від джерел надходження коштів, але наявність таких операцій не позбавляє неприбуткову установу її статусу.
Відповідно до підпункту 7.11.10 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Згідно підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
У відповідності з пунктом 5.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій і установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 р. N 232, у разі порушення неприбутковою організацією або установою Закону та (або) інших законодавчих актів про неприбуткові організації відбувається виключення неприбуткової організації або установи з Реєстру.
Таким чином, порушення встановленого порядку оподаткування може бути підставою для застосування санкцій, донарахування податкового зобов'язання, та при наявності таких підстав - виключення з реєстру неприбуткових організацій, як передбачено Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженим наказом ДПА України N 232.
Окрім того, лише після набуття статусу неприбуткової організації шляхом внесення в Реєстр неприбуткових організацій та установ позивач може внести зміни в свій Статут на підставі вимог законодавства про неприбуткові організації.
Підставою для відмови у реєстрації підприємства позивача як про те зазначено відповідачем у письмових запереченнях, стала також відсутність пунктів у статуті позивача про порядок розподілу майна при його ліквідації.
Відповідно до абз. 1 п.п. 7.11.11 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.
Разом з тим, Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" не зобов'язує неприбуткову організацію включати до свого статуту положення абз. 1 п.п. 7.11.11 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Отже, посилання відповідача в письмових запереченнях про відсутність пунктів у статуті позивача про порядок розподілу майна при його ліквідації як підстави для відмови у включенні підприємства позивача до Реєстру є необґрунтованими.
Крім того, суд при вирішенні справи враховує наступне.
Як вбачається з оспорюваного рішення відповідача № 1 від 01.07.2009 р. було відмовлено позивачу у включенні до Реєстру неприбуткових організацій на підставі пункту 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Що саме стало підставою для відмови позивачу у задоволенні заяви про включення підприємства до Реєстру неприбуткових організацій стало відомо тільки в процесі розгляду справи по суті в адміністративному суді з письмових заперечень Долинської МДПІ.
Отже, рішення № 1 від 01.07.2009 р., яким Державному підприємству «Долинське лісове господарство»було відмовлено у включенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ через порушення п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", не мотивоване: відповідач не навів обставин, що зумовили прийняття рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши справу по суті, дослідивши в судовому засіданні письмові заперечення відповідача, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.
Таким чином враховуючи все вищенаведене суд приходить до висновку про невідповідність прийнятого відповідачем рішення № 1 від 01.07.2009 р. чинному законодавству, підстави з яких прийнято рішення про відмову у включенні об'єднання до реєстру неприбуткових організацій (установ) визнаються судом необґрунтованими. Вимоги щодо визнання протиправним та скасування вказаного рішення підлягають задоволенню.
Зважаючи на неправомірність відмови відповідача у включенні організації позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ), підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання вчинити такі дії, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163,167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення начальника Долинської міжрайонної державної податкової інспекції № 1 від 01.07.2009 р. «Про відмову у включенні організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (установ)».
Зобов'язати Долинську міжрайонну державну податкову інспекцію включити до Реєстру неприбуткових організацій (установ), дані про ознаку неприбутковості Державного підприємства «Долинське лісове господарство»- «002»(«Установи, організації, створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів»).
Присудити позивачеві з Державного бюджету України судові витрати (судовий збір) в розмірі 3 грн.40 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 16.06.2010 р.
Суддя Н.В.Чубара