Ухвала від 21.07.2015 по справі 916/3204/13

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку розгляду та відкладення розгляду апеляційної скарги

"21" липня 2015 р.Справа № 916/3204/13

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Мишкіної М.А.,

суддів: Будішевської Л.О.; Таран С.В.

при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.

за участю представників сторін:

від Фонду держмайна України - не з'явився;

від прокуратури - не з'явився;

від ПАТ «Фармак» - Тесля Ю.О. - за довіреністю;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну Фонду державного майна України

на рішення господарського суду Одеської області від 23 березня 2015 року

по справі №916/3204/13

за позовом заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Фонду Державного майна України

до Публічного акціонерного товариства «Фармак»

про витребування майна

встановив:

У судовому засіданні апеляційного господарського суду 21.07.2015р. представником ПАТ «Фармак» заявлено клопотання в порядку ст.69 ГПК України про продовження строку розгляду апеляційної скарги на 15 днів.

Відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України, у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.

Згідно ч.2 ст.99 ГПК України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Враховуючи клопотання представника ПАТ «Фармак» про продовження строку розгляду апеляційної скарги, для повного та всебічного з'ясування обставин, що мають значення для справи, судова колегія вважає за необхідне клопотання задовольнити, продовжити строк розгляду апеляційної скарги на п'ятнадцять днів.

Крім того, 21.07.2015р. в судове засідання апеляційного господарського суду не з'явилися представники прокуратури та Фонду держмайна України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.77 ГПК України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні, зокрема, у зв'язку з нез'явленням в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу.

Приймаючи до уваги нез'явлення в судове засідання представників прокуратури та Фонду держмайна України, судова колегія вважає за необхідне відкласти розгляд апеляційної скарги на 08.09.2015р.

Також, ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 30.06.2015р. відновлено пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги; прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її до розгляду на 21.07.15р.; відстрочено Фонду Держмайна України сплату судового збору у розмірі 2276,50грн. за подачу апеляційної скарги на рішення господарського суду Одеської області від 23.03.2015р. по справі №916/3204/13 строком до 21.07.2015р.; зобов'язано Фонд держмайна України у строк до 21.07.2015р. сплатити судовий збір у розмірі 2276,50грн. та надати суду відповідні докази зарахування судового збору в доход Держбюджету України.

20.07.2015р. Фонд держмайна України надіслав Одеському апеляційному господарському суду клопотання про звільнення скаржника від сплати судового збору у розмірі 2276,50грн. за подання апеляційної скарги у справі №916/3204/13.

В обґрунтування клопотання, з посиланням на положення ст.8 ЗУ «Про судовий збір» скаржник зазначив, що листом Державної казначейської служби України від 26.06.2015р. Казначейство повідомило Фонд держмайна України про те, що до забезпечення виконання рішення суду (наказу господарського суду Херсонської області від 27.08.2014р. №5024/1351/2011) буде зупинено операції на рахунках боржника (Фонду держмайна України).

Отже наразі майновий стан Фонду є таким, що позбавляє Фонд можливості забезпечити належний захист майнових інтересів держави та сплатити недоплачений ним судовий збір у розмірі 2276,50грн. у даній справі; на сьогоднішній день склалася ситуація, яка позбавляє державні органи приватизації на належному рівні забезпечувати захист майнових прав держави на території України відповідно до законодавства, зокрема у судовому порядку у зв'язку з обмеженим фінансуванням, зокрема, на сплату судового збору.

Розглянувши клопотання скаржника, колегія суддів дійшла наступного.

Відповідно до ч.2 ст.44 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно із ч.1 ст.8 ЗУ «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до п.п.3.1-3.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013р. „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати. Господарський суд вправі вчинити дії, про які йдеться у статті 8 Закону, і зі своєї ініціативи з наведенням в ухвалі відповідних мотивів. У разі відстрочення або розстрочення сплати судового збору господарський суд повинен зазначити в ухвалі (про прийняття заяви чи скарги до провадження або в іншій) конкретний строк (строки) сплати судового збору, який (які) не може бути пізнішим за дату, на яку судом призначено розгляд заяви чи скарги. У разі перенесення цієї дати (в зв'язку з відкладенням розгляду справи або з інших причин) відповідно може бути продовжено й строк (строки), на які відстрочено або розстрочено сплату судового збору, про що господарським судом зазначається у відповідній ухвалі. Якщо строк (строки), на який (які) судом було відстрочено або розстрочено сплату судового збору, закінчився, а таку сплату не здійснено, господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи може своєю ухвалою продовжити цей строк (але не довше ніж до прийняття судового рішення по суті справи), або звільнити сторону від сплати судового збору, або залишити позов чи скаргу без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК, або стягнути несплачену суму судового збору у прийнятті судового рішення.

На думку колегії суддів, обставина зупинення операцій на рахунках Фонду держмайна України не свідчить про неможливість сплати судового збору скаржником взагалі, а лише вказує на неможливість такої сплати до того моменту, поки не буде виконане рішення суду - наказ господарського суду Херсонської області від 27.08.2014р. №5024/1351/2011.

Посилання скаржника на обмежене фінансування Фонду, зокрема, на сплату судового збору, також не є підставою для звільнення Фонду держмайна України від сплати судового збору у відповідності до роз'яснень, які містяться у п.3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013р. «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України».

Інших доводів, з поданням доказів на підтвердження того, що майновий стан Фонду держмайна України перешкоджав (перешкоджає) сплаті ним судового збору у розмірі 2276,50грн. скаржником у клопотанні не зазначено, а тому, колегія суддів відхиляє клопотання Фонду держмайна України про звільнення від сплати судового збору.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне з власної ініціативи відстрочити Фонду держмайна України сплату судового збору у розмірі 2276,50грн. за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Херсонської області від 23.05.2015р. у справі №919/3204/13 до прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення по суті справи.

Керуючись ст.44, ч.3 ст.69, п. 1 ч.1 ст.77, ст. 86, 99 ГПК України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

1. Продовжити строк розгляду апеляційної скарги на 15 днів

2. Відкласти розгляд апеляційної скарги на 08.09.15р. о 10:00 год.

3. Відмовити у задоволенні клопотання Фонду держмайна України про звільнення від сплати судового збору у розмірі 2276,50грн. за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Херсонської області від 23.05.2015р. у справі №919/3204/13.

4. Відстрочити Фонду держмайна України сплату судового збору у розмірі 2276,50грн. за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Херсонської області від 23.05.2015р. у справі №919/3204/13 до прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення по справі.

5. Засідання відбудеться у приміщенні апеляційного господарського суду за адресою: м.Одеса, пр. Шевченка, 29, в залі судових засідань № 6, тел.301-422.

Головуючий суддя Мишкіна М.А.

Суддя Будішевська Л.О.

Суддя Таран С.В.