26 червня 2012 р. Справа № 2a-1870/2788/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними дії, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" (далі позивач - ТОВ "ШП "Харківенергоремонт") звернулось до суду з позовною заявою до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Шосткинська ОДПІ) про визнання дій незаконними щодо проведеної документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "ШП "Харківенергоремонт", яка оформлена актом від 13.03.2012 року №26/1502/34113412 та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.03.2012 року №007861502.
Свої вимоги мотивує тим, що за результатами проведеної документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" з питань щодо даних податкової звітності з податку на додану вартість (відображення самостійно виявлених помилок за березень 2010 року) за квітень 2011 року, Шосткинською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 29.03.2012 року №007861502.
В ході перевірки працівниками Шосткинської ОДПІ було встановлено порушення позивачем п. 5.12.5 ОСОБА_4 заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, в зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 331346,00 грн.
31.08.2010 року по 11.10.2010 року Шосткинською ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року. За наслідками проведеної перевірки було складено акт від 26.11.2010 року за № 1577/2330/34113412. Відповідно до п. 3.2.3 акту перевіркою не встановлено фактів порушення вимог п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", які регламентують питання повноти нарахування та своєчасності сплати податків в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість. Але не зважаючи на результати плановою виїзної перевірки, без законних на те підстав, Шосткинською ОДПІ була проведена документальна невиїзна позапланова перевірка, якою був повторно перевірений той самий період, з одних і тих самих питань діяльності ТОВ "ШП "Харківенергоремонт".
Такі дії відповідача вважає неправомірними, а винесене за наслідками перевірки податкове повідомлення-рішення незаконним та просить його скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили суд відмовити в їх задоволенні. В письмовому поясненні, поданому до суду зазначили, що позивачем 29.04.2010 року було подано до Шосткинської ОДПІ уточнюючий розрахунок (додаток 5 до ОСОБА_4 заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість) податкового зобов'язання з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2010 року. Підприємством включено податкові накладні по постачальниках на суму ПДВ 586008,00 грн. до податкового кредиту, про що зазначено у р.8.5 уточнюючого розрахунку (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду).
Наказом Державної податкової адміністрації від 21.01.2009 року № 8 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" внесено зміни до форми податкової декларації з ПДВ, а саме: рядок 23.3 виключено, а рядки 23.4 "значення рядків 8.5 та 8.6 додатка 5 (до ОСОБА_4 заповнення та подання декларації) попереднього звітного (податкового) періоду*" та 23.5 "зменшено/збільшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу" вважати рядками 23.3 та 23.4 відповідно.
20.05.2010 року позивачем було подано до Шосткинської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року, в якій включено до р. 23.3 декларації "значення рядків 8.5 та 8.6 додатка 5 (до ОСОБА_4 заповнення та подання декларації) попереднього звітного (податкового) періоду" суму податку на додану вартість в розмірі 586008,00 грн. 09.02.2012 року позивачу було запропоновано надати уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з метою усунення розбіжностей у поданій податковій звітності з податку на додану вартість та пояснень. На вказану пропозицію пояснень та розрахунків надано не було, в зв'язку з чим Шосткинською ОДПІ було проведено позапланову невиїзну документальну перевірку.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, Шосткинською ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт від 26.11.2010 року №1577/2330/34113412 (а.с.7-89).
В ході перевірки, серед іншого, було встановлено порушення позивачем п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.4, п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до заниження податку на додану вартість за червень 2010 року на суму 142637,00 грн.
29.04.2010 року ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" було подано до Шосткинської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкового зобов'язання з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2010 року №10334 (а.с.118), до рядка 8.5 якого було включено суму податку на додану вартість в розмірі 586008,00 грн.
20.05.2010 року ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" було подано до Шосткинської ОДПІ податкову декларацію №9001853323 з податку на додану вартість за квітень 2010 року (а.с.116-117), в якій включено до р.23.3 декларації "значення рядків 8.5 та 8.6 додатка 5 (до ОСОБА_4 заповнення та подання декларації) попереднього звітного (податкового) періоду" суму податку на додану вартість в розмірі 586008,00 грн. Зазначена сума, включена до декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року, підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, тобто до декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року.
Наказом ДПА України від 21.01.2009 року №8 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) внесено зміни до форми податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженою наказом ДПА України від 30.05.97 N 166, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.07.97 за N 250/2054 (у редакції наказу ДПА України від 17.03.2008 N 159) а саме:
- Рядок 23.3 "значення рядка 8.2 додатка 3 (до ОСОБА_4 заповнення та подання декларації) попереднього звітного (податкового) періоду*" виключити.
- Рядки 23.4 "значення рядків 8.5 та 8.6 додатка 5 (до ОСОБА_4 заповнення та подання декларації) попереднього звітного (податкового) періоду*" та 23.5 "зменшено/збільшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу" вважати рядками 23.3 та 23.4 відповідно.
Таким чином, сума податку 586008,00 грн. була перенесена позивачем до рядка 23.3 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року, що призвело до не донарахування з податку на додану вартість за квітень 2010 року на суму 586008,00 грн.
Повідомленням від 09.02.2012 року №2180/10/15-339 (а.с.113) позивачу було запропоновано подати уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок з метою усунення розбіжностей у поданій податковій звітності.
Позивачем не було надано жодних пояснень та уточнюючих розрахунків.
У відповідності до п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України відповідачем було видано наказ від 24.02.2012 року №219 "Про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" (а.с.112), копія якого була отримана позивачем 29.02.2012 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
13.03.2012 року Шосткинською ОДПІ було складено акт №26/1502/34113412 "Про результати невиїзної документальної позапланової перевірки ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" з питання, щодо даних податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2010 року" (а.с.90-95).
В ході перевірки встановлено порушення відповідачем ОСОБА_4 заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 року №166, що виявилось у перенесенні платником податку суми із уточнюючого розрахунку до рядку 23.3 декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року, що призвело до не донарахуванняподатку на додану вартість за квітень 2010 року в сумі 586008,00 грн.
На підставі акту перевірки, Шосткинською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.03.2012 року №0007861502 (а.с.96), яким ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 331346,00 грн., в тому числі 265077,00 грн. основного платежу та 66269,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Щодо застосованих до позивача штрафних санкцій, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно п. 17.1.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Проте, як вбачається із податкового повідомлення-рішення від 29.03.2012 року №0007861502 до позивача, згідно п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, було застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 25 % від суми визначеного податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, суд вважає правомірним застосування до ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" штрафних санкцій в розмірі 5% від донарахованого податкового зобов'язання, відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Виходячи з викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.03.2012 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 53015,15 грн.
Щодо позовних вимог про визнання незаконними дій по проведенню документальної невиїзної позапланової перевірки та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.03.2012 року №007861502, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.
Згідно п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Як вбачається із матеріалів справи, наказ було видано уповноваженою особою (а.с.112), направлено на адресу ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" та вручено представнику останнього 29.02.2012 року (а.с.115).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, відповідачем дотримано порядок проведення документальної невиїзної перевірки, тому позовні вимоги щодо визнання незаконними дій по проведенню документальної невиїзної позапланової перевірки та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.03.2012 року №007861502, винесеного на підставі акту, визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними дії щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №007861502 від 29.03.2012 р. - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції №007861502 від 29.03.2012 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 53015,15 грн.
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Харківенергоремонт" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними дії щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №007861502 від 29.03.2012 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 265077 грн. та застосованими штрафними санкціями в розмірі 13253,85 грн. -відмовити в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Харківенергоремонт" (м. Шостка, вул. Гагаріна, 1, і.к. 34113412) судових витрат в сумі 343,35 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 02.07.2012 року