Постанова від 18.11.2011 по справі 2а-1870/6899/11

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/6899/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Воловик С.В. ,

за участю секретаря судового засідання -Коробчук Ю.В.,

позивача -Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 2а-1870/6899/11

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

до відповідача-1 в.о. начальника управління Пенсійного фонду України у м. Конотоп ОСОБА_2,

відповідача-2 головного спеціаліста управління Пенсійного фонду України у м. Конотоп ОСОБА_3,

відповідача-3 Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі,

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та визнання вимоги незаконною, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Арсенвоич (далі -позивач, ФОП ОСОБА_1А.) звернувся з адміністративним позовом до в.о. начальника управління Пенсійного фонду України у м. Конотоп ОСОБА_2 (далі -відповідач-1, ОСОБА_2О.), головного спеціаліста управління Пенсійного фонду України у м. Конотоп ОСОБА_3 (далі -відповідач-2, ОСОБА_3Д.), Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі (далі -відповідач-3, УПФУ в м. Конотоп та Конотопському районі), в якому просить суд:

- визнати дії відповідача-1 протиправними та зобов'язати ОСОБА_2 відкликати заяву про відкриття виконавчого провадження № 4086/2 від 14.04.2011 року;

- визнати дії відповідача-2 протиправними та зобов'язати ОСОБА_3 повернути корінець вимоги № Ф-761/1 з облікової картки та скласти повідомлення-розрахунок згідно заяви від 26.08.2011 року;

- визнати вимогу відповідача-3 про сплату боргу № Ф-761/1 від 29.03.2011 року незаконною.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності та перебуває на спрощеній системі оподаткування -є платником єдиного податку. В березні 2011 року ФОП ОСОБА_1 отримав вимогу Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп за підписом в.о. начальника ОСОБА_2 № Ф-761/1 про сплату боргу в сумі 1 591 грн. 20 коп. та повідомлення-розрахунок про необхідність здійснення доплати до мінімального страхового внеску за 4 квартал 2010 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказана вимога про сплату боргу була направлена для виконання відділу державної виконавчої служби, який за результатами проведення виконавчих дій стягнув з позивача 1 591 грн. 20 коп. в примусовому порядку.

На переконання ФОП ОСОБА_1, дії відповідачів по складанню вимоги про сплату боргу та направлення її до виконання відділу державної виконавчої служби є протиправними, а сама вимога та повідомлення-розрахунок не відповідають встановленій формі в зв'язку з чим є незаконними. Крім того, позивач вважає, що, оскільки він перебуває на спрощеній системі оподаткування та сплачує єдиний податок, то згідно чинного законодавства у нього відсутній обов'язок сплачувати страхові внески до органів пенсійного фонду.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач-1 та відповідач-2, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідач-3, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення (а.с. 75-77), згідно яких вимоги позивача вважає необґрунтованими, в зв'язку з чим, просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доводи позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та перебуває на спрощеній системі оподаткування -є платником єдиного податку. В зв'язку з несплатою страхових внесків, 29.03.2011 р. УПФУ в м. Конотоп позивачу направлено вимогу № Ф-761/1 про сплату боргу в розмірі 1 591, 20 грн. (а.с. 21). Оскільки протягом десятиденного строку сума заборгованості по страховим внескам ФОП ОСОБА_1 сплачена не була, відповідач-3 направив вказану вимогу для примусового виконання відділу державної виконавчої служби, який за результатами виконавчого провадження в примусовому порядку стягнув 1 591, 20 грн. заборгованості.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 11, п. 5 ч. 1 ст. 14, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058) ОСОБА_1 є платником страхових внесків як фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, який обрав особливий спосіб оподаткування - єдиний податок.

Законом України «Про внесення змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 17.07.2010 р., внесено зміни до пп. 4 п. 8 розділу ХV «Прикінцевих положень»Закону № 1058, яким визначено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

Згідно ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески сплачуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності щоквартально, протягом 20 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного кварталу. Базовим звітним періодом для даної категорії страхувальників за спрощеною системою є - квартал. Тобто, граничним терміном сплати страхових внесків за період з липня 2010 року по вересень 2010 року є 20 жовтня 2010 року, а з жовтня 2010 року по грудень 2010 року є 20 січня 2011 року.

Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 106 згаданого Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

У разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в термін до 20.10.2010 року не здійснив доплату до мінімального страхового внеску з урахуванням частки єдиного податку за 3 квартал 2010 року в розмірі 783, 66 грн. та до 20.01.2011 року за 4 квартал 2010 року в розмірі 807, 54 грн.

Щодо посилання ОСОБА_1 на норми Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», які поширюють свою дію на податкові відносини, то в силу частин 4, 6 ст. 18 зазначеного Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Таким чином, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не встановлені пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати.

Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не залежить від статусу платника податку.

Всупереч доводам позивача вимога про сплату боргу від 29.03.2011 року № Ф-761/1 повністю відповідає формі вимозі, доведеній у Додатку № 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663.

Відповідно до п. 15.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року (надалі- Інструкція) застрахована особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний місяць, подає до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву згідно з додатком 28 цієї Інструкції. Вищезазначена заява подається застрахованою особою в випадках, передбачених умову добровільної сплати за бажанням зарахувати не повний місяць роботи до страхового стажу, як повний.

Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду в м. Конотоп з заявою згідно додатка 28 Інструкції. В даній заяві зазначався період з липня 2010 року по грудень 2010 року для доплати внесків до мінімального страхового внеску за бажанням, але сплата внесків за цей період, згідно чинного законодавства, є обов'язковою, а не за бажанням і подання додаткових заяв у даному випадку не передбачається. Для сплати цих внесків, при умові що ОСОБА_1, їх не сплатив, достатньо розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та вимоги про сплату богу, які були надіслані 30.03.2011 року.

Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії в.о. начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп ОСОБА_2, головного спеціаліста Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп ОСОБА_3 та вимога УПФУ в м. Конотоп про сплату боргу повністю відповідають вимогам чинного законодавства, в зв'язку з чим позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до в.о. начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп ОСОБА_2, головного спеціаліста Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду в м. Конотопі та Конотопському районі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та визнання вимоги незаконною - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик

Повний текст постанови складений 23.11.2011 року.