Копія
16 серпня 2011 р. Справа № 2a-1870/4506/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-1870/4506/11
за позовом Сумського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення грошових коштів ,-
Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту -відповідач, ОСОБА_1В.), в якому просить суд:
- стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період професійного навчання в сумі 502 грн. 67 коп., а також витрати на професійне навчання в сумі 158 грн. 94 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 28.01.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185011411012800003 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних. З 04.02.2011 р. відповідач зареєстрований як безробітний. 25.02.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до позивача з заявою про направлення на навчання по професії «бармен-офіціант» у ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу», після чого з ОСОБА_1 укладено договір №35/11-10 про направлення на професійне навчання з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. Наказом ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» №3 від 28.02.2011 р. відповідача зараховано до складу навчальної групи. З 28.02.2011 р. позивачем розпочато виплату матеріальної допомоги відповідачу на період профнавчання.
Відповідно до 4.3 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу.
Згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон №1533) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Зміна місця проживання відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 31 Закону №1533 є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
17.05.2011 під час відвідування відповідачем центру зайнятості комісією Сумського МЦЗ виявлений факт зняття ОСОБА_1 з реєстрації за місцем проживання з 01.04.2011 р., про що складено Акт №2 про встановлення факту надання неправдивих відомостей та одержання матеріальної допомоги у період профнавчання незаконним шляхом.
Відповідно до пп. 14 п. 1 ч. 1 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №219, це є підставою для зняття з обліку безробітного.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № №1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких обставин, з 02.04.2011 р. по 30.04.2011 р. ОСОБА_1 незаконно отримана матеріальна допомога у період професійного навчання в сумі 502, 67 грн.
Крім того, вартість фактичних витрат, понесених Сумським МЦЗ, за період з 02.04.2011 р. по 17.05.2011 р. на навчання ОСОБА_1 становить 158,94 грн. В добровільному порядку зазначені кошти не повернуті.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представником позивача надано клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідач клопотання про розгляд справи за його відсутності не надав, про причини неявки до суду не повідомив.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав .
Судом встановлено, що 28.01.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185011411012800003 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних. З 04.02.2011 р. відповідач зареєстрований як безробітний (а.с.7,8).
25.02.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до позивача з заявою про направлення на навчання по професії «бармен-офіціант» у ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу», після чого з ОСОБА_1 укладено договір №35/11-10 про направлення на професійне навчання з метою сприяння подальшому працевлаштуванню (а.с. 8,9). Наказом ДНЗ «Сумський центр професійно-технічної освіти харчових технологій, торгівлі та ресторанного сервісу» №3 від 28.02.2011 р. відповідача зараховано до складу навчальної групи. З 28.02.2011 р. позивачем розпочато виплату матеріальної допомоги відповідачу на період профнавчання.
Відповідно до 4.3 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу.
Згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон №1533) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Зміна місця проживання відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 31 Закону №1533 є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
17.05.2011 під час відвідування відповідачем центру зайнятості комісією Сумського МЦЗ виявлений факт зняття ОСОБА_1 з реєстрації за місцем проживання з 01.04.2011 р., про що складено Акт №2 про встановлення факту надання неправдивих відомостей та одержання матеріальної допомоги у період профнавчання незаконним шляхом (а.с. 10,11).
Відповідно до пп. 14 п. 1 ч. 1 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №219, це є підставою для зняття з обліку безробітного.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № №1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких обставин, з 02.04.2011 р. по 30.04.2011 р. ОСОБА_1 незаконно отримана матеріальна допомога у період професійного навчання в сумі 502, 67 грн.
Крім того, вартість фактичних витрат, понесених Сумським МЦЗ, за період з 02.04.2011 р. по 17.05.2011 р. на навчання ОСОБА_1становить 158,94 грн. (а.с.4,5).
Відповідно ст.12 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центри зайнятості автономної республіки Крим, обласні, Київські і Севастопольські міські, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Згідно ст.39 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем сума боргу не сплачена, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів -задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. код НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (м. Суми, вул. Баумана, 45, р/р №37170001000293 ГУДКУ в Сумській області м. Суми, МФО 837013, код 13996509) незаконно отриману допомогу по безробіттю за період професійного навчання в сумі 502 грн. 67 коп., а також витрати на професійне навчання в сумі 158 грн. 94 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук