21.07.2015
Справа № 361/4603/15-п
Провадження № 3/361/1100/15
21 липня 2015 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Батюк В.В., розглянувши матеріали, що надійшли від представника Уповноваженого - начальника Управління з питань дотримання права на інформацію та права на звернення, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, працюючої на посаді секретаря Требухівської сільської ради Броварського району Київської області, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, -
у скоєних правопорушеннях, передбачених ч.1 ст.212-3, ч.2 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі-КУпАП),-
Згідно розпорядження голови Требухівської сільської ради Броварського району Київської області № 15 від 11.03.2015 р., 44 сесію Требухівської сільської ради 6 скликання було призначено на 30.03.2015 р. ОСОБА_1, працюючи на посаді секретаря Требухівської сільської ради Броварського району Київської області, в порушення вимог п.4 ч.3 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», на офіційному сайті органу місцевого самоврядування не оприлюднила проекти рішень, які повинні вноситись на розгляд 44 вищезгаданої сесії, в результаті чого допустила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.212-3 ОСОБА_1.
Крім того, ОСОБА_1, працюючи на посаді секретаря Требухівської сільської ради Броварського району Київської області, неправомірно відмовила в наданні інформації на запит ОСОБА_2, який просив надати для ознайомлення протокол засідання 44 сесії Требухівської сільської ради 6 скликання від 30.03.2015 р., а також всі рішення 44 сесії сільської ради. Внаслідок чого ОСОБА_1 допустила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.212-3 ОСОБА_1.
В суді ОСОБА_1 свою вину у скоєних правопорушеннях не визнала, пояснила, що не оприлюднила вчасно проекти рішень, які повинні вноситись на розгляд 44 вищезгаданої сесії тому, що депутати не піготували і не передали їй ці проекти. Також вона мотивувала свою відмову у наданні інформації на запит ОСОБА_2 тим, що голова Требухівської сільської ради перебуває на лікарняному, а тому необхідно відстрочити надання відповіді на інформаційний запит.
Дослідивши матеріали справи, опитавши ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що її вина у вчиненні адміністративних правопорушеннях, передбачених ч.1 ст.212-3, ч.2 212-3 ОСОБА_1 підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів .
Оскільки відносно ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративні правопорушення, на підставі ч. 2 ст. 36 ОСОБА_1, суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали № 361/4603/15-п (провадження № 3/361/1100/15) і № 361/603/15-п (провадження № 3/361/1103/15) та присвоїти їм спільний № 361/4603/15-п (провадження № 3/361/1100/15).
Проте, на момент розгляду справи судом минув трьохмісячний строк, передбачений ст.38 ОСОБА_1, оскільки, останнє правопорушення було вчинено 15.04.2015 р., тобто, строк протягом якого може бути накладено адміністративне стягнення закінчується 15.07.2015 р.
За вказаних обставин, на сьогоднішній день строк накладання адміністративного стягнення пройшов і на нього не може бути застосовано адміністративне стягнення, а тому провадження у справі слід закрити.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 38, ст. 221, п.7 ст. 247, ст. 283, ст. 284, а також відповідно до ч.1 ст.212-3, ч.2 212-3 ОСОБА_1,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 у вчиненні нню адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.212-3 та ч.2 212-3 ОСОБА_1 закрити через закінчення строку протягом якого може бути накладене адміністративне стягнення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня винесення шляхом подачі апеляції через Броварський міськрайонний суд.
Суддя В.В. Батюк