Постанова від 30.06.2015 по справі 361/3750/15-а

Справа № 361/3750/15-а

Провадження № 2-а/361/249/15

30.06.2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2015 року Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Маценко Н.П. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області у перерахунку її пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із заробітної плати в сумі 725,51 крб., одержаної за роботу у зоні відчуження у місті Чорнобилі з 02.09.1986 року по 10.09.1986 року; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області провести їй перерахунок пенсії з 30.04.2015 року, виходячи із заробітної плати в сумі 725,51 карб., одержаної за роботу у зоні відчуження у місті Чорнобиль з 02.09.1986 року по 10.09.1986 року (кратність 3 при 6 годинному робочому дню) з урахуванням вже проведених виплат.

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що вона є інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Управління Пенсійного Фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області.

У період з 02.09.1986 року по 10.09.1986 року вона була відряджена у Чорнобильську зону м. Чорнобиль для робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року з 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках і які були визнані інвалідами.

Відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 1210 пенсія за бажанням особи може призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

28.04.2015 року Броварська районна спілка споживчих товариств видала їй довідку про заробітну плату, отриману в зоні відчуження.

30.04.2015 року вона з підстав проведення перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати отриманої у зоні ЧАЕС в сумі 725,51 крб. вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії

Листом від 30.04.2015 року отримала відмову, посилаючись на те, що премія у розмірі 400 карб. за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження не входить до складу заробітної плати.

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 03.06.2015 року відкрито скорочене провадження.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

18.06.2015 року Управління Пенсійного Фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області подало заперечення на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить довідка та відповідне посвідчення.

З довідки № 30 від 28.04.2015 року, виданої Броварською районною спілкою споживчих товариств вбачається, що ОСОБА_1 за роботу у населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль з 02.09.1986 року по 10.09.1986 року по місцю роботи Броварська районна спілка споживчих товариств виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 3 - 124,74 крб. Фактична заробітна плата за роботу у зоні відчуження з якої визначається пенсія становить суму 725,51 крб.

30.04.2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ у м. Бровари та Броварському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності ЧАЕС, виходячи із заробітної плати отриманої у зоні відчуження.

Листом від 30.04.2015 року Управління ПФУ відмовило позивачці у проведенні перерахунку у зв'язку з тим, що премія у розмірі 400 карб. за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження не входить до складу заробітної плати.

Відповідно статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч. 1 ст. 54 цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ У N 112 (112-2014-п) від 25.03.2014 був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади.

Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадяться при наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За нормою частини 2 статті 101 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» підприємства несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Заробітна плата була нарахована та виплачена без урахування всіх тарифних ставок, премії та доплат, які були встановлені нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання», що передбачають оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й, 2-й, 1-й зоні небезпеки відповідно в чотирьох, трьох, двохкратному розмірі понад збережену заробітну плату, встановлену по основному місцю роботи, а також оплату праці за роботу у вихідні дні в подвійному розмірі.

Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.

У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 роки брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, що передбачено листом ОСОБА_2 праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за основним місцем роботи працівників того часу.

Пунктом 6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, встановлено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 крб. на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додаєтьсядо суми обчисленого заробітку.

ОСОБА_2 праці України, ОСОБА_2 України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС та ОСОБА_2 фінансів України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751 було роз'яснено, що вирішення грошових вимог осіб, які в 1986- 1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження та їм не була нарахована підвищена заробітна плата за основним місцем роботи відповідно до встановлених розмірів, повинно проводитись згідно із чинним законодавством України.

Згідно із вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.

Положення статті 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачають, що вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є діючими на теперішній час.

Враховуючи всі вищевикладені обставини, позовні вимоги про перерахунок пенсії із заробітку в зоні відчуження в розмірі 725,51 крб. ґрунтуються на вимогах ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, якими встановлено, що пенсії за бажанням громадянина можуть призначатися із заробітку, одержаного ним за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Дії Управління ПФУ щодо відмови позивачці є неправомірними та суперечать вимогам закону.

Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок повинен проводитись з дня звернення до Управління ПФУ за таким перерахунком пенсії. Із відповідною заявою ОСОБА_1 звернулася до відповідача 30.04.2015 року, тобто перерахунок повинен бути здійснений саме із вказаної дати.

Керуючись ст. ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із заробітної плати в сумі 725,51 крб., одержаної за роботу у зоні відчуження у місті Чорнобилі з 02.09.1986 року по 10.09.1986 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 30.04.2015 року, виходячи із заробітної плати в сумі 725,51 карб., одержаної за роботу у зоні відчуження у місті Чорнобиль (кратність 3 при 6 годинному робочому дню) з урахуванням вже проведених виплат.

Постанова прийнята у порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н. П. Маценко