Копія
14 березня 2012 р. Справа № 2a-1870/839/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання -Шевець Ю.П.,
представника позивача -ОСОБА_1,
відповідача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-1870/839/12
за позовом Сумського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості ,-
Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту -позивач, Сумський МЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі по тексту -відповідач, ОСОБА_2В.), в якому просять суд:
- стягнути з відповідача на користь позивача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1 431, 73 грн. та вартість соціальних послуг з організації оплачуваних громадських робіт в сумі 700, 43 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач, який надав недостовірні відомості, незаконно отримав допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню.
Представник позивача, ОСОБА_1, в судовому засідання просила позовні вимоги задольнити повністю, з підстав, викладених у позові.
Відповідач, в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Суд, заслухавши представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 08.04.2010 року ОСОБА_2 звернувся до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185010410040800002 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних. (а.с.6). Крім того, відповідач повідомив, що на момент звернення до центру зайнятості він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та не отримує пенсію, що підтверджується його особистою заявою від 15.04.2010 року. (а.с.8).
22.11.2010 року ОСОБА_2 знято з обліку по безробіттю у зв'язку з поданням заяви про відмову від послуг служби зайнятості. (а.с.32).
05.10.2011 року ОСОБА_2 повторно звернувся до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185011100500003 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних. (а.с.7). Крім того, відповідач повідомив, що на момент звернення до центру зайнятості він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та не отримує пенсію, що підтверджується його особистою заявою від 05.10.2011 року. (а.с.9).
ОСОБА_2 з 18.10.2011 року по 01.11.2011 року приймав участь в оплачуваних громадських роботах підсобним робітником в Сумському ДНЗ №6 «Метелик», що підтверджується копією наказу про прийняття на оплачувані громадські роботи від 18.10.2011 року №100 (а.с.13), копією трудового договору від 18.10.2011 року (а.с.12).
Відповідно до абз.2 п.5 ч.2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»службою зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України.
За результатами звірки з базою даних Пенсійного фонду України позивачем виявлено, що ОСОБА_2 працював в СФ ТОВ «СКС Консалд»з 17.11.2010 року по 29.07.2011 року, про що складено акт від 26.12.2011 року № 43. (а.с.43).
У зв'язку з неповідомленням центру зайнятості про працевлаштування з 17.11.2010 року ОСОБА_2 з 17.11.2010 року по 21.11.2010 року незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 81 грн. 66 грн., згідно довідки від 27.12.2011 року №12736 (а.с.20).
Зазначені обставини впливаю на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг ОСОБА_2, оскільки:
- відповідно до п. 24 Порядку №219 у разі повторного звернення особи до служби зайнятості після працевлаштування статус безробітного і допомога по безробіттю призначається з 8 дня, тоді як поновленому у статусі безробітного ОСОБА_2 виплату розпочато з першого дня звернення -05.10.2011 року (а.с.11);
- відповідно до абз.1 ч.5 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»з огляду на звільнення ОСОБА_2 з ТОВ «СКС Консалд»за угодою сторін згідно з п. 1 ст. 36 КЗпП (а.с.18), період виплати допомоги по безробіттю повинен бути скорочений на останні 90 днів і в залишку становити 49 календарних днів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Згідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III (далі по тексту -Закон № 1533) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно до п. 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 12 Закону № 1533 функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Невідшкодування цих витрат порушує інтереси держави, яка є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття.
Позивач повідомив відповідача про необхідність повернути на рахунок Сумського МЦЗ суму виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 2132, 07 грн., в тому числі: допомогу по безробіттю за період з 17.11.2010 року по 21.11.2010 року в сумі 81 грн. 66 коп.; допомогу по безробіттю у період з 05.10.2011 року по 20.12.2011 року в сумі 1350 грн. 07 коп.; вартість соціальних послуг з організації оплачуваних громадських робіт за період з 18.20.2011 року по 01.11.2011 року в сумі 700 грн. 34 коп. (а.с.22).
Таким чином, судом достовірно встановлено, що кошти, незаконно отримані відповідачем як грошова допомога по безробіттю у розмірі 2132, 07 грн. у добровільному порядку не сплачені, що підтверджується матеріалами справи, тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості -задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкає: 40024, АДРЕСА_1, ід.н. НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, п/р 37170001000293 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код 13996509) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1 431 (одна тисяча чотириста тридцять одна) грн. 73 коп. та вартість соціальних послуг з організації оплачуваних громадських робіт в сумі 700 (сімсот) грн. 34 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
Повний текст постанови складений 16.03.2012 року.