20 липня 2015 року Житомир справа № 806/2548/15
категорія 2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Військового комісару Житомирського обласного військового комісаріату Залесський М.О. Третя особа: Житомирська обласна державна адміністрація про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги Позивача мотивовані наявністю звернення Позивача до Відповідача про надання одноразової допомоги до 5 травня, яке Відповідачем залишено без задоволення. Як зазначено в позові, Відповідач безпідставно не включив Позивача в списки осіб на отримання вказаної допомоги. Крім того, звернення представника Позивача до Відповідача від 02.06.2015року залишилося без розгляду.
Представник Позивача в судове засідання не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі та про підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відповідача по справі, в судове засідання також не прибув, направив суду письмові заперечення проти позову та клопотання про розгляд справи без його участі. В запереченнях зазначено, що відповідно до вимог чинного законодавства формування списків осіб на отримання вказаної одноразової допомоги віднесено до повноважень районних (міських) військових комісаріатів, а не Відповідача. Крім того, як зазначено в письмових запереченнях, звернення представника Позивача від 02.06.2015року було розглянуто, про що заявника було повідомлено листом від 08.06.2015року.
Представник Третьої особи, Житомирської обласної державної адміністрації, в судове засідання не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Враховуючи неявку в судове засідання представників сторін та відсутність потреби в допиті свідка та експерта, суд відповідно до вимог ч.6 ст.128 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо підстав та порядку проведення виплати учасникам бойових дій разової грошової допомоги щорічної до 5 травня, регулюються правовими нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. N 147 "Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", що були чинні на день виникнення таких відносин.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій і відповідно до вимог ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на виплату щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
За приписами статті 17 цього ж Закону щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. N 147 "Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" передбачено, що у 2015 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання).
Вказаною постановою передбачено, що Міністерство оборони зобов'язано забезпечити подання до 9 квітня 2015 р. органам соціального захисту населення переліку осіб, які мають право на одержання грошової допомоги, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, а Пенсійний фонд України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку учасників бойових дій Житомирського об'єднаного військового комісаріату, а не Відповідача. Саме за запитом Житомирського об'єднаного військового комісаріату ще від 28.04.2015року було встановлено, що Позивач на пенсійному обліку в м.Житомирі не перебуває і пенсію не отримує. По цій причині Позивачу було запропоновано листом від 08.06.2015року особисто з'явитися до Житомирського об'єднаного військового комісаріату для надання необхідних даних щодо вирішення питання про отримання вказаної разової грошової допомоги до 5 травня.
Тобто, звернення Позивача від 02.06.2015року було належним чином Відповідачем розглянуто, про результати розгляду Позивач письмово повідомлений зазначеним листом від 08.06.2015року.
Відповідно до вимог п.9,11 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. N 389 саме районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські військові комісаріати, а не Відповідач, забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист ветеранів війни та військової служби, готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги, інших соціальних виплат, до яких відносить вказана одноразова грошова допомога до 5 травня.
За приписами ст.6 КАС України судовому захисту підлягають виключно порушені права особи, його свободи та інтереси.
Зазначене в позові право Позивача на розгляд його звернення Відповідачем щодо включення в списки осіб на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не є порушеним і судового захисту не потребує. Вирішення питання щодо отримання Позивачем вказаної одноразової грошової виплати знаходиться в компетенції Житомирського об'єднаного військового комісаріату, а не Відповідача, та потребує безпосередньої участі самого Позивача і надання ним відповідних документів, так як Позивач на пенсійному обліку в м.Житомирі не перебуває і пенсію не отримує.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись вимогами ст.ст.2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.Ф. Нагірняк