13 липня 2015 року м.Житомир справа № 806/1999/15
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Барібан А.І.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив зобов'язати Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області нарахувати та виплатити йому компенсацію частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати матеріальної допомоги, передбаченої Указом Президента України від 04.10.1996 року №926/96 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників ОВС" за 2000-2004 роки, що була сплачена йому 20.04.2015 року. В обґрунтування позову зазначає, що заборгованість матеріальної допомоги за 2000-2004 роки була нарахована відповідачем лише 02.04.2015 року, про що зазначається у листі 24.04.2015 року. Вважає, що за такий тривалий час належні йому кошти значно втратили купівельну спроможність, тобто знецінились, а тому відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", йому належить компенсація втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати матеріальної допомоги.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю та безпідставністю. Вказав, що сума матеріальної допомоги відповідно до постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року, яка складає 2575,02 грн. була перерахована позивачу на його картковий рахунок.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Наказом т.в.о. начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 03 червня 2004 року № 92 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у відставку на підставі пункту "а" статті 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР (за віком).
Постановою Житомирського окружного адміністративного від 09.02.2015 року (а.с. 5-6) було визнано протиправною бездіяльність Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги, передбаченої Указом Президента України від 04.10.1996 року № 926/96, за 2000-2004 роки.
Зобов'язано Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області нарахувати та виплати ОСОБА_1 матеріальну допомогу, передбачену Указом Президента України від 04.10.1996 року № 926/96, за 2000-2004 роки, виходячи з місячного грошового забезпечення ОСОБА_1 на рік, за який вона виплачується.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року (а.с. 7-8), постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 09.02.2015 року змінено, та викладено третій пункт резолютивної частини постанови у наступній редакції, де зобов'язано Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу, передбачену Указом Президента України від 04.10.1996 року №926/96, за 2000-2004 роки, виходячи з місячного грошового забезпечення ОСОБА_1 на рік, за який вона виплачується у розмірі 2575,02 гривень.
На заяву позивача від 14.04.2015 року, Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, листом від 27.04.2015 року за №6/В-65 повідомило, що сума матеріальної допомоги відповідно до постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року, яка складає 2575,02 грн. перерахована йому на картковий рахунок Ощадбанку платіжним дорученням №691 від 20.04.2015 року. (а.с. 9).
Разом з тим, позивач вважає, що йому підлягає відшкодуванню сума компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням відповідачем строків виплати недоплаченої частини матеріальної допомоги в період 2000-2004 років.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-III, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 цього Закону встановлено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під "доходами" у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Також, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, то - через п'ять днів після направлення їх копії особам, які беруть участь у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, судове рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року набрало законної сили 02.04.2015 року і було одразу ж виконане відповідачем, тобто вже у квітні 2015 року Управлінням Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області було проведено перерахунок матеріальної допомоги ОСОБА_1
Таким чином, суд вважає, що зазначена компенсація можлива лише в тому разі, коли матеріально допомога була нарахована, проте не виплачена, а в той час, коли у даному конкретному випадку мав місце спір про право на таку виплату, то відповідні суми матеріальної допомоги повинні бути нараховані лише після винесення рішення суду та набрання ним законної сили.
Отже, оскільки позивачем не ставиться питання про порушення строків виконання відповідного рішення суду про перерахунок та виплату йому матеріальної допомоги, то, на думку суду, відсутні і підстави вважати, що в цьому випадку мала місце затримка виплати нарахованого доходу у розумінні ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-III.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для визнання неправомірними дії Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, а відтак і зобов'язання останнього нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати матеріальної допомоги.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 86, 94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
В позові ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 20 липня 2015 р.