10 липня 2015 року Справа № 803/1327/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Приходай Я.О.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача - Ковельської ОДПІ ОСОБА_3,
представника відповідача - Волинської митниці ДФС ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Волинської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування висновків перевірок, скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування висновків: 1) про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади» від 10.04.2015р. №144 та 2) висновку про результати додаткової перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади» від 25.05.2015р. №5070/03-06-17-108, в частині результатів проведеної перевірки декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік щодо зазначення недостовірних відомостей щодо майна (майнових прав), набутого за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 частини 1 статті 2 Закону України «Про очищення влади», а також до Волинської митниці ДФС про скасування наказу від 10.06.2015р. №523-о «Про звільнення ОСОБА_1Р.», поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- земельна ділянка, що розташована за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, що виділена позивачу безоплатно для будівництва та обслуговування житлового будинку;
- Земельним кодексом України передбачено, що право власності чи постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує відповідне право та його державної реєстрації, відповідно на даний час спірна земельна ділянка належить до комунальної власності територіальної громади м.Ковеля та на яку позивачем не набуто ні право власності, ні право користування;
- рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельної ділянки - це лише підстав для виникнення такого права, його оформлення та посвідчення, в той час як у позивача право власності виникло лише на житловий будинок, що знаходиться на даній земельній ділянці, відповідно до правовстановлюючого документа - свідоцтва про право власності Р№13794 від 24.09.1999р., дані про який належним чином внесені до Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру;
- наказ Волинської митниці ДФС від 10.06.2015р. №523-о «Про звільнення ОСОБА_1Р.» ґрунтувався виключно на висновках Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 10.04.2015р. та 25.05.2015р., які є протиправними, відповідно й вказаний наказ підлягає скасуванню з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в адміністративному позові, який просять задовольнити повністю.
Представник Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ) в поданому письмовому запереченні та в судовому засіданні просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, обґрунтовуючи наступним:
- з наданих при проведенні перевірки позивачем документів встановлено наявність у останнього станом на 01.01.2015р. у безстроковому користуванні земельної ділянки за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, у відповідності до копії рішення виконкому Ковельської міської ради №130 від 09.04.1992р.;
- ОСОБА_1 у позиції 23 розділу ІІІ «Відомості про нерухоме майно» декларації за 2014 рік вказана земельна ділянка не була задекларована;
- відповідно до норм Цивільного та Земельного кодексів України до позивача, як до особи, яка набула право власності на житловий будинок, що розташований на земельній ділянці за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, переходить й право власності на зазначену земельну ділянку.
Представник Волинської митниці ДФС в поданому суду письмовому запереченні та в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечила повністю, мотивуючи тим, що наказ про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади було прийнято на підставі висновків Ковельської ОДПІ, з яких вбачається, що до позивача застосовуються заборони, визначені частиною 3 статті 1 Закону України «Про очищення влади» відповідно до частини 8 статті 3 вказаного Закону, а відтак оскаржуваний наказ є законним, а дії Волинської митниці ДФС правомірними.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, розглянувши доводи, викладені позивачем у позовній заяві, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. При цьому судом враховано наступне:
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про очищення влади» від 16.09.2014р. №1682-VII (далі - Закон України №1682-VII) особи, які перебувають на посадах, визначених у пунктах 1 - 10 частини першої статті 2 цього Закону, подають керівнику або органу, зазначеному у частині четвертій статті 5 цього Закону, власноручно написану заяву, у якій повідомляють про те, що до них застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 цього Закону, або повідомляють про те, що до них не застосовуються відповідні заборони, та про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей щодо них відповідно до цього Закону.
Згідно з ч.5 ст.5 Закону України №1682-VII перевірці підлягають:
1) достовірність вказаних у заяві відомостей щодо незастосування заборон, передбачених частинами третьою та четвертою статті 1 цього Закону;
2) достовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав) та відповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданій особою за минулий рік за формою, що встановлена Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі - декларація), набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1 - 10 частини першої статті 2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.
Волинською митницею ДФС 12.01.2015р. надіслано на адресу Ковельської ОДПІ запит про проведення перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» №03-70-04/42-762, щодо головного державного інспектора сектору митного оформлення №1 митного поста «Ягодин» ОСОБА_1 про достовірність вказаних у заяві останнього про проведення відносно нього перевірки відомостей.
12.03.2015р. Ковельською ОДПІ надіслано на адресу позивача запит №599/03-06-17-03-108 про надання інформації про земельну ділянку та вартість придбаної земельної ділянки, яка перебуває під задекларованим в позиції 24 розділу ІІІ Декларації житловим будинком площею 192 м2 за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, джерела покриття витрат на придбання даної земельної ділянки.
Згідно з наданим поясненням ОСОБА_1 від 20.03.2015р. земельна ділянка, на якій розташовано задекларований житловий будинок, на відміну від останнього, не перебуває у власності позивача, відповідно відсутній обов'язок щодо внесення даних про таку земельну ділянку до Декларації.
Ковельською ОДПІ проведено перевірку відомостей щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, про що складено висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади» від 10.04.2015р. №144.
Вказаним висновком констатовано, що у безстроковому користуванні ОСОБА_1 станом на 01.01.2015р. рахується земельна ділянка за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, у відповідності до копії рішення Ковельської міської ради №130 від 09.04.1992р. «Про виділення земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку», яка була отримана безкоштовно, під час перебування на посаді інспектора Ягодинської митниці, однак не була задекларована у позиції 23 розділу ІІІ - «Відомості про нерухоме майно» Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, тобто фактично вказано недостовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав).
Відповідно до ч.10 ст.5 Закону України №1682-VII у разі встановлення за результатами перевірки недостовірності відомостей, визначених пунктом 2 частини п'ятої цієї статті, орган, який проводив перевірку, протягом трьох робочих днів з дня виявлення всіх недостовірностей та/або невідповідностей, але не пізніше ніж на тридцятий день з дня отримання запиту та копії декларації особи, повідомляє про них особу, стосовно якої проводиться перевірка. Особа, стосовно якої проводиться перевірка, не пізніше ніж на п'ятнадцятий робочий день з дня отримання нею відповідного повідомлення надає письмове пояснення за такими фактами та підтверджуючі документи, які є обов'язковими для розгляду та врахування відповідним органом при підготовці висновку про перевірку.
29.04.2015р. ОСОБА_1 надано пояснення на ім'я в.о. начальника Волинської митниці ДФС з проханням про проведення додаткової перевірки з тих підстав, що у позивача був відсутній намір приховування будь-якої інформації чи відомостей щодо майна та майнових прав, а відомості в Декларації про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік вказані вірно.
В зв'язку з поданням зазначеного пояснення, Волинською митницею ДФС 29.04.2015р. повторно надіслано запит №03-70-04/42-3497 на адресу Ковельської ОДПІ про проведення перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», відомостей щодо головного державного інспектора відділу митного оформлення №7 митного поста «Ягодин» ОСОБА_1.
Результатами додаткової перевірки, викладеними у листі Ковельської ОДПІ від 25.05.2015р. №5070/03-06-17-108, повторно констатовано, що ОСОБА_1 у декларації про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік вказано недостовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав), а саме: у Декларації не була задекларована земельна ділянка за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, набута ОСОБА_1 за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 частини першої статті 2 Закону України №1682-VII, які відповідають наявній податковій інформації про майно (майнові права) позивача.
10.06.2015р. Волинською митницею ДФС видано наказ №523-о «Про звільнення ОСОБА_1Р.», відповідно до п.1 якого позивача - головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Ковель» Волин7ської митниці ДФС звільнено із займаної посади 10.06.2015р. з підстав, передбачених Законом України №1682-VII, пункту 72 частини першої статті 36 КЗпП України, на підставі висновку Ковельської ОДПІ від 10.04.2015р. №144 та листа Ковельської ОДПІ від 25.05.2015р. №5070/03-06-17-108.
Надаючи правову оцінку доводам позивача про відсутність необхідності декларування земельної ділянки щодо якої не оформлено належним чином ні право власності, ні право користування, суд зазначає наступне.
Згідно з додатком до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 7 квітня 2011 року №3206-VI - «Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 20__ рік» - у позиції 23 «Земельні ділянки» підрозділу А «Майно, що перебуває у власності, в оренді чи на іншому праві користування декларанта, та витрати декларанта на придбання такого майна або користування ним» Розділу ІІІ «Відомості про нерухоме майно» повинні бути вказані земельні ділянки, що перебувають у власності, в оренді чи іншому праві користування декларанта.
У поданій ОСОБА_1 06.01.2015р. Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, позиція 23 містить дані про земельну ділянку, що розташована за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 7, а позиція 24 «Житлові будинки» - про житловий будинок, що знаходиться за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5.
Земельна ділянка, на якій розміщено вищевказаний житловий будинок, за аналогічною адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, позивачем не задекларована з тих підстав, що, на його думку, виділення даної земельної ділянки згідно з рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради народних депутатів від 09.04.1992р. №130, є лише підставою для виникнення відповідного права у позивача - власності, постійного користування чи оренди, та, як наслідок, його оформлення і посвідчення.
Відповідно до ст.ст. 125-126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав; право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Разом з тим, суд, вважає, що вказані норми Земельного кодексу України не мають визначального значення у спірних правовідносинах, оскільки, виходячи з мети декларування особами, що уповноважені на виконання функцій Держави, майна та майнових прав, у позиції 23 Декларації повинні бути відображені не лише земельні ділянки щодо яких оформлено право власності (користування), але й земельні ділянки, що фактично перебувають у користуванні особи, що подає декларацію, незалежно від факту державної реєстрації цих прав, оскільки державна реєстрації прав особи на земельну ділянку стосується лише можливого обсягу дій такої особи щодо розпорядження даною земельною ділянкою.
Фактичне використання ОСОБА_1 земельної ділянки за адресою: м.Ковель, вул.Ходкевича, 5, підтверджується Свідоцтвом про право власності на житловий будинок, площею 192 м2 за вказаною адресою, від 24.09.1999р., а також реєстрацією місця проживання позивача за даною адресою (аркуш 11 паспорта серії АС 083861).
За таких обставин, суд вважає висновки Ковельської ОДПІ про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади» від 10.04.2015р. №144 та про результати додаткової перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади» від 25.05.2015р. №5070/03-06-17-108 стосовно ОСОБА_1 правомірними, а відтак такими, що не підлягають скасуванню, відповідно й оспорюваний наказ Волинської митниці ДФС від 10.06.2015р. №523-о «Про звільнення ОСОБА_1Р.», що виданий на підставі зазначених висновків, є законним та обґрунтованим, що виключає можливість задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 2, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Законів України «Про очищення влади», «Про засади запобігання та протидії корупції», суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено15 липня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Дмитрук