про залишення позовної заяви без руху
20 липня 2015 року м. Луцьк Справа № 803/1730/15
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Смокович В.І., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної еміграційної служби м. Луцька, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 Служба у справах дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Державної еміграційної служби м. Луцька, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 Служба у справах дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання неправомірними дій відповідача по зняттю з реєстрацію із житлового приміщення ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 у житловій квартирі №6, що в будинку №51 по вул. Стрілецькій в м. Луцьку; про зобов'язання відповідача відновити реєстрацію ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 у житловій квартирі №6, що в будинку по вул. Стрілецькій в м. Луцьку.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає залишенню без руху з таких підстав.
За правилами частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Всупереч вищенаведеній процесуальній нормі у позовній заяві в якості відповідача зазначено неіснуючий орган - ОСОБА_2 еміграційна служба м. Луцька. Крім того, в заяві про забезпечення адміністративного позову зазначено також інший орган, а саме ОСОБА_2 еміграційну службу Луцького МВ УМВС України у Волинській області.
Крім того, в якості третьої особи також зазначено неіснуючий орган - ОСОБА_2 службу у справах дітей.
Вказаний недолік не дозволяє судді встановити коло осіб, які беруть участь у справі та здійснити їх належний виклик у судове засідання.
Суддя зазначає, що до органів Державної міграційної служби України належать:
1) Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11);
2) Луцький міський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул. Кравчука, 12).
Крім того, в межах міста Луцька органом опіки і піклування є Служба у справах дітей Луцької міської ради (43000, м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 21).
Отже, для усунення цього недоліку позивачу необхідно чітко зазначити відповідача та третю особу у справі, зокрема вказати їх повне, існуюче найменування, та адресу.
Відповідно до частини п'ятої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Як зазначає сама ОСОБА_1 у тексті позовної заяви, вона звертається до суду в інтересах своїх дітей, тобто діє як їх законний представник.
Однак всупереч вимогам вищенаведених процесуальних норм, діти ОСОБА_1 не зазначені у позовній заяві як позивачі. Крім того, до адміністративного позову не додані документи, які підтверджують повноваження ОСОБА_1 як законного представника (свідоцтва про народження).
Таким чином, для усунення цього недоліку позивачу необхідно:
1) чітко зазначити хто саме є позивачами у справі - власне ОСОБА_1, чи її діти - ОСОБА_6 та ОСОБА_7, законним представником яких вона є.
2) у випадку, якщо позивачами у справі є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 необхідно надати документи, які посвідчують права ОСОБА_1 як їх законного представника (свідоцтва про народження).
Частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
З огляду на викладений в ухвалі недолік, позовну заяву необхідно залишити без руху, встановивши позивачу строк до 30 липня 2015 року для їх усунення.
Керуючись статтями 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної еміграційної служби м. Луцька, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 Служба у справах дітей, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліку до 30 липня 2015 року.
Повідомити позивача, що у випадку не усунення недоліку у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.І. Смокович