Постанова від 25.05.2009 по справі 2-а-1371/08/1570

Справа № 2-а-1371/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна чистини)

25 травня 2009 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Паровенко І.П.,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1.,

представника відповідача -ОСОБА_2.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1. до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та перерахунок призначеної пенсії,-

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Аблов Є.В.

Справа № 2-а-1371/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2009 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Паровенко І.П.,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1.,

представника відповідача -ОСОБА_2.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1. до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та перерахунок призначеної пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Гриценко Віктор Васильович звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області) про визнання дій неправомірними та перерахунок призначеної пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилаючись на статтю 63, частину 2 статті 51 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” в редакції від 04.04.2006 року зазначив, що у зв'язку з прийняттям 28.03.2007 року КМ України Постанови №594 та видачею Міністром оборони України Наказу №175 від 14.04.2007 року, яким встановлено граничний розмір премії для його категорії військовослужбовців, у нього виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням зазначеної премії.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, та пояснив, що оскільки Постанова КМУ України, Наказ Міністра оборони, на які посилається позивач, носять тимчасовий характер, не зареєстровані в Мінюсті України, у зв'язку з їх виданням не внесені відповідні зміни до інших законодавчих актів, то їх дія поширюється тільки на військовослужбовців, які проходять службу на теперішній час.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши та проаналізувавши надані ними докази, з'ясувавши фактичні обставини, суд встановив, що позивач звертався до відповідача з вимогою провести йому перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі Постанови КМУ № 594 від 28.03.2007 р. та Наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 р. № 175.

Відповідач надіслав на адресу позивача листа (вих. № 3195/Г-11 від 12.09.2007р.), в якому повідомив про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Статею 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до осіб, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону відносяться звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно зі ст.10 Закону призначення та виплата пенсій особам, зазначеним в ст. 1-2 Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач з 12.10.2005р. отримує пенсію за вислугою років. Призначення пенсії позивачу регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вислуга років позивача становить 31 рік. Пенсія призначена та виплачувалась з урахуванням посадового окладу 167 грн. у розмірі 88% грошового забезпечення, та складає 2143,80 грн. При цьому розмір премії встановлений 33,3% .

Частиною 3 статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції від 4 квітня 2006 року (далі у тексті Закон України), передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

В силу частини 2 статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Сторонами не оскаржується та обставина, що пенсія позивачу обчислена та сплачується з розміру грошового забезпечення (включаючи усі складові), яке позивач отримував до звільнення до запасу.

Постановою КМУ №594 від 28 березня 2007 року „Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" надане право Міністерству оборони України здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня 2007 року преміювання військовослужбовців осіб начальницького та рядового складу понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.

На виконання зазначеної Постанови Міністерством оборони України прийнято Наказ „Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних сил України” від 14.04.2007 року №175 щодо якого з 1 квітня 2007 року грошове забезпечення діючих військовослужбовців було підвищено за рахунок введення в дію граничних розмірів премії діючим військовослужбовцям у відсотках від грошового забезпечення, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної служби.

У зв'язку з прийняттям Постанови КМУ та Наказу Міністерства Оборони зміни до інших законодавчих актів не вносились.

Суд критично ставиться і не приймає до уваги посилання позивача як на підставу здійснення перерахунку призначеної пенсії - на Наказ Міністра оборони України №175 від 14 квітня 2007 року, Постанову КМУ №594 від 28 березня 2007 року „Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році", оскільки згадані Постанова і Наказ носять тимчасовий характер, що підтверджене у пункті 4 Наказу „... в межах видатків на грошове забезпечення на 2007 рік” та у назві і змісті Постанови КМУ.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність державної реєстрації Наказу Міністра оборони України №175 від 14.04.2007 року, оскільки ця обставина не має суттєвого правового значення для вирішення даної справи по суті.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, так як позивач не довів суду тих обставин на які він посилався як на підставу задоволення позову.

На підставі викладеного та статей 63 ч.3, ст. 52 ч.2, 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції від 4 квітня 2006 року, Постанови КМУ №594 від 28 березня 2007 року „Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році", Наказу „Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних сил України” від 14.04.2007 року № 175, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 11, 72, 86, 159-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 29.05.09 р.

Суддя Аблов Є.В.